Jak sprawdzić, czy jestem w bazie ERIF za darmo? Darmowy raport ERIF

erif

Udając się po kredyt do banku lub korzystając z usług firm pożyczkowych należy się liczyć z negatywnym rozpatrzeniem wniosku. Jeśli bank lub parabank odmówi przyznania środków, często nie wiemy, co jest powodem takiej decyzji. Aby poznać powody odmowy przyznania dodatkowych środków, warto sprawdzić wpisy w bazie ERIF. Mogą tam być informacje na temat naszej nierzetelności w spłacie lub zapisy o pożyczkach, których nie zaciągaliśmy.

Czym jest ERIF?

ERIF, a w pełnej nazwie ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A. to polskie biuro informacji gospodarczej. Jest jedną z baz danych, która zostaje odpytana przy sprawdzeniu informacji o ewentualnym zadłużeniu. ERIF prowadzi swoje bazy od 2003 roku i od samego początku obejmuje zarówno osoby fizyczne, jak i podmioty gospodarcze. Głównym celem jest działalność informacyjna na temat wpisów informacyjnych, zaś pobocznym – cele statystyczne na temat zadłużenia osób i firm. Pierwszy typ informacji dostępna jest po rejestracji i zalogowaniu się do portalu, drugi zaś widoczny jest na stronie głównej. Szybka analiza statystyk pokazuje kompleksowość działań ERIF: do 30.06.2021 baza zawierała 120 milionów wpisów o łącznej wartości 55,6 miliarda złotych. Wpisów do ERIF mogą dokonywać zarówno banki, jak i instytucje oferujące chwilówki.

Raporty generowane w ERIF dostępne są zarówno w wersji bezpłatnej, jak i płatnej. Każdej osobie rejestrującej się na portalu przysługuje darmowy raport konsumencki, raport o dokumencie i raport zapytań raz na 6 miesięcy. Powyższe dokumenty generowane częściej niż co pół roku kosztują 7,99 złotych brutto za jedno zapytanie. Dostępna jest także usługa AUTOMONITORING, czyli powiadomienia na temat nowych wpisów; koszt to 12 złotych na okres 12 miesięcy. Portal ten okaże się użyteczny również dla firm, gdyż można zweryfikować nie tylko swoją działalność, ale i kontrahenta. Zależnie od wybranej bazy przedsiębiorców, koszt wygenerowania raportu wynosi od 30 do 49,99 złotych.

Jak uzyskać bezpłatny raport ERIF? Instrukcja krok po kroku.

Raport ERIF to dokument, który okaże się pomocny zarówno osobom, które nie posiadają zobowiązań, jak i tym, którzy obsługują dług. Nieposiadający pożyczek upewnią się, że nikt nie zadłużył się na ich dane; dłużnicy z kolei dowiedzą się, czy ich historia kredytowa jest pozytywna. „Czysta karta” wśród osób, które nie korzystały z produktów finansowych z pewnością da poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Pozytywne wpisy pomogą w negocjowaniu lepszych warunków przy ubieganiu się – przykładowo – o kredyt gotówkowy. Negatywne informacje z kolei pozwolą szybko zareagować i wyjaśnić sytuację z podmiotem dokonującym wpisu do ERIF. Jak uzyskać bezpłatny raport ERIF – objaśniamy poniżej, pokazując całość krok po kroku.

Krok 1: Rejestracja w serwisie

Pierwszym krokiem będzie założenie konta na stronie erif.pl – czynność ta jest bezpłatna. Należy wprowadzić adres e-mail, ustalić silne hasło (dłuższe niż 8 liter, z wielką literą i cyfrą) oraz podać numer telefonu. Potem należy zaznaczyć kwadrat z oświadczeniem o zapoznaniu się z regulaminami; zgody marketingowe (dwie ostatnie) nie są konieczne. Po wypełnieniu rubryk przechodzimy do okna uzupełniania danych wrażliwych.

Krok 2: Uzupełnienie danych osobowych

Po założeniu konta, konieczne będzie podanie imienia, nazwiska oraz numeru PESEL oraz potwierdzeniu poprawności danych (zaznaczenie pierwszego checkboxa). Warto upewnić się, że przesłane informacje są zgodne z prawdą – posługiwanie się fałszywymi danymi jest karalne. Po wprowadzeniu prawidłowych danych przechodzimy do dalszego okna, które przeniesie nas do indywidualnego profilu ERIF.

Krok 3: Zweryfikuj swoją tożsamość

Pora na uwiarygodnienie się przed bazą, czyli zweryfikowanie tożsamości jedną z dostępnych metod. Pierwsza z nich, czyli „przelew za 1 zł” to wykonanie przelewu weryfikacyjnego na indywidualne konto ERIF. Po zaksięgowaniu wpłaty (najpóźniej w następnym dniu roboczym) uzyskamy dostęp do funkcjonalności profilu, a przelana złotówka trafi do wirtualnej portmonetki. Druga opcja to przesłanie skanu dokumentu – konieczne będzie zeskanowanie dowodu osobistego z obu stron w wysokiej rozdzielczości. Skany nieczytelne, zamazane lub wątpliwa autentyczność dokumentów nie będą honorowane przez system weryfikujący. Trzecia opcja to podanie kodu z powiadomienia, który zostanie wysłany listownie pod wskazany adres zamieszkania. Metoda zdecydowanie najdłuższa, jednak otwierająca dostęp osobom nieposiadającym rachunku bankowego czy urządzenia skanującego.

Krok 4: Wygeneruj bezpłatny raport ERIF

Po pomyślnej weryfikacji otrzymujemy pełen dostęp do baz ERIF – możemy więc wygenerować interesujący nas raport. Pierwszy od lewej, czyli „Raport na Twój temat” to aktualne i historyczne informacje o konsumencie. Drugi od lewej, czyli „Raport z Rejestru Zapytań” to informacja na temat podmiotów, które przez ostatnie 12 miesięcy składały zapytania na nasz temat. Trzeci kafelek to „Raport o dokumencie”, czyli informacja na temat tego, kto odpytywał bazy na podstawie wskazanego dokumentu tożsamości. Ostatnia opcja „Włącz monitoring na siebie” przeniesie nas do usługi AUTOMONITORING. Nas interesuje przede wszystkim „Raport na Twój temat”, z którego wyczytamy pozytywne i negatywne informacje.

Jakie informacje zawiera raport ERIF?

Poniżej przedstawiony jest przykładowy, bezpłatny raport ERIF – osoba zlecająca badanie posiada regularnie spłacaną kartę kredytową.

Kilka tygodni wcześniej spłaciła ona kredyt gotówkowy, który był terminowo obsługiwany. Dlaczego więc nie ma żadnej informacji pozytywnej na temat osoby zlecającej badanie? Wynikać to może z dwóch faktów: pierwszy dotyczy aktualizacji bazy ERIF. Wpisanie pozytywnych informacji do bazy może zająć do 30 dni kalendarzowych od daty wystąpienia zdarzenia. Drugi fakt jest taki, że nie każda instytucja fatyguje się, by wpisać pozytywną informację gospodarczą. Jeśli mamy takie żądanie, możemy wystosować prośbę do podmiotu udzielającego kredytu lub pożyczki o złożenie pozytywnego wpisu. Podobny widok ukaże się także osobom, które nie posiadają żadnych zobowiązań, a zarazem nie padły ofiarą wyłudzenia kredytu. Jeśli opóźnialiśmy się ze spłatą zadłużenia przez ponad 30 dni, z pewnością pojawi się wpis w sekcji „Negatywne Informacje Gospodarcze”. Po spłacie zadłużenia warto rozważyć czyszczenie ERIF, by zły wpis nie psuł naszego wizerunku kredytobiorcy. Warto również zobaczyć jak sprawdzić BIK za darmo, oraz jak sprawdzić KRD.


Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły