13 stycznia 2023 roku pojawił się nowy wzór karty powołania do wojska. Znajdziemy tam dane dotyczące miejsca i terminu, kiedy konieczne jest stawienie się do wojska. W dalszej części treści widzimy też jasną informację o karze, która grozi za niestawienie się do jednostki. Sprawdźmy więc, co grozi za niestawienie się do wojska, czy w podobnej sytuacji powinniśmy się obawiać więzienia. Zobaczymy też, jaki może być termin na stawienie się do wojska i czy rzeczywiście może wynosić tylko sześć godzin.
Ile godzin na stawienie się do wojska?
Informację na temat stawienia się do wojska znajdziemy w nowej karcie powołania w razie mobilizacji. Taki dokument ma dwie części – jedna dla osoby powołanej do wojska, a druga – dla wojskowego centrum rekrutacji. Na karcie powołania do wojska znajdziemy najważniejsze informacje, w tym przede wszystkim o miejscu i terminie na stawienie się do wojska. U wielu powołanych spory niepokój wzbudza natomiast informacja o możliwych konsekwencjach niedopilnowania terminu lub niestawienia się w jednostce.
Dość niepokojąco wygląda również wyjaśnienie terminu “natychmiast”, który możemy znaleźć w miejscu określającym termin. Oznacza on, że masz wtedy 6 godzin na stawienie się do wojska. W razie mobilizacji wojskowej, powołania mogą być też wyznaczone na konkretny termin. Przykład: osoba powołana powinna stawić się do służby w trzecim dniu mobilizacji. Na karcie powołania znajdziemy datę ogłoszenia mobilizacji, możemy więc łatwo poznać konkretną datę. Wtedy obok terminu zobaczymy również konkretną godzinę (np. do godziny 12:00).
Kredyty dla służb mundurowych
Brak stawienia się do wojska w razie mobilizacji – możliwe konsekwencje
Jakie mogą być konsekwencje niestawienia się do służby wojskowej? Żołnierze rezerwy muszą zgłosić się do czynnej służby w określonym miejscu i czasie, w razie mobilizacji lub wojny. Konsekwencją niestawiennictwa może być kara więzienia.
Za niestawienie się do służby w razie mobilizacji lub wojny po otrzymaniu powołania grozi pozbawienie wolności na okres co najmniej 3 lat.
Jeżeli powołana osoba celowo unika służby i nie zgłasza się do służby, kara może wynosić od pięciu lat więzienia wzwyż.
Kary w tak wysokim wymiarze dotyczą jednak jedynie żołnierzy rezerwy. Żołnierze Wojsko Obrony Terytorialnej oraz żołnierze zawodowi objęci są natomiast innymi, specyficznymi przepisami prawa.
Odroczenie wezwania na ćwiczenia rezerwy wojskowej
Jak uniknąć kary w razie niemożliwości stawienia się do służby wojskowej?
Oczywiście, w niektórych sytuacjach po prostu nie jesteśmy w stanie stawić się do służby w określonym terminie. Będzie tak choćby w przypadku problemów z dojazdem, czy przebywając za granicą w czasie ogłoszenia mobilizacji lub wojny. Jeśli stawienie się do służby w wyznaczonym czasie i miejscu nie jest możliwe, należy o tym poinformować dowódcę jednostki wojskowej. Niezbędne jest natomiast stawienie się do służby niezwłocznie po tym, jak przyczyna uniemożliwiająca terminowe stawienie sięw jednostce przestanie istnieć. W przeciwnym wypadku powołana osoba może trafić do więzienia.
Podsumowanie artykułu
W przypadku mobilizacji lub wojny, żołnierze rezerwy otrzymają karty powołania do służby czynnej. Wśród znajdujących się tam informacji najważniejsze są dwie: miejsce i termin stawienia się do wojska. Niekiedy termin określony jest jako “niezwłocznie”, wtedy żołnierz ma sześć godzin na stawienie się w wyznaczonym miejscu. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować karą więzienia w wymiarze co najmniej trzech lat pozbawienia wolności. Jeśli działanie było celowe (żołnierz próbował uniknąć służby wojskowej) kara jest jeszcze bardziej dotkliwa – co najmniej 5 lat pozbawienia wolności. W przypadku niemożliwości stawienia się w jednostce w wyznaczonym terminie należy poinformować o tym dowódcę danej jednostki.
Najczęściej zadawane pytania – ile czasu na stawienie się do wojska?
Termin stawienia się w jednostce jest podany na karcie powołania do służby wojskowej. Jeśli jest określony jako “niezwłocznie”, żołnierz ma sześć godzin na dotarcie do jednostki.
Niedopełnienie obowiązku stawienia się do służby wojskowej grozi co najmniej 3-letnim pozbawieniem wolności. Jeśli przyczyną było celowe unikanie służby, kara wynosi od 5 lat.
Rekruci wezwani na służbę w razie wojny lub mobilizacji w terminie niezwłocznym, mają na stawienie się w jednostce 6 godzin.
Źródło:
- https://www.rp.pl/mundurowi/art39693631-mobilizacja-wojskowa-szesc-godzin-na-stawienie-sie-w-jednostce
- https://www.money.pl/gospodarka/tylko-6-godzin-na-stawienie-sie-do-wojska-albo-wiezienie-oto-nowe-rozporzadzenie-6984593470929440a.html
- https://wiadomosci.radiozet.pl/polska/6-godzin-na-stawienie-sie-w-wojsku-wyjasniamy-zasady-mobilizacji