Jak przelać pieniądze w weekend? Przegląd możliwości 

przelać pieniądze w weekend

W niektórych przypadkach to czas odgrywa kluczową rolę, a każda kolejna godzina zwłoki może nieść za sobą odczuwalne konsekwencje. Niestety, przelanie pieniędzy standardowymi metodami może okazać się nieskuteczne, ponieważ zwykłe przelewy działają podczas dni roboczych. Ci, którzy chcą przekazać swoje środki w weekend, muszą więc szukać alternatyw. Sprawdźmy, jak przelać pieniądze w weekend, aby doszły one do odbiorcy w jak najkrótszym czasie. 

Czy zwykły przelew dojdzie w weekend?

Standardowe przelewy, wykonywane zgodnie z sesjami Elixir, można wykonywać w weekend. Nie oznacza to jednak, że wysłane w ten sposób pieniądze dotrą na rachunek odbiorcy jeszcze tego samego dnia. Sesje zaksięgowań działają bowiem jedynie podczas dni roboczych. Wysyłając innemu podmiotowi daną kwotę w sobotę rano, trafi ona na jego konto dopiero w poniedziałek, przed południem. Oznacza to, że przesyłając środki w ten sposób, niejako pozbawiamy odbiorcę dostępu do jego pieniędzy na kilka dni. 

Taka sytuacja jest oczywiście problematyczna zarówno dla nadawcy przelewu, jak i odbiorcy oczekującego na pieniądze. Może bowiem zdarzyć się, że termin ważnej płatności przypada na jeden z dni weekendu. Brak spłaty raty pożyczki lub rachunku za internet w określonym czasie może nieść za sobą przykre skutki, więc lepiej takim sytuacjom zapobiegać.

Innym powodem, dla którego zainteresowani szukają sposobu na to, aby przelać pieniądze w weekend, jest zwyczajna ludzka empatia. Mało kto chce zmuszać swoich znajomych lub członków rodziny, aby oczekiwali na środki przez kilka dni. Rozliczając się za zakupy, jedzenie na mieście lub inne przyjemności, o wiele bardziej komfortowym będzie skorzystanie z tej formy płatności, która nie wiąże się z koniecznością długiego czekania. 

Przelew do tego samego banku 

Wyżej opisane komplikacje nie pojawiają się, gdy odbiorca i nadawca posiadają rachunek w tym samym banku. Wówczas całość trwa kilka sekund, po czym pieniądze pojawiają się na koncie danej osoby nawet w weekendy. Aby nie przepłacać za przelewy natychmiastowe i ekspresowe, warto skontaktować się z drugą stroną i spytać o to, w jakim banku ma konto. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy dany bank ma przerwę techniczną. Te są jednak planowane z wyprzedzeniem, toteż klienci nie muszą obawiać się o nagły brak dostępu do swoich finansów. 

Przelew natychmiastowy w sobotę i niedzielę 

Szukając alternatywy dla zwykłego przelewu, w pierwszej kolejności warto zwrócić swoją uwagę w kierunku opcji oferowanych przez banki. Obecnie instytucje bankowe proponują swoim klientom rodzaj transakcji określany jako przelew natychmiastowy. Jest to godna rozważenia opcja, ponieważ taki rodzaj przelewu przychodzi bezpośrednio do odbiorcy, pomijając sesje zaksięgowań Eliksir. Dzięki temu cała kwota trafi do danego podmiotu w zaledwie kilka minut. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o natychmiastowych przelewach? Sprawdź nasz wpis na ten temat: Ile kosztuje i jak działa przelew natychmiastowy?.

Czy warto skorzystać z przelewu natychmiastowego?

Niestety, przelew natychmiastowy nie jest idealnym rozwiązaniem na to, aby przelać pieniądze w weekend. Główną wadą jest fakt, iż instytucje bankowe często pobierają opłatę za skorzystanie z takiej opcji. Naliczana prowizja wydaje się stosunkowo niewielka (zazwyczaj jest to od 3 do 5 złotych). Należy jednak mieć na uwadze fakt, iż wykonując kilka przelewów natychmiastowych w sobotę lub niedzielę, opłaty będą naliczane każdorazowo, co na pewno uszczupli budżet użytkownika. 

Innym ograniczeniem jest odgórnie ustalona maksymalna kwota, na jaką taki przelew może opiewać. Limity są jednak stosunkowo wysokie (wynoszą kilkanaście tysięcy złotych), toteż nie jest to aż tak istotna wada. Jeżeli jednak dana osoba musi wykonać jedną płatność w weekend, i jest gotowa zapłacić dodatkowe kilka złotych, to natychmiastowe przelewy mogą być dobrą opcją. 

Przelew ekspresowy, a przelew natychmiastowy

Przelew ekspresowy często mylony jest z przelewem natychmiastowym, ale należy mieć na uwadze to, iż nie są to równoznaczne pojęcia. O ile przelew natychmiastowy realizowany jest bezpośrednio przez bank w systemie Express Elixir, tak przelew ekspresowy korzysta z usługi BlueCash. Obie usługi pozwalają na to, aby przelać pieniądze w weekend, ale ekspresowe przelewy wymagają utworzenia konta, aby móc z nich korzystać. 

Założenie konta w usłudze BlueCash jest darmowe, ale nie oznacza to że całość jest wolna od wad. Przede wszystkim, klient nie zawsze ma gwarancję, że taka transakcja odbędzie się natychmiast. Jest tak, ponieważ poszczególne banki mogą nie obsługiwać tej opcji. Przed wykonaniem takiego przelewu należy więc upewnić się, że zarówno bank odbiorcy i nadawcy obsługują takie płatności poza dniami roboczymi. Koszt takiego przelewu to około 5 złotych.

Przelewy BLIK w weekend

Wśród sposobów na to, aby przelać pieniądze w weekend, nie sposób nie wymienić internetowych płatności BLIK. Jest to coraz popularniejsza opcja, która daje klientom niespotykaną wcześniej wygodę. Wystarczy kilka kliknięć albo przepisanie kodu w aplikacji mobilnej, aby dokonać transakcji z użyciem tej metody. W przeciwieństwie do zwykłych przelewów, BLIK działa całodobowo, w każdym dniu tygodnia. 

Banki nie pobierają dodatkowych opłat za korzystanie z BLIKa, a pieniądze trafiają na konto odbiorcy nawet w ciągu kilku sekund. Aby całość odbyła się bezproblemowo, odbiorca powinien mieć numer telefonu powiązany z usługą. Jeśli tak nie jest, to przelew zostanie zrealizowany w trybie standardowym, z uwzględnieniem sesji zaksięgowań Eliksir. 

Więcej informacji o tej opcji znajdziecie, czytając nasz osobny wpis: Płatności BLIK. Jak z nich korzystać i dlaczego to się opłaca?

Czek BLIK – jak to działa?

BLIK to nie tylko płatności internetowe i przelewy realizowane w ekspresowym tempie. Inną wartą uwagi funkcją są tzw. czeki BLIK, dzięki którym również można przelać pieniądze w weekend Są to dziewięciocyfrowe kody, generowane w aplikacji mobilnej banku. Tworząc taki czek, użytkownik może wybrać jego kwotę, czas ważności, czy też zabezpieczenie w postaci odpowiedniego kodu. Zaletą tego rozwiązania jest jego wszechstronność, ponieważ z pomocą takiego czeku można wypłacić gotówkę w bankomacie, a także płacić w sklepach stacjonarnych i internetowych. 

Jakie banki obsługują czek BLIK?

  • Santander Bank Polska
  • Getin Bank 
  • Bank Millennium
  • PKO BP
  • Noble Bank

PayPal – czy można przelać pieniądze w weekend?

Będąc w temacie płatności internetowych, należy wspomnieć o usłudze PayPal. Ten internetowy portal, pozwalający na zdalne transakcje, cieszy się niesłabnącą popularnością. Czy ten system pozwala przelać pieniądze w weekend? Okazuje się, że tak, i jest to niesamowicie proste. Wystarczy podać adres mailowy odbiorcy i kwotę przelewu, aby cieszyć się natychmiastowym przesyłem pieniądza. Dodatkowym ułatwieniem jest możliwość wygenerowania linku PayPal.Me, dzięki któremu można przesłać pieniądze danej osobie bez podawania dodatkowych informacji. 

Niestety, przelewy w weekend poprzez PayPal również obarczone są kilkoma wadami. Konto w usłudze musi posiadać nie tylko nadawca, ale także odbiorca. Co więcej, aby wykonywane przelewy nie były objęte limitem (2500 zł) należy posiadać zweryfikowane konto. Weryfikacja w PayPal polega na powiązaniu konta bankowego lub podpięciu karty płatniczej do profilu w usłudze. 

Przekaz bankomatowy poza dniami roboczymi 

Ze względu na czas, przelew tradycyjny nie zawsze wchodzi w grę. Może również zdarzyć się, że dana osoba niechętnie podchodzi do nowoczesnych rozwiązań w postaci płatności internetowych. W takim przypadku alternatywą wartą zasugerowania jest przekaz bankomatowy, obsługiwany przez urządzenia sieci Euronet. Opcja ta jest bezpłatna, a pieniądze trafiają do odbiorcy natychmiast, nawet poza dniami roboczymi. 

Mimo powyższych zalet, taka opcja aby przelać pieniądze w weekend może nie być najwygodniejszą możliwością. Zarówno odbiorca, jak i nadawca będą musieli skorzystać z urządzenia Euronetu, co nie jest równie komfortowe jak otrzymanie środków bezpośrednio na konto. Ponadto, obowiązują limity w wysokości 2 tysięcy złotych. Jeżeli jednak obie strony posiadają odpowiedni bankomat w pobliżu, to może to być odpowiednie rozwiązanie. 

Revolut w weekend – czy to możliwe?

Usługa do szybkich internetowych przekazów pieniężnych znana jako Revolut, cieszy się sporą popularnością. Jest to dobry sposób na szybkie internetowe zakupy i transakcje bez zbędnych formalności. Całość działa na podobnej zasadzie, co karta prepaid. Wystarczy doładować swoje konto, aby móc bez większych przeszkód i ograniczeń używać nowoczesnego narzędzia płatniczego. Czy taka opcja działa również w weekend? 

Odpowiedź na wyżej postawione pytanie jest twierdząca, a użytkownicy mogą skorzystać z dodatkowego sposobu na to, aby przelać pieniądze w weekend. Do konta internetowego można powiem podpiąć dowolną kartę, co daje możliwość przesyłu pieniędzy w obie strony: z konta Revolut na kartę i z powrotem. Takie rozwiązanie będzie dobre w przypadku, gdy jesteśmy pewni że odbiorca jest osobą godną zaufania. 

Jaki jest najlepszy sposób, aby przelać pieniądze w weekend?

Jak widać, istnieje sporo metod na to, aby przelać pieniądze w weekend. Trudno jednak wskazać jednoznacznie, która z nich będzie najlepsza. Wszystko zależy od preferencji i aktualnej sytuacji. Jeżeli w pobliżu znajduje się bankomat Euronet, to skorzystanie z możliwości przekazu bankomatowego wydaje się być rozsądnym działaniem. 

Biorąc pod uwagę wszelkie wady i zalety, to właśnie internetowe płatności BLIK wydają się być najkorzystniejsze. Jest to opcja z której skorzystać może niemal każdy posiadacz konta bankowego, i nie wiąże się to z dodatkowymi opłatami. Nie jest konieczne założenie konta w usłudze, ponieważ do jej aktywacji wymagane jest jedynie powiązanie numeru telefonu z kontem osobistym. 

Twój bank nie obsługuje przelewów w weekend?

Pamiętaj o tym, że założenie konta osobistego nie jest czymś, co obowiązuje dożywotnio. Jeżeli instytucja bankowa, z której korzystasz, nie oferuje odpowiadających Tobie opcji, to nic nie stoi na przeszkodzie aby zamknąć obecny rachunek i założyć nowy, lepszy. Jeżeli chcesz mieć możliwość, aby przelać pieniądze w weekend, to przed założeniem konta sprawdź, czy opcje takie jak BLIK i przelewy natychmiastowe są obsługiwane. Ranking kont osobistych pomoże znaleźć najlepszą ofertę. 

Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły