Mając zaległości finansowe, możemy nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że w pewnym momencie mogą one zostać sprzedane. Oznacza to, że właścicielem długu, czyli stroną wobec której istnieją roszczenia, staje się inny podmiot. Niespłacone wierzytelności sprzedaje się na giełdzie długów, do której każdy ma wgląd. Czym jest giełda długów, jak działa, i co oznacza sprzedaż wierzytelności dla osoby zadłużonej? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w dalszej części wpisu.
Czym jest giełda długów? Wyjaśnienie
Giełdę długów najprościej można określić jako internetową platformę, na której zainteresowani mogą dokonać sprzedaży i kupna wierzytelności. Ogłoszenie o sprzedaży długu może dodać zarówno osoba prywatna, przedsiębiorca, czy też państwowa instytucja, pod warunkiem, że są oni wierzycielami.
Jakie rodzaje zobowiązań gromadzi giełda długów? Są to najczęściej wierzytelności dotyczące pożyczek, sprzedaży i najmu, ale nie tylko. Na internetowej giełdzie spotkać można oferty kupna długów wynikających z niezapłaconych faktur VAT oraz umów cywilnoprawnych.
Dlaczego wierzyciele sprzedają długi?
Przyglądając się kwestii sprzedaży wierzytelności, wątpliwości może budzić zasadność takiego postępowania. Mogłoby wydawać się, że sprzedaż długu jest działaniem bezcelowym, skoro pieniądze i tak zostaną odzyskane od dłużnika. Prawda jest natomiast inna, a problemy z wyegzekwowaniem należnych roszczeń to coś, co spotyka sporą część wierzycieli.
Dłużnicy mogą szukać sposobów na to aby przechytrzyć komornika, ukryć swój majątek lub przeciągnąć sytuację tak, aby doszło do przedawnienia. Patrząc na to z tej perspektywy, sprzedaż wierzytelności pozwala odzyskać chociaż część wartości danego roszczenia. Jest to również spora oszczędność czasu, który w innym wypadku poświęcony zostałby na czynności windykacyjne.
Przedawnienie długów – kiedy następuje? Na czym polega?
Kto kupuje długi na giełdzie?
Dług na giełdzie może kupić każda osoba pełnoletnia, przedsiębiorstwo, a także instytucja finansowa i publiczna. Jedyny wyjątek od tej reguły stanowią poszczególne podmioty ograniczone umowami i prawnymi regulacjami. W większości przypadków za kupno długów odpowiedzialne są firmy windykacyjne, specjalizujące się w odzyskiwaniu należnych pieniędzy od dłużników.
Cała procedura sprzedaży i kupna długu zazwyczaj wygląda podobnie. Pierwotny wierzyciel, mający problemy z odzyskaniem pieniędzy, wystawia dług na giełdę, aby odzyskać chociaż część środków. Firma windykacyjna, która dysponuje znacznie większymi możliwościami, kupuje dług po korzystnej cenie i stara się odzyskać go w całości, co ma w założeniu przynieść zysk.
Jak korzystać z giełdy wierzytelności?
Aby sprawdzić giełdę długów, wystarczy wejść na stronę internetową takiej platformy. Takich witryn działa w Polsce kilka, a wśród nich wymienić można portale gielda-dlugow.net oraz dlugi.info. W większości przypadków już na stronie głównej znajdziemy liczne oferty wierzytelności, które możemy dowolnie przeglądać. Wyszukiwać dłużników możemy według ich numeru NIP/PESEL bądź imienia i nazwiska.
Kupując dług od innego podmiotu, nie musimy podawać przyczyny. Nabycie wierzytelności możemy traktować jako dodatkowe źródło dochodu lub narzędzie inwestycyjne. Warto mieć natomiast na uwadze to, że odzyskanie całego należnego roszczenia nie jest pewnikiem. Może dojść do sytuacji, w której podobnie jak wierzyciel pierwotny, my również natkniemy się na problemy z wyegzekwowaniem długu.
Z czym wiąże się kupno długu na giełdzie?
Nabycie długu poprzez internetową giełdę wiąże się z tym, że w momencie podpisania umowy kupna-sprzedaży, to my jako nabywcy stajemy się nowym wierzycielem. Od tego momentu dłużnik powinien dokonywać wpłat na nasze konto, zgodnie z treścią harmonogramu.
Bycie wierzycielem oznacza sporo możliwości co do samego zadłużenia. Możemy przykładowo zawiesić spłatę długu, rozdzielić ją na mniejsze raty, a nawet częściowo lub całkowicie umorzyć. Należy liczyć się z tym, że nawet w przypadku trwającej egzekucji komorniczej, dłużnik nadal może się z nami kontaktować.
Kim jest wierzyciel, jakie ma prawa i obowiązki?
Sprzedaż długu na giełdzie – krok po kroku
- Wybierz internetową platformę – zdecyduj się, na której giełdzie długów wystawisz ofertę sprzedaży wierzytelności. Zapoznaj się z jej zasadami i wymaganiami formalnymi, aby uniknąć nieporozumień. Wymagane będzie również utworzenie konta na danej witrynie.
- Zamieść ogłoszenie – wymagane będzie do tego podanie informacji dotyczących dłużnika (imię i nazwisko lub nazwa firmy). Niezbędne będzie również zamieszczenie szczegółów odnośnie samego długu, tj. jego tytułu, kwoty i daty powstania długu.
- Czekaj na odpowiedź – giełda długów nie gwarantuje automatycznego pozbycia się wierzytelności. Może okazać się, że chętnych na sprzedaż nie będzie wiele, jeżeli sam dług będzie trudny do wyegzekwowania. Z reguły im starszy jest dług, tym ciężej jest go szybko sprzedać.
Giełda długów – podsumowanie tematu
W dobie nowoczesnych rozwiązań nie dziwi fakt, że rozwiązanie takie jak internetowa giełda długów istnieje i ma rację bytu. Tak samo nie powinno dziwić osoby zadłużonej to, że jej dług może zostać sprzedany firmie windykacyjnej, ponieważ zgoda dłużnika nie jest w takim przypadku wymagana.
Czy warto polecić korzystanie z giełdy długów? Trudno na to pytanie odpowiedzieć, nie znając sytuacji danego wierzyciela. Dla jednych może to być doskonała okazja aby szybko odzyskać część środków i stanąć na nogi, dla innych zaś całość nie będzie potrzebna, gdy egzekucja długu idzie szybko i sprawnie.
Najczęściej zadawane pytania
Giełda długów nie jest rejestrem dłużników, mimo tego, że za jej pomocą również można uzyskać informacje na temat zadłużenia. Zasadnicza różnica jest jednak taka, że na giełdzie widnieją jedynie długi na sprzedaż, a nie wszystkie istniejące zobowiązania finansowe.
Korzystając z największych internetowych platform, prowadzących giełdę długów, nie ma co bać się o bezpieczeństwo swoich danych. Szczególną czujność należy jednak zachować wtedy, gdy korzystamy z niszowych platform, cieszących się mniejszym zainteresowaniem.
Kupując dług na giełdzie można wyjść na plus, pod warunkiem, że uda się wyegzekwować należne środki od osoby zadłużonej. Natomiast sprzedając dług, nie ma możliwości odzyskania całej jego wartości. Zadłużenia zazwyczaj sprzedawane są kwoty nieprzekraczające 95% wartości zobowiązania.
Wierzyciel nie musi uzyskać zgody od zadłużonego, aby zamieścić ofertę na giełdzie długów i sprzedać wierzytelność. Konieczne jest jednak powiadomienie dłużnika o dokonaniu takiego czynu, aby wiedział on, kto jest jego nowym wierzycielem.
Sprzedaż długu na giełdzie może być dokonana przez pełnoletnią osobę fizyczną, przedsiębiorcę, a nawet instytucję państwową. Wystawić na sprzedaż można jedynie te zobowiązania, których istnienie można potwierdzić odpowiednim dokumentem.
Źródła:
- https://www.big.pl/baza-wiedzy/gielda-wierzytelnosci-czym-jest-internetowa-gielda-dlugow
- https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/gielda-dlugow-batem-na-niesolidnych-dluznikow-czym-jest-i-jak-dziala/yz4wj1g