Jeszcze kilka lat temu jedyną opcją wpłaty gotówki było okienko bankowe i klasyczne przekazanie pieniędzy za pokwitowaniem. Dziś pieniądze wpłacić można bez konieczności udawania się do placówki lub przedstawicielstwa banku. Istnieją bowiem wpłatomaty, czyli specjalne maszyny przyjmujące i księgujące przekazane środki. Jak działa wpłatomat? Gdzie ich szukać? Kto może skorzystać z wpłatomatu? Co zrobić, jeśli wpłatomat nie chce przyjąć moich banknotów? Na te i inne pytania związane z wpłatomatami odpowiemy w dzisiejszym artykule.
- Wpłatomat – co to jest?
- Jak skorzystać z wpłatomatu?
- Kto może wpłacić pieniądze we wpłatomacie?
- Wpłatomat – ile kosztuje wpłata i ile gotówki mogę wpłacić?
- Czy warto brać potwierdzenie z wpłatomatu?
- Co zrobić, gdy wpłatomat przestał działać?
- Dlaczego wpłatomat nie chce przyjąć moich banknotów?
- Czy można skorzystać z wpłatomatu przez telefon?
- Wpłata środków na obce konto
- Ile trwa przesył środków przez wpłatomat?
Wpłatomat – co to jest?
Zapewne każdy z nas wie, jak wygląda bankomat – prostopadłościenna, elektroniczna maszyna o wymiarach ok. 150 cm x 30 cm x 70 cm. Spotkać się z nim można wszędzie – na dworcach kolejowych, w galeriach handlowych, na stacjach benzynowych, a nawet w urzędach miejskich. Wpłatomat jest „bratem bliźniakiem” bankomatu – wygląda niemal identycznie, jak bankomat. Jedyna różnica polega na szerszym otworze pieniężnym – bankomaty starego typu miały węższe otwory wydające gotówkę. Współcześnie wiele urządzeń typu ATM łączy w sobie funkcjonalność bankomatu i wpłatomatu. To rozwiązanie nie tylko wygodne, ale także i praktyczne – dzięki temu możliwe jest zachowanie większej płynności wydawania i przyjmowania gotówki. Innymi słowy – jest mniejsze ryzyko, że zabraknie pieniędzy w kasetkach i dojdzie do zablokowania funkcji wypłat. Jak sama nazwa wskazuje, wpłatomat służy do wpłacania gotówki, która zostaje zdeponowana w urządzeniu, a następnie zaksięgowana na rachunku bankowym. Wpłatomaty posiada w ofercie praktycznie każdy bank na polskim rynku, między innymi Santander Bank Polska, Credit Agricole czy mBank.
Jak skorzystać z wpłatomatu?
Korzystanie z wpłatomatu jest bardzo proste i każdy poradzi sobie z prawidłową obsługą tego urządzenia. Rozumiemy jednak, że część osób może mieć obawy przed pierwszym skorzystaniem z urządzenia – w końcu chodzi tu o gotówkę. Poniżej przedstawiamy prostą instrukcję krok po kroku jak skorzystać z wpłatomatu:
- Przygotuj kartę płatniczą, na którą zostaną wpłacone pieniądze i wprowadź ją do wpłatomatu. Uwaga – wprowadzając kartę kredytową, uznanie zostanie zapisane na ROR, nie na rachunku technicznym do obsługi karty kredytowej!
- Na wyświetlaczu bankomatu-wpłatomatu wybierz opcję „wpłatomat” lub „wpłata gotówki”. Na wpłatomatach nie musisz dokonywać wyboru – urządzenie samo rozpocznie procedurę wpłaty gotówki.
- Przygotuj banknoty, które masz zamiar wpłacić. Przelicz ich łączną wartość i upewnij się, że banknoty nie są w żaden sposób zniszczone. Jeśli spiąłeś banknoty klipsem lub gumką recepturką, usuń wszelkie obce przedmioty.
- Zadeklaruj kwotę wpłaty, która jest zgodna z posiadaną przez Ciebie gotówką. Wpłatomat będzie weryfikować tę kwotę, więc podanie wyższej liczby niż tę, którą wpłacamy nie ma sensu.
- Włóż gotówkę do kasetki. Jeśli któryś z banknotów będzie zniszczony lub nieczytelny (najczęściej w wyniku nadmiernego zużycia), wpłatomat zwróci go. Nastąpi również żądanie korekty kwoty deklarowanej.
- Jeśli kwota deklarowana zgadza się z kwotą wpłaty, procedura zakończy się pomyślnie. Otrzymasz potwierdzenie, które bezwzględnie należy zabrać ze sobą i przechowywać do momentu zaksięgowania wpłaty.
Kto może wpłacić pieniądze we wpłatomacie?
Wpłaty we wpłatomacie może dokonać każda osoba – niezależnie od wieku, stanu konta czy miejsca zamieszkania. By proces ten był jednak możliwy, należy każdorazowo przygotować i wprowadzić do wpłatomatu kartę debetową. Oczywiście, karta ta powinna być przypisana do rachunku bankowego, na którym mają zostać zaksięgowane wpłacone środku. Branża fintech jednak rozwija się na tyle szybko, że w niedługim czasie możemy spodziewać się pewnych innowacji. Mowa tu o wpłacie gotówki poprzez użycie systemu BLIK zamiast standardowych, plastikowych kart debetowych. Wypłaty bez „plastików”, wyłącznie przy pomocy kodu BLIK już od dłuższego czasu funkcjonują z dużym powodzeniem. Nie powinny więc zaskoczyć nas zmiany, w których możliwa będzie wpłata gotówki bez użycia kart debetowych. Na ten moment jednak wprowadzenie odpowiedniej karty jest konieczne, by poprawnie zrealizować wpłatę.
Wpłatomat – ile kosztuje wpłata i ile gotówki mogę wpłacić?
Odpowiedź zarówno na pierwsze, jak i na drugie pytanie brzmi tak samo: to zależy. Opłaty związane z wpłatami we wpłatomacie zależne są przede wszystkim od tabeli opłat i prowizji banku obsługującego nasze konto. Zdecydowana większość banków ma bardzo przejrzystą politykę opłat względem wpłatomatów. Wpłaty do wpłatomatów własnych są całkowicie bezpłatne, zaś wpłaty do wpłatomatów obcych obciążone są prowizją procentową. Warto jednak zwrócić uwagę, że wpłaty te są i tak tańsze niż klasyczne przekazanie gotówki „przy okienku”, w placówce. Natomiast co do maksymalnej wpłaty gotówki – ta kwestia zależna jest od operatora danego urządzenia. Może się okazać, że wpłatomaty spod brandu Euronet będą miały mniejsze komory wpłaty niż wpłatomaty PlanetCash. Tym samym do tych pierwszych wpłatomatów zmniejszy się jednorazowo mniejsza liczba banknotów. Standardowa pojemność komór do wpłaty waha się w przedziale od 50 do 200 banknotów o nominałach od 10 do 500 złotych.
Czy warto brać potwierdzenie z wpłatomatu?
Wielu użytkowników bankomatu ma – najogólniej mówiąc – ambiwalentny stosunek do potwierdzeń wydawanych przez maszynę. „Fajnie, że mam potwierdzenie, ale po co mi ten śmieć” – zapewne niejedna osoba pomyślała tak na widok małego druczku. Prawda jest jednak taka, że to potwierdzenie przy wpłatomacie stanowi dowód na to, że wpłaciliśmy określoną kwotę na nasze konto. Bez potwierdzenia nie możemy skutecznie przystąpić do reklamacji ewentualnych nieprawidłowości w księgowaniu środków. Tak samo problematyczne może być odzyskanie pieniędzy w przypadku awarii wpłatomatu i braku potwierdzenia. Koniecznie więc zachowajmy potwierdzenie wydrukowane przez wpłatomat przynajmniej do momentu zaksięgowania środków. Dopiero gdy upewnimy się, że cały proces przebiegł pomyślnie, możemy wyrzucić druczek do śmietnika.
Co zrobić, gdy wpłatomat przestał działać?
Część osób po wpłacie gotówki dziwi się, że środki nie zostały natychmiastowo zaksięgowane na rachunku bankowym. Spokojnie, nie jest to żadna awaria ani błąd – banki dają sobie czas do 4 godzin na odnotowanie wpłaty. Faktycznie większość wpłat księgowana jest w niespełna godzinę od wprowadzenia gotówki do wpłatomatu. Problem pojawia się jednak w sytuacji, gdy mija doba, a stan konta się nie zmienia. Wówczas należy udać się do najbliższej placówki lub zadzwonić na infolinię, zgłosić reklamację i przedłożyć potwierdzenie wpłaty. Niekiedy może zdarzyć się taka sytuacja, że wpłatomat po przyjęciu środków wyłączy się i nastąpi wydruk komunikatu o awarii. Wówczas należy zadzwonić do podmiotu obsługującego dany wpłatomat – naklejka informacyjna umieszczona jest u góry urządzenia. Zgłaszamy awarię sprzętu konsultantowi poprzez podanie numeru urządzenia (wybity na metalowej blaszce w lewym górnym rogu). Dalsze kroki odzyskiwania środków zostaną udzielone bezpośrednio przez konsultanta, który na miejsce zadysponuje serwisantów.
Sprawdź również – co zrobić gdy bankomat zjadł kartę
Dlaczego wpłatomat nie chce przyjąć moich banknotów?
Wprowadziłeś kartę, wybrałeś opcję wpłatomatu, zdejmujesz gumkę recepturkę z banknotów i wprowadzasz je do komory urządzenia. Automat pracuje, przelicza gotówkę, myśli i po chwili otwiera kasetkę, w której leżą nieprzyjęte banknoty. Zaczynasz się denerwować, że nastąpiła jakaś awaria, jest jakiś błąd i ponownie wprowadzasz te same banknoty. Wpłatomat znowu próbuje rozpoznać banknoty, jednak bezskutecznie – znów oddaje te same nominały. W czym jest problem? Przecież te banknoty ani nie są fałszywe, ani nie dzieje się z nimi nic niepokojącego? Odpowiedź jest prosta – Twoje banknoty są na tyle zużyte, że maszyna ich nie rozpoznaje. Być może jest na nich zapisek ołówkiem, być może róg banknotu jest zagięty lub widać gdzieś nadszarpnięcie papieru. Nawet takie drobiazgi mogą spowodować, że maszyna nie odczytuje prawidłowo nominału i zwraca banknot. W takim przypadku nie pozostaje nic innego, jak wpłacić pieniądze w oddziale lub nanieść korektę do obecnej wpłaty.
Czy można skorzystać z wpłatomatu przez telefon?
Ostatnie lata pozytywnie zaskoczyły klientów pod względem funkcjonalności wpłatomatów. Okazuje się, że aby skorzystać z takowego urządzenia, nie potrzeba już gotówki ani nawet karty płatniczej powiązanej z kontem. Wygodne płatności BLIK, poza samą możliwością dokonywania internetowych transakcji, umożliwiają także dokonanie wpłaty poprzez kompatybilny wpłatomat.
Na jakiej zasadzia działa ta metoda wpłacania środków? Całość jest niezwykle prosta, ponieważ wystarczy jedynie wygenerować odpowiedni kod, wprowadzić go do wpłatomatu i potwierdzić całą operację kodem PIN. Posiadanie stałego dostępu do internetu powoli staje się standardem wśród użytkowników smartfonów, więc dla wielu osób będzie to najwygodniejsze z rozwiązań.
Obsługa wpłatomatu BLIKiem – jakie są ograniczenia?
Niestety, nie każdy wpłatomat będzie kompatybilny z opisywaną opcją przekazania środków poprzez BLIK. Użytkownicy mogą wykonać tą operację jedynie poprzez urządzenia danej instytucji bankowej, która obsługuje to rozwiązanie, lub poprzez wpłatomaty sieci Euronet. Obecnie obsługiwane banki to m.in. Pekao SA, PKO BP, Nest Bank, Bank Millennium i ING Bank Śląski. Wiele jednak wskazuje na to, iż w najbliższych latach taka metoda wpłaty stanie się standardem, i będzie obsługiwana przez większość dostępnych na rynku podmiotów.
Wpłata środków na obce konto
Może zdarzyć się, że konieczna będzie wpłata środków nie na własne konto, lecz na rachunek płatniczy należący do innej osoby. Czy takie działanie jest możliwe? Okazuje się że tak, a z takiego sposobu przekazywania pieniędzy można skorzystać, używając wpłatomatów sieci Euronet. Istotną wadą jest konieczność rejestracji na platformie internetowej Euronet Online, ale na szczęście utworzenie konta jest bezpłatne.
Użytkownik może wybrać, na które konto chce dokonać wpłaty (maksymalnie 7 określonych rachunków płatniczych) i jaką kwotę chce przekazać. W ten sposób rozliczanie się ze znajomymi i rodziną jest znacznie prostsze! Jest to także dobra opcja dla przedsiębiorców, którzy chcą przelać odpowiednią kwotę swoim pracownikom.
Ile trwa przesył środków przez wpłatomat?
W wielu sytuacjach to właśnie czas jest najważniejszym czynnikiem, dlatego spora część osób zastanawia się, ile trwa przekazywanie pieniędzy poprzez wpłatomat. Zdecydowanie najszybszą metodą na to, aby środki pojawiły się na koncie, jest skorzystanie z wpłatomatu banku, w którym posiada się rachunek płatniczy. Wówczas wpłacona gotówka pojawi się na koncie niemal natychmiast, a całość potrwa maksymalnie kilkanaście sekund.
Co, jeżeli korzystamy z wpłatomatów należących do popularnych sieci? W takim przypadku należy liczyć się z tym, że dokonanie wpłaty może zająć nieco dłużej. Środki zostaną zaksięgowane przez dany wpłatomat do końca następnego dnia roboczego. Poszczególne sieci takich urządzeń pozwalają na tzw. wpłaty ekspresowe, które są droższe, ale pozwalają na skrócenie czasu oczekiwania do kilkunastu minut.