Jak otrzymać szybki zwrot VAT z Urzędu Skarbowego?

zwrot VAT

Każdy, kto żyje, placi podatki. Przedsiębiorcy, którzy nadpłacili podatek VAT, otrzymają jego zwrot. Komu i w jakim terminie Urząd Skarbowy odeśle pieniądze? Jak otrzymać szybki zwrot podatku VAT z Urzędu Skarbowego? Sprawdź poniżej

Terminy zwrotu podatku VAT 

W Polsce wypłacanie nadwyżki podatku VAT może odbywać się w 3 terminach.

  • W ciągu 25 dni – ta jednak odbywa się tylko w wybranych przypadkach, 
  • w ciągu 60 dni, 
  • lub 180 dni.

Jednak, aby ten zwrot otrzymać,  należy spełnić szereg warunków. Co zatem przedsiębiorcy powinni wiedzieć?

Kalkulator VAT brutto na netto, netto na brutto

Warunki niezbędne do otrzymania zwrotu podatku VAT 

Po pierwsze, osoba prawna musi przez pełny rok (12 msc.) poprzedzający okres rozliczeniowy składać deklarację JPK_V7, będąc aktywnym podatnikiem VAT. Co więcej, ma obowiązek udowodnić w Urzędzie Skarbowym, że ten podatek zapłacił i to nie później, niż do dnia złożenia wyżej wymienionej deklaracji.

Co jeszcze?

  • Kwota na deklaracji JKP_V7 musi być niższa niż 15 tysięcy w przypadku importu towarów rozliczanych według przepisów wewnątrzwspólnotowych oraz innych dokumentów np. dokumentów celnych.
  • Dodatkowo, jeśli podatek nie był rozliczany w poprzednich okresach, jednak widnieje w owej deklaracji, musi być niższy niż 3 tysiące złotych.

Jeśli spełniasz wyżej wymienione wymogi, otrzymasz zwrot podatku.

Jak szybciej uzyskać zwrot VAT’u?

Podpowiedź skierowana jest głównie do osób, które mają udział w obrocie wewnątrzwspólnotowym. Ci przedsiębiorcy powinni przedłużyć dokumenty celne i to powinno załatwić sprawę. Procedura w ich wypadku jest bardzo łatwa i szybka.

Jeśli jednak po prostu jesteś przedsiębiorcą, spełniającym założenia poprzedniej części artykułu, złóż jak najszybciej wniosek i poczekaj na decyzję US. 

Jak zrobić przelew do Urzędu Skarbowego?

Podsumowanie

System podatkowy w Polsce pozwala na uzyskanie zwrotu części podatku VAT, w przypadku jego nadpłacenia. Odbywa się to jednak pod specjalnymi warunkami. W prostszej sytuacji są przedsiębiorcy od podmiotów zagranicznych – oni bowiem muszą wykonać tylko jedną czynność – przedłużyć dokumenty celne. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o podatkach? Zajrzyj poniżej. 

Podatek od zakupu mieszkania w 2022 roku – czym jest i czy jest obowiązkowy?

Podatek od pożyczki prywatnej – kto i kiedy go płaci?

Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły