
Dla wielu przedsiębiorców i osób prywatnych własny pojazd jest wręcz niezbędny do codziennego funkcjonowania. Niestety, samochód to kosztowny zakup, który nie zawsze znajduje się w zasięgu możliwości finansowych. Kiedy brakuje wystarczających środków, najczęściej pada pytanie o to, jak sfinansować samochód. Na rynku produktów finansowych istnieje wiele rozwiązań, które mogą w tym pomóc. Sprawdźmy, jakie są najlepsze sposoby na dodatkowe środki na zakup auta.
Jakie finansowanie samochodu wybrać?
Przebierając wśród ofert dotyczących finansowania samochodu, można natknąć się zarówno na propozycje przeznaczone dla indywidualnych klientów, jak i przedsiębiorców. Wybór odpowiedniej kategorii to jednak nie wszystko, ponieważ poszczególne rodzaje finansowania różnią się m.in. kwestią własności pojazdu, planem spłaty zobowiązania, czy też rodzajem auta, jaki można w ten sposób nabyć.
Chcesz wiedzieć, jak sfinansować samochód w rozsądny sposób, bez zbędnego ryzyka? Najlepszym rozwiązaniem będzie analiza własnych możliwości finansowych, z uwzględnieniem dochodów, wydatków, osób na utrzymaniu, a także innych czynników, wpływających na domowy budżet. W ten sposób o wiele łatwiej podjąć świadomą decyzję, a tym samym nabyć pojazd na dogodnych warunkach.
Kredyt samochodowy w banku
Jako kredyt samochodowy określa się rodzaj kredytu celowego, co oznacza, że klient korzystający z takiego rozwiązania musi przeznaczyć otrzymaną kwotę na konkretny cel. Instytucje bankowe określają, jaki rodzaj auta można nabyć w ten sposób, z uwzględnieniem czynników takich jak wiek i stan pojazdu.
Czym różni się taki rodzaj kredytu od standardowego, dobrze znanego kredytu gotówkowego? Przede wszystkim będzie to fakt, iż kwoty finansowania takich produktów są relatywnie wysokie, dzięki czemu zainteresowani mogą uzyskać sumę, która pozwoli im na zakup samochodu na własność. W sporej części przypadków miejsce będzie miało tzw. zabezpieczenie kredytu, mające na celu zminimalizowanie ryzyka kredytowego. Może to być zastaw rejestrowy, depozyt karty pojazdu, cesja praw z polisy AC, czy też weksel in blanco.
Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat kredytu samochodowego, to zapraszamy do lektury naszego osobnego wpisu: Kredyt na samochód.
Czy można sfinansować samochód kredytem gotówkowym?
Kredyt gotówkowy również można rozważyć jako jeden ze sposobów na to, aby sfinansować samochód. Kwotę takiego kredytu można przeznaczyć na dowolny cel, co oznacza że w grę wchodzi zakup dowolnego auta. Zabezpieczenie kredytu nie będzie wymagane, co pozwala uniknąć dodatkowych formalności, takich jak obowiązek wykupienia ubezpieczenia AC. Niestety, kredyty gotówkowe będą zazwyczaj droższą opcją, cechującą się wyższym oprocentowaniem.
Samochód w leasingu – czy warto?
Pierwszą rzeczą jaką należy wiedzieć o leasingu jest to, że nabycie samochodu w takiej formie nie wiąże się z natychmiastowym nabyciem prawa własności do pojazdu. Podczas trwania umowy auto nadal pozostaje własnością leasingodawcy, ale klient może z niego korzystać, jeśli opłaca miesięczne raty. Takie rozwiązanie będzie odpowiednie dla tych osób, dla których kwestia własności jest drugorzędna, a także dla przedsiębiorców, którzy w ten sposób nabywają pojazdy służbowe.
Podobnie jak w przypadku najmu długoterminowego, poszczególne rodzaje leasingu pozwalają klientowi na wykup auta na własność. Taka opcja jest możliwa jedynie po wygaśnięciu umowy.
Sumując ze sobą raty leasingowe i koszt wykupu, może okazać się, że w dłuższej perspektywie czasowej rozwiązanie to nie będzie równie opłacalne, co standardowy zakup. Nie jest to jednak regułą, biorąc pod uwagę spadek wartości auta na przestrzeni lat, wpływający na koszt wykupu.
Jaki leasing wybrać, aby sfinansować samochód?
Jeżeli jesteś osobą prywatną, która chce nabyć auto poprzez leasing, to Twoją uwagę powinien zwrócić w szczególności leasing konsumencki. Taki rodzaj zobowiązania dostosowany jest do możliwości klientów indywidualnych, a jednocześnie pozwala na wykup auta, gdy okres umowy minie.
Przedsiębiorcy powinni natomiast rozejrzeć się za leasingiem operacyjnym, skierowanym do klientów firmowych. Ten rodzaj leasingu daje przedsiębiorcom sporo udogodnień, związanych z kwestiami podatkowymi. Dla przykładu, czynsz inicjacyjny za leasing operacyjny można wliczyć w zeznaniu podatkowym jako koszt prowadzenia działalności.
Długoterminowy wynajem auta
Wynajem długoterminowy pozwala sfinansować samochód, jednocześnie będąc alternatywą dla leasingu. Główne podobieństwo obu rodzajów finansowania wynika z tego, że klient nie staje się właścicielem samochodu.
Podpisując umowę o długoterminowy wynajem, nabywca zyskuje jedynie prawo do użytkowania pojazdu w zamian za zobowiązanie się do uiszczania comiesięcznej opłaty. Kwestia ta może wiązać się z pewnymi ograniczeniami, jeżeli przewiduje to treść umowy. Może to być limit przejechanych kilometrów, czy też zakaz wyjazdu autem za granicę.
Korzyści z wynajmu auta
Poza wyżej wspomnianymi ograniczeniami, wynajem samochodu niesie za sobą liczne korzyści. Osoba wynajmująca pojazd, może w czasie trwania umowy:
- korzystać z ubezpieczenia AC i OC,
- wymienić części eksploatacyjne (w tym opony),
- dokonywać obowiązkowych przeglądów pojazdu.
To, z jakich opcji może korzystać klient, określa umowa najmu. W sporej części przypadków przewiduje się również udostępnienie samochodu zastępczego, jeśli samochód stanowiący przedmiot umowy znajduje się w naprawie. Ze względu na liczne dodatkowe udogodnienia zawarte w cenie wynajmu, takie rozwiązanie określa się również mianem abonamentu na samochód.
Uwaga: Korzystając z długoterminowego najmu auta, również można wykupić auto na własność po wygaśnięciu umowy. Cena tak kupowanego pojazdu jest wyższa, niż w przypadku leasingu.

Czy da się sfinansować samochód pożyczką?
Pożyczki mają wiele unikalnych zalet: mniej formalności, większy wybór, a przede wszystkim niższe wymagania. Nawet osoby z niższą zdolnością kredytową mogą sięgnąć po kredyt samochodowy bez BIK i KRD. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że takie rozwiązanie zazwyczaj dotyczy mniejszych kwot, ale za to cechuje je wysoka przyznawalność. Jeśli zamierzasz nabyć auto o relatywnie niskiej wartości, to takie rozwiązanie z pewnością będzie warte uwagi.
Jeżeli propozycje przeznaczone dla osób z niską zdolnością kredytową są niewystarczające, to dobrą alternatywą mogą być standardowe, pozabankowe pożyczki. W tym przypadku należy przygotować się na ewentualną analizę zdolności kredytowej, w tym sprawdzanie baz i rejestrów dłużników, a także wymóg przedstawienia oświadczenia o dochodach. W zamian zainteresowani mogą liczyć na większą sumę, która pokryje ich potrzeby.
Czym jest pożyczka hipoteczna na zakup auta?
Sposobem na to, aby uzyskać jeszcze większą kwotę finansowania z pomocą pożyczki, jest skorzystanie z pożyczki hipotecznej. Jak to działa? Klient podpisuje umowę pożyczki z firmą, przy czym stosuje się zabezpieczenie w postaci hipoteki, najczęściej na nieruchomości. W ten sposób pożyczkodawca ponosi mniejsze ryzyko, a sama kwota pożyczki jest znacznie większa.
Pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel, jednak należy zachować ostrożność – w przypadku problemów ze spłatą, prawo własności nieruchomości zostanie przeniesione na pożyczkodawcę.

Podobne artykuły

Karta Nauczyciela – prawa i obowiązki
30 września 2023
Nabycie spadku a upadłość konsumencka
29 września 2023