Jak przesłać pieniądze komuś bez konta w banku?

Jak przesłać pieniądze komuś bez konta w banku?

W dzisiejszych czasach niemal każdy ma swoje własne konto bankowe, a używanie wyłącznie gotówki wydaje się być abstrakcją. Mimo tego, może okazać się, że w naszym środowisku znajduje się osoba, która nie ma rachunku płatniczego, a my musimy przelać jej środki. Na szczęście nie jest to sytuacja bez wyjścia i istnieją sposoby na to, aby przesłać pieniądze komuś bez konta w banku. W dalszej części tekstu opiszemy Wam, jak to zrobić. 

Czy można zrobić przelew bez konta w banku?

Jeżeli chociażby jedna ze stron transakcji nie ma własnego konta bankowego, to wykonanie przelewu nie będzie możliwe. Powód jest prosty – albo nadawca nie będzie miał jak wysłać środków, albo odbiorca nie będzie miał jak ich odebrać. Z tego powodu koniecznym może okazać się skorzystanie z alternatywnych metod przesyłu pieniędzy. Mimo iż nie będą one miały wiele wspólnego z bankowym przelewem, to ich skutek będzie taki sam – druga osoba otrzyma środki. 

Sposoby na to, aby przesłać pieniądze komuś bez konta bankowego

Wbrew pozorom istnieje wiele sytuacji, w których trzeba przesłać pieniądze komuś bez konta w banku. Przykładowo, konieczne może być rozliczenie się z osobą niepełnoletnią lub seniorem. Mimo iż instytucje bankowe oferują konta bankowe dla takich grup, to nadal są to rozwiązania niszowe, w porównaniu do standardowych rachunków płatniczych. Dlatego też postanowiliśmy przyjrzeć się alternatywom, dzięki którym możliwy będzie przesył środków do odbiorcy bez konta. 

Przekaz pocztowy krajowy i zagraniczny

Jednym z popularniejszych sposobów na to, by przesłać pieniądze komuś bez konta w banku, jest skorzystanie z usług poczty. Przekaz pocztowy krajowy pozwala na przesłanie środków na dowolny adres w Polsce, jednak wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowej opłaty. Pełny cennik opłat znajduje się pod tym linkiem

Przekaz pocztowy można wykonać:

  • przez internet, korzystając z witryny Poczty Polskiej,
  • w dowolnej placówce Poczty Polskiej,
  • przez listonosza (do kwoty 5 000 zł), 

Przekaz pocztowy zagraniczny ma z kolei jedną, stałą opłatę. Jest nią 23 zł + 1% wartości całej transakcji. Można go nadać jedynie w placówce pocztowej na adres odbiorcy lub jego rachunek płatniczy. 

Karty przedpłacone 

Inną metodą na to, aby przesłać pieniądze komuś, kto nie ma konta w banku, jest skorzystanie z karty przedpłaconej, znanej również jako karta prepaid. Takie rozwiązanie oferuje w Polsce jedynie kilka banków (m.in. Bank Millennium, ING Bank Śląski i mBank), toteż wybór jest dość ograniczony. 

Sporą zaletą karty prepaid jest to, że odbiorca nie musi posiadać konta w banku, a mimo tego zyskuje narzędzie zbliżone do zwykłej karty płatniczej. Dzięki karcie można wypłacać środki z bankomatów, płacić w sklepach, dokonać zakupów internetowych, czy też doładować ją środkami. 

Niestety, taka opcja ma również wady. Zdobycie przedpłaconej karty wymaga podania informacji o osobie, która będzie z niej korzystać. Może się to okazać szczególnie kłopotliwe, jeśli nie jest to osoba blisko nam znana. Minusem są również dość wysokie koszty – nie tylko za wydanie karty, ale również w postaci prowizji za wypłatę środków w obcych bankomatach. 

Chcecie dowiedzieć się więcej o kartach przedpłaconych? Przeczytajcie nasz osobny wpis na ten temat:

Karta prepaid – co to jest i jak działa karta przedpłacona?

Przesłanie pieniędzy na konto Revolut

Revolut to znana internetowa usługa, która pozwala użytkownikom na korzystanie z wirtualnego portfela i wygodnej wymiany walut. Założenie konta w serwisie nie wymaga posiadania rachunku w banku – aby przejść przez proces rejestracji wystarczy jedynie dowód osobisty. 

Na tle innych opisywanych metod, Revolut wyróżnia się krótkim czasem oczekiwania na środki, ponieważ przelewy krajowe i między użytkownikami usługi są natychmiastowe. Innym plusem jest niski próg wejścia – do korzystania z usługi wystarczy smartfon lub komputer z dostępem do internetu. 

Przesłanie środków czekiem BLIK

Popularna metoda płatności mobilnych i internetowych BLIK zyskała uznanie tysięcy użytkowników w Polsce. Nie każdy jednak wie, że z jej pomocą można również przesłać pieniądze komuś, kto nie ma konta w banku. Wszystko to w formie czeku BLIK, który pozwala na wypłatę środków z bankomatu i płacenie w sklepach bez dodatkowych opłat. 

Jak to działa? Nadawca w aplikacji mobilnej swojego banku wybiera opcję utworzenia czeku BLIK i ustala jego kwotę oraz okres ważności. Wygenerowany zostanie unikatowy numer czeku, który nadawca przekazuje odbiorcy wraz z hasłem. Utworzenie czeku nie generuje dodatkowych kosztów dla nadawcy. 

Jakie banki pozwalają utworzyć czek BLIK?

  • Santander Bank,
  • Velo Bank (Getin Bank),
  • PKO Bank Polski,
  • Millennium Bank. 

Przekaz bankomatowy 

Przekaz bankomatowy, nazywany również przelewem z odbiorem w bankomacie, obsługiwany jest przez urządzenia sieci Euronet. Na czym to polega? Nadawca zleca przekaz bankomatowy, podając PESEL i numer telefonu komórkowego odbiorcy. Wygenerowany zostaje kod PIN, dzięki któremu odbiorca może wypłacić środki. 

Środki trafiają do odbiorcy natychmiast, nawet poza dniami roboczymi. W ten sposób można wypłacić pieniądze w weekend, omijając sesje księgowań. Co więcej, jest to opcja bezpłatna – ani nadawca, ani odbiorca nie poniosą dodatkowych kosztów. 

przekaz bankomatowy

Jak przesłać pieniądze komuś bez konta w banku? Podsumowanie

Jak się okazuje, istnieją sposoby na to, aby przesłać pieniądze komuś bez konta bankowego. Część metod wiąże z pewnymi formalnościami i kosztami, ale z pewnością jest to lepsza alternatywa, niż zostawienie drugiej strony bez środków. Zdecydowanie najkorzystniejszymi opcjami wydają się czeki BLIK i przekazy bankomatowe, ze względu na brak dodatkowych opłat. 

Z roku na rok coraz więcej osób ma swoje konto bankowe, i trudno się temu dziwić. W wielu aspektach korzystanie wyłącznie z fizycznego pieniądza nie wchodzi w grę. Mimo tego, jeżeli natkniecie się na wyjątek, to będziecie mogli przesłać pieniądze, korzystając z jednego z opisanych sposobów.

Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły