Jak rozliczyć PIT za pomocą systemu BLIK?

rozliczenie pit przy pomocy blik

Rozliczenie PIT przy pomocy BLIK – czy to realny scenariusz? Najwyraźniej urzędy skarbowe w Polsce chcą wejść w 2023 rok z przytupem, gdyż taka możliwość pojawia się od 1 stycznia tego roku. System płatności BLIK dostaje kolejną przydatną funkcję, a nam pozostaje się cieszyć z tak szybkiego rozwoju administracji w naszym kraju. 20 grudnia 2022 roku polskie władze przyjęły ustawę o podatku akcyzowym i paru innych, co otworzyło ścieżkę do niedużej, ale w efekcie bardzo wygodnej zmiany w płąceniu podatków.

Rozliczenie PIT przy pomocy systemu BLIK

Jako pierwsi o możliwości rozliczenia PIT przy pomocy BLIK poinformowali dziennikarze PAP. Przedstawiciele resortu finansów Rozliczenie podatku PIT przy pomocy systemu płatności BLIK będzie dostępne dla osób fizycznych oraz dla przedsiębiorców. Mimo, że informacja o takich planach pojawiła się niedawno, użycie tego rozwiązania powinno być już możliwe. Początkowo dzięki BLIK złożymy kilka zeznań podatkowych, których liczba ma jednak rosnąć w przyszłości. Rozliczenie PIT BLIK-iem będzie możliwe dla:

  • PIT-36
  • PIT-28
  • PIT-39
  • PIT-38
  • PIT-37

System płatności BLIK rozwija się

Obecnie z płatności BLIK korzysta już ponad 12 milionów osób. BLIK pozwala na szybkie płatności w Internecie, płatności zbliżeniowe, czy inne opcje.Można wypłacać pieniądze z bankomatu z BLIK-iem, czy skorzystać z pożyczki z BLIK. W każdym miesiącu ostatniego kwartału  odnotowano kilkadziesiąt milionów transakcji z wykorzystaniem tego systemu płatności.

BLIK to bardzo wygodne płatności, najczęściej dostępne bez dodatkowych opłat.

Jak działa płatność za podatek PIT przy pomocy systemu BLIK?

Choć polskie władze szumnie poinformowały o możliwości rozliczenia PIT przy użyciu BLIK, właściwie zmiana nie jest aż tak duża. Dokładniej rzecz ujmując, chodzi o możliwość zapłacenia należnego podatku przy pomocy BLIK-a.

Zamiast wykonywać przelew, czy płacić naliczony podatek (a właściwie – niedopłatę wynikającą z rozliczenia rocznego)w tradycyjny sposób, za PIT zapłacimy BLIK-iem. To z pewnością wygodne rozwiązanie i kolejny krok w stronę “Polski cyfrowej”.

Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły