Jak oszczędzać na święta? Przydatne porady

Jak oszczędzać na święta? Przydatne porady

Nadchodzące święta Bożego Narodzenia to czas radości, wspólnie spędzonego czasu, ale też sporych wydatków, które mogą okazać się niemałym utrapieniem. Z tego powodu sporo osób szuka sposobu, aby chociaż w niewielkim stopniu odciążyć swój budżet. Nie jest to łatwe zadanie, w szczególności biorąc pod uwagę postępującą komercjalizację świąt i usilne starania sklepów, aby sprzedać jak najwięcej. Postanowiliśmy więc sprawdzić, jak można skutecznie oszczędzać na święta i gdzie tych oszczędności szukać. 

Święta a budżet domowy 

Dobrze prowadzony budżet domowy zakłada, że każdego miesiąca na naszym koncie ostanie się kwota, którą można będzie odłożyć na inną okazję. Jedną z takich właśnie okazji są święta Bożego Narodzenia, które kojarzą się z przepychem, licznymi ozdobami, suto zastawionym stołem i prezentami pod choinką. Dla wielu gospodarstw domowych będzie to spore wyzwanie, dlatego warto już wcześniej się do tego finansowo przygotować. 

W osobnym wpisie szerzej omówiliśmy kwestię prowadzenia budżetu domowego – zachęcamy do zapoznania się z nim:

Jak prowadzić budżet domowy? Poradnik

Co zrobić, by oszczędzać na święta?

Nie zawsze możliwe będzie sięgnięcie po kredyt lub pożyczkę przed świętami – na drodze mogą stać równolegle zaciągnięte zobowiązania, niska zdolność kredytowa bądź inne wydatki. Można jednak skupić się na tym, aby skutecznie obniżyć łączny koszt przygotowania świątecznej uroczystości. Przedstawiamy kilka sposobów na to, aby oszczędzać w święta bez konieczności wspomagania się produktami finansowymi. 

Polowanie na okazje i zniżki

Na długo przed świętami możliwe jest kupowanie dekoracji i niezbędnych elementów w stosunkowo niskich cenach. Im bliżej świąt, tym będzie drożej – sklepy i prywatni sprzedawcy korzystają w ten sposób na desperacji osób kupujących na ostatnią chwilę. Dokonując zakupów z wyprzedzeniem można zaopatrzyć się w ozdoby, prezenty, a nawet żywność o długim terminie ważności i przechowywania. 

Kupony rabatowe, programy lojalnościowe, specjalne promocje dla nowych użytkowników – okazji do tego, aby oszczędzać na święta, jest mnóstwo. Wiele niezwykle korzystnych ofert pojawia się na dość blisko świąt, np. Black Friday, podczas którego zarówno sklepy internetowe, jak i stacjonarne oferują swoje produkty w dobrych cenach. 

Zakupy w sklepach internetowych 

Kupowanie w sklepach stacjonarnych nie zawsze będzie najlepszą opcją. Zakupy online dają zainteresowanym znacznie większą swobodę, np. dzięki rozwiązaniom takim jak Allegro Pay, a dzięki internetowym porównywarkom cen znalezienie najtańszego sklepu jest prostsze niż kiedykolwiek wcześniej. 

Dokonując świątecznych zakupów online należy brać pod uwagę koszty wysyłki i czas oczekiwania na dostawę. Nikt nie chce przecież znaleźć się w sytuacji, w której prezent dla bliskiej osoby dotarł na miejsce dopiero kilka dni po świętach. 

Zaplanuj święta i wykorzystaj to, co masz

Improwizowane święta zawsze wyjdą drożej niż te, które były dokładnie zaplanowane pod konkretną liczbę osób. W tym drugim przypadku wiadomo będzie, jaką ilość jedzenia przygotować i na jaką skalę zorganizować całość. Ponadto, nie będziemy mieli problemu z marnowaniem nadmiaru żywności. 

Aby cieszyć się wspaniałymi świętami w gronie najbliższych, nie trzeba kupować i wymieniać dosłownie wszystkiego. Skorzystanie z poprzedniorocznych dekoracji, a także przygotowanie prostszych potraw z posiadanych składników pomogą oszczędzać w święta, jednocześnie spełniając swoją rolę. 

Rozsądnie dobierz prezenty

Boże Narodzenie nie musi być pełne prezentów za kilka tysięcy złotych, aby było udane. Czasami to właśnie te najdroższe prezenty mogą być gorszą opcją, ponieważ mogą przytłoczyć osobę obdarowaną i sprawić, że poczuje się ona najzwyczajniej w świecie głupio. Aby zapobiec takiej sytuacji, można omówić wcześniej kwestię podarunków z rodziną i ustalić, jaka będzie górna granica wartości prezentów. 

Koszty związane z obdarowaniem bliskich można również zmniejszyć, skupiając się na rękodziele. Zazwyczaj do każdego prezentu dorzuca się gotowe, kupne słodycze, a przecież taką samą rolę spełnią własnoręcznie przygotowane ciastka. Na dodatek dzięki temu prezent zyska “charakteru” i przypomni danej osobie, że jest dla nas ważna. 

jak oszczędzać na święta

Pożyczka na święta – czy to dobry pomysł?

Świąteczne zakupy komplikują się, gdy nie mamy wcześniej przygotowanej poduszki finansowej. Wówczas poza pozytywnymi aspektami, święta mogą przynieść nam również zbędny stres. Spora część osób w takim przypadku korzysta z pożyczki na święta, aby na ostatnią chwilę uzyskać niezbędny zastrzyk środków na konto. 

Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy korzystanie z pozabankowej pożyczki przed świętami będzie rozsądną opcją. Z jednej strony takie rozwiązanie niemal natychmiast rozwiąże problem związany ze świątecznym budżetem. Z drugiej strony, w przypadku pochopnie podjętej decyzji, łatwo o problemy ze spłatą, których negatywne konsekwencje będą odczuwalne w przyszłości. Jest to indywidualna decyzja, którą należy dokładnie przemyśleć. 

Plusy zaciągania pożyczki na święta:

 • dodatkowe środki na dowolny cel,
 • brak zbędnych formalności,
 • krótki czas oczekiwania na pieniądze,
 • szeroki wybór ofert,
 • część firm oferuje pierwszą pożyczkę za darmo,

Minusy zaciągania pożyczki na święta:

 • dodatkowe koszty, takie jak prowizja i odsetki,
 • krótszy czas spłaty niż przy bankowych kredytach,
 • ryzyko problemów ze spłatą zobowiązania,

Jak oszczędzać przez cały rok?

Włącznie z wigilią, święta Bożego Narodzenia trwają zaledwie 3 dni. Warto oszczędzać na święta, ale jeszcze lepszym wyjściem będzie trzymanie się pozytywnych nawyków przez cały rok. W ten sposób w przyszłym roku będziemy mieć pod ręką niemałą sumę, a zbliżające się święta (w tym również te wielkanocne) nie będą aż takim wyzwaniem. Przy okazji będziemy przygotowani na wszelkie nieprzewidziane sytuacje. Utworzenie poduszki finansowej wymaga cierpliwości i regularności, ale jest to małą ceną za ochronę przed zadłużeniem. 

Oszczędzać można praktycznie na wszystkim – od podstawowych wydatków takich jak woda, prąd i żywność, aż po opcjonalne przyjemności. Nie należy przy tym zapominać o dochodzie pasywnym, jaki można czerpać umieszczając środki na lokacie lub koncie oszczędnościowym. Jeżeli mimo tego odczuwamy, że brakuje nam środków, to warto rozejrzeć się za dodatkowym źródłem dochodu, takim jak praca dorywcza. 

Dlaczego warto oszczędzać?

 • będziemy przygotowani na wszelkie wydatki, nawet te niespodziewane,
 • nie będziemy musieli sięgać po pożyczkę lub kredyt,
 • uzyskamy bezpieczeństwo finansowe, a tym samym spokój ducha, 
 • nawet najmniejsze, regularnie odkładane sumy przybliżają do celu,
 • prowadzenie konta bez konieczności użycia karty kredytowej lub debetowej,
Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły