Jak sfinansować studia za granicą?

jak sfinansować studia za granicą

Jak sfinansować studia za granicą? Zagraniczne studia to sposób na zdobycie świetnego wykształcenia i naukę języków obcych. Często są też po prostu spełnieniem marzeń i przepustką do świetnej kariery zawodowej. Choć wydają się świetnym pomysłem, warto pomyśleć też o kwestii pieniędzy. Jak sfinansować studia za granicą? Czy jedyna opcja to odłożenie pieniędzy lub poleganie na pomocy rodziny? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.

Skąd wziąć pieniądze na zagraniczne studia?

W niektórych miejscach studenci z Polski mogą liczyć na bezpłatne studia za granicą. Czasem umożliwia to udział w programie wymiany studentów pomiędzy uczelniami. W takim przypadku i tak musimy liczyć się z pewnymi kosztami. To choćby przejazdy, opłata za zakwaterowanie i wyżywienie. Często jednak zagraniczni studenci mogą liczyć na finansowe wsparcie w postaci stypendium.W niektórych przypadkach, na przykład jeśli student ma bardzo dobre wyniki w nauce, stypendium pokrywa wszystkie koszty studiów zagranicznych. Czasem pozwoli też coś zaoszczędzić!

W dzisiejszym poradniku zajmiemy się jednak płatnymi studiami za granicą i sposobami na ich finansowanie. W skrajnych przypadkach, okazują się bardzo dużym wydatkiem. Przykładem mogą być studia w Stanach Zjednoczonych, które należą do najdroższych na świecie. Cóż, taką cenę płacimy za możliwość uczęszczania do renomowanych szkół, których dyplomy są przepustką do kariery na całym świecie. Na szczęście są pewne sposoby wsparcia dla studentów. Więc, jak sfinansować studia za granicą?

O czym warto pamiętać decydując się na studia za granicą?

Problem finansowania studiów za granicą dotyczy sporej liczby studentów Polski. Szacuje się, że swoją edukację w ten sposób kontynuuje ponad 50.000 Polaków. Najczęściej wybierane kierunki to Anglia, Holandia, Niemcy i Dania. Nic dziwnego – to kraje dość bliskie Polakom, jest tam spora rzesza mieszkańców z naszego kraju. Ukończenie studiów w takich krajach pozwala na kontynuowanie kariery zawodowej w miejscu, które daje Polakom spore możliwości, zarówno jeśli chodzi o możliwe zarobki, jak i sferę socjalną. W Stanach Zjednoczonych studiuje natomiast około półtora tysięcy Polaków – to sporo, biorąc pod uwagę koszt uczęszczania na amerykańską uczelnię.

Zanim wybierzesz miejsce, gdzie udasz się na studia, przemyśl kilka kwestii. Zastanów się, z jakimi kosztami trzeba się liczyć w danym miejscu. Jeśli nie masz zbyt dużych oszczędności i nie możesz liczyć na wsparcie rodziny – wybierz studia w kraju, gdzie są one tańsze. Wybierz też mądrze kierunek studiów. Jeśli studia mają być sporym wydatkiem, często wspomaganym kredytem studenckim, trzeba dokonać właściwego wyboru. Dobry kierunek to taki, który Cię interesuje i zapewnia możliwość dobrze płatnej pracy w przyszłości.

Co wziąć pod uwagę przy ocenie kosztu studiów?

Zwykle mówimy o studiach, że są drogie, jeżeli wiążą się z wysokim czesnym. Nie jest to jednak jedyny wydatek, który poniesiesz. Studiując za granicą musimy też uwzględnić inne koszty:

  • opłata za mieszkanie (czynsz, koszt akademika)
  • wyżywienie (jakie ceny są w danym miejscu)
  • materiały edukacyjne, przybory niezbędne do nauki
  • ubezpieczenie zdrowotne (na terenie Unii Europejskiej możesz skorzystać z wydanej w Polsce karty EKUZ)
  • mniejsze opłaty, jak koszt Internetu, cena biletu komunikacyjnego

Oczywiście, oceniając koszty studiów poza granicami Polski, porównuj je z tym, ile wydasz w naszym kraju. Tu też często studia wiążą się z pewnymi opłatami, szczególnie jeśli uczelnia znajduje się z dala od Twojego rodzinnego domu. W krajach takich, jak Niemcy, koszty studiów mogą być zbliżone do studiowania w Warszawie. W Anglii lub Danii koszty utrzymania są przeważnie nieco wyższe. To i tak nic w porównaniu z takimi krajami, jak Stany Zjednoczone. Tam sam przelot na studia jest wydatkiem kilku tysięcy złotych, nie wspominając już o koszcie ubezpieczenia, itp.

Studia za granicą – koszt

Przejdźmy do konkretów – ile kosztują studia za granicą? Koszt zagranicznych studiów zależy w dużym stopniu od kierunku, który wybierzesz. W danym kraju również rozbieżności cenowe mogą być spore. Wspomnieliśmy już, że najdroższe studia  są prawdopodobnie w Stanach Zjednoczonych. Tam w zależności od wybranej uczelni i kierunku koszt wynosi zwykle kilkadziesiąt tysięcy dolarów. Oznacza to, że zapłacisz co najmniej 60-70.000 “zielonych”, ale niekiedy cena rośnie nawet do równowartości astronomicznych 300.000 złotych. Koszty miesięcznego utrzymania mogą wynosić około tysiąc dolarów. Daje to kolejne kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie. Całość może łatwo przekroczyć równowartość pół miliona złotych za ukończenie studiów w USA. Prestiżowe uczelnie i nieco bardziej wystawny tryb życia w droższym mieście mogą oznaczać wydatki ponad 700-800 tysięcy złotych. Każda podróż do Polski będzie Cię natomiast kosztowała 10.000 złotych lub więcej.

Za studia w Wielkiej Brytanii zapłacimy około 100.000 złotych. Koszty utrzymania mogą być jednak nieco niższe, niż w USA. Także ewentualna podróż z wizytą do ojczyzny będzie znacznie tańsza. Bilety lotnicze z Londynu do większych miast w Polsce kosztują bowiem już od kilkudziesięciu złotych w jedną stronę.  Możesz też  postawić na darmowe studia. Wtedy zapłacisz tylko za koszty utrzymania – łączny koszt będzie więc znacznie niższy, niż w USA lub UK. Darmowe studia dla Polskich studentów są w Niemczech, Austrii, Szwecji, Finlandii, Norwegii, Słowenii i w Danii. W Grecji, na Cyprze i w Czechach studia też mogą być darmowe, choć należy spełnić pewne warunki. Darmowe studia w bogatej skandynawii lub nauka “pod palmami” wydają się kuszącą propozycją, prawda?

Czy stać Cię na zagraniczne studia?

Część osób słysząc o wyjeżdżających z Polski studentach zastanawia się, kogo stać na studia za granicą. Jak widać na powyższych przykładach, studia mogą być zupełnie darmowe. Jeśli porównasz koszty utrzymania się w niemieckim mieście do analogicznych kosztów w Warszawie, być może cena będzie podobna. Pamiętajmy też, że w zagranicznych krajach studenci mają możliwość dorabiania – na przykład w weekendy. Wystarczy porównać minimalne wynagrodzenie w Polsce do tej kwoty w Europie Zachodniej, by zobaczyć sporą różnicę. Czy oznacza to więc, że studiując za granicą można wyjść “na plus”? Czasami tak!

Ze względu na sporą odległość od rodzinnego domu, czy brak możliwość zamieszkania u rodziny, na studia za granicą często decydują się osoby z pewnymi oszczędnościami. Dobrym rozwiązaniem może być więc zrobienie sobie krótkiej (na przykład rocznej) przerwy. W tym czasie możemy nieco odpocząć od nauki, zarobić pierwsze pieniądze i poznać nieco rynek pracy. Z takim zabezpieczeniem można wyruszyć w świat, aby studiować za granicą.

Wsparcie finansowe na studia zagraniczne – gdzie go szukać?

Jeśli interesuje Cię finansowanie studiów za granicą, masz kilka opcji. Część osób po prostu polega na wsparciu rodziny. Rodzice lub dziadkowie pożyczają (lub po prostu dają) pieniądze dziecku, w zamian oczekując uzyskania przez niego świetnego wykształcenia. W miejscach, gdzie studia są darmowe lub niedrogie (np. w Niemczech, w krajach Skandynawii) można natomiast utrzymać się na studiach właściwie bez żadnych oszczędności i wsparcia rodziny. Można wtedy ubiegać się o stypendium naukowe, stypendium socjalne lub popracować kilka-kilkanaście dni w miesiącu.

Gdy natomiast chcesz zapewnić sobie finansowanie studiów za granicą, możesz też ubiegać się o kredyt studencki. Zwykle ma o wiele lepsze warunki, niż typowy kredyt gotówkowy. Po jakimś czasie możemy też ubiegać się o umorzenie kredytu studenckiego (lub jego części). Zanim złożysz wniosek o taki kredyt, poszukaj jednak możliwości otrzymania dofinansowania na studia. Ciekawym pomysłem wydaje się też uczestnictwo w programach studenckich, jak Erasmus+.

studia za granicą

Stypendium dla studenta – najlepszy sposób finansowania studiów za granicą?

Nie ma lepszego sposobu na to, jak finansować studia za granicą, niż przyłożenie się do nauki.  Wtedy możesz liczyć na stypendium naukowe. Zwykle uczelnia (lub dany kraj, w którym odbywa się nauka) zaoferuje najlepszym stypendium stypendium, choć wiąże się to z pewnymi warunkami. Przykładem może być konieczność podpisania “lojalki”. Należy oddać otrzymane pieniądze, jeśli student nie ukończy studiów. Czasami wymagane będzie też pozostanie (i pracowanie) w danym kraju przez określony okres. Nic dziwnego – państwa nie chcą, aby student po zakończonej nauce (szczególnie, jeśli jest darmowa) wykorzystał zdobyte umiejętności w innym kraju.

Poza stypendium za dobre wyniki w nauce, dla studentów z Polski może być również dostępne stypendium socjalne. Przeznaczone jest zwykle dla osób o niższych dochodach lub będących w trudnej sytuacji finansowej. Czasami jednak taka opcja nie jest przeznaczona dla cudzoziemców.  W niektórych krajach uczelnie doceniają natomiast osoby, które łączą studia z pracą. Przykładem jest Dania – tam osoby pracujące i studiujące jednocześnie mogą liczyć na dodatkowe benefity. Warto jeszcze przed wyjazdem z Polski zbadać możliwości finansowania studiów zagranicznych.

Możliwość wsparcia finansowego na finansowanie studiów istnieje także w Stanach Zjednoczonych. System need-build ma na celu wyrównanie szans osób bogatych i tych z nieco skromniejszymi zasobami.

Studia za granicą – czy kredyt to dobre wyjście?

Kredyty studenckie zwykle mają dość dobre warunki. Mogą posłużyć zarówno do finansowania studiów za granicą, jak i w Polsce. Jeżeli jednak zamierzasz wybrać tę pierwszą opcję, nie szukaj kredytu studenckiego w Polsce. Zaciągnij go w miejscu, w którym zamierzasz studiować.

Jeśli natomiast musisz zapłacić “z góry” opłatę za studia za granicą, być może rozwiązaniem będzie typowy kredyt gotówkowy na dowolny cel. Również pożyczki pod hipotekę wydają się wtedy atrakcyjną opcją. Dzięki wniesionemu zabezpieczeniu, ich koszty są najczęściej zauważalnie niższe. 

Czy studia za granicą to dobry pomysł?

Studiowanie za granicą ma wiele zalet, choć nie zapominajmy także o wadach. Do minusów należą spore koszty (choć nie w każdym kraju), czy rozłąka ze znajomymi i rodziną. Przejdźmy jednak do zalet studiowania za granicą – jest ich znacznie więcej! Największą zaletą jest możliwość ukończenia prestiżowych studiów, których nie znajdziemy w Polsce. Korzyścią będzie poznanie stylu życia w danym kraju, a także wiele nowych znajomości. Nie bez znaczenia pozostaje też możliwość podszlifowania języka obcego. Tu jednak warto zwrócić uwagę na to, czy na danym kierunku studiów nie powinniśmy biegle władać danym językiem. Jeśli natomiast uczelnia posiada program dla studentów-cudzoziemców, problemów nie powinny mieć nawet osoby mówiące nieco słabiej.

Osoby myślące o dalszej karierze zawodowej w danym kraju z pewnością docenią sieć kontaktów zdobytą podczas studiów. To bardzo ważne podczas późniejszego poszukiwania pracy, czy chęci współpracy ze sprawdzonymi kontrahentami. Kolejny plus związany jest z kwestiami formalnymi. Studenci mogą liczyć na dość prostą ścieżkę do otrzymania wizy, czy pozwolenia na stały pobyt w danym kraju. Być może wyjazd na studia to jeden z najprostszych sposobów na zamieszkanie w takich państwach, jak Australia, Nowa Zelandia, czy Japonia.

Finansowanie studiów za granicą – podsumowanie artykułu

Podsumowując, warto pomyśleć zawczasu o finansowaniu studiów za granicą. Czasem studia są bardzo drogie, czego dowodem są wysokie koszty uczęszczania na uczelnię w USA (nawet kilkaset tysięcy złotych!). W wielu europejskich krajach możemy natomiast liczyć na zupełnie darmowe studia. Wtedy należy przemyśleć tylko kwestię kosztów utrzymania się. Pomocne będą stypendia, czy kredyty studenckie na preferencyjnych warunkach.

Najczęściej zadawane pytania

Czy można studiować za granicą?

Tak, Polacy mogą studiować w wielu krajach. Niektóre państwa oferują także możliwość za darmo (np. Niemcy, kraje Skandynawii, Austria)

Jak finansować studia za granicą?

Wiele zależy od kosztu studiów i Twoich potrzeb. Czasem wystarczy mieć nieduże oszczędności i postarać się o stypendium na uczelni. Czasem rozwiązaniem będzie kredyt studencki na preferencyjnych warunkach. Postaraj się o niego w kraju, w którym chcesz studiować.

Gdzie za darmo studiować za granicą?

Darmowe studia dla osób z Polski mają Niemcy, Szwecja, Dania, Norwegia, Finlandia, Słowenia i Austria. W Grecji i na Cyprze darmowe studia dostępne są po spełnieniu pewnych warunków.

Jak dostać się na zagraniczne studia?

Wniosek o przyjęcie na uczelnie można złożyć bezpośrednio do danej uczelni lub przez centralny system w konkretnym kraju.

Ile kosztują zagraniczne studia?

Czasami studia za granicą są darmowe (Niemcy, Skandynawia, Słowenia, Austria i inne kraje). Najdroższe studia w Stanach Zjednoczonych mogą natomiast kosztować do 300.000 złotych. Należy też uwzględnić koszty utrzymania, przeloty, czy inne opłaty.

Źródło

  1. https://lagunita.education/blog/darmowe-studia-za-granica
  2. https://zpe.gov.pl/pdf/PopGQll9s
  3. https://www.totalmoney.pl/artykuly/jak-sfinansowac-studia-za-granica
  4. https://zapytaj.onet.pl/Category/015,007/2,23440823,Gdzie_rozpoczac_studia_W_Polsce_czy_za_granica.html
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły