Flipy nieruchomości – wszystko, co musisz wiedzieć o flippingu!

fliping

Flipping to pomysł na zarabianiu na nieruchomościach prosto z USA. Polega na tym, by stosunkowo niewielkim kosztem, podwyższyć wartość mieszkania. To jednak nie wszystko. Chcesz dokładnie wiedzieć na czym polega flip nieruchomościami? Przeczytaj poniższy artykuł. 

Czym jest flip?

Jak zostało częściowo wspomniane wyżej, flip polega na kupowaniu nieruchomości, które są wystawione poniżej ceny rynkowej lub na negocjowaniu takiej ceny, a później sprzedawaniu mieszkania z zyskiem. Aby ten zysk uzyskać, najczęściej wykonuje się remont, jednak nie zawsze jest wymagany – rodzajów flipów jest bardzo dużo, przeczytasz o nich poniżej. Koniec końców celem jest sfinalizowanie transakcji za kwotę, która nie tylko zaspokoi wszystkie wydatki, ale oczywiście przyniesie również oczekiwany zarobek. 

Rodzaje flipów

Dwa główne rodzaje szybkiej sprzedaży, czyli flipów, to wersja z remontem lub bez. Czasem inwestorowi udaje się ominąć ten etap, jednak najczęściej musi liczyć się z mniejszym zyskiem. Natomiast po zastosowaniu wariantu z przeprowadzeniem prac remontowych, wartość rynkowa nieruchomości może wyraźnie wzrosnąć. 

W co inwestować w 2022 roku?

Innym przykładem flipu jest chociażby uregulowanie statusu prawnego mieszkania, poprzez pozbycie się ciążących na nim długów.

Można także zmienić aranżację mieszkania, np. dzieląc duży pokój na dwa, aby uzyskać standard 2 pokojowego mieszkania z kawalerki, jeśli oczywiście metraż na to pozwala.

Ważne, by pamiętać, że taki obrót nieruchomościami powinien być zarejestrowany i odpowiednio opodatkowany, aby działać legalnie.

Flip na rynku pierwotnym i wtórnym

Pożyczka deweloperska – czym jest, na co ją przeznaczyć?

Ze względu na swoją charakterystykę – poszukiwane są mieszkania tańsze, niż ich typowa wartość rynkowa – flippy dominują na rynku wtórnym. Tam istnieje duże pole do popisu, gdyż można zdecydować np. o generalnym charakterze remontu, włączając lub pomijając wymianę okien i podłóg. Na rynku pierwotnym jednak także można zarobić, wykańczając mieszkanie ,,pod klucz”. Nie trzeba przejmować się wtedy wyrzucaniem mebli, zrywaniem paneli, czy nawet pilnowaniem ekip remontowych, które miałyby zrobić to za inwestora. Od razu, bez zbędnego ociągania, można przystąpić do wykończenia mieszkania z pierwszej ręki, malując je na raczej jasne kolory i kupując nowoczesne meble – pamiętając jednocześnie o ich cenie, by zbyt bardzo nie wywindować kosztów.

Należy również wziąć pod uwagę koniunkturę rynku. W dobie szybko rosnących cen mieszkań, może okazać się, że wcale z nieruchomością nie potrzeba nic robić, a to czas załatwi resztę. 

Mieszkanie odnowione – co teraz?

Należy pamiętać, że połową sukcesu są dobrze wykonane zdjęcia. Warto postawić na profesjonalistów, gdyż zwiększy to ilość oglądających, a to powinno doprowadzić do szybszego sfinalizowania transakcji. Jeżeli robi się je samemu, trzeba się po prostu przyłożyć, a efekt również powinien być zadowalający.

Flip a kredyt – czy można uzyskać kredyt na flip mieszkania?

Oczywiście, że tak. Bankowi zależy jedynie na Twojej wiarygodności, jeśli będzie mieć pewność, że spłacisz dług, dostanie kredytu nie powinno być problemem. Flip jest o tyle ciekawą opcją, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z oczekiwaniami inwestora i nieruchomości sprzeda się w ok. pół roku od zainwestowania, to spłacanie kredytu nie będzie w ogóle uciążliwe, gdyż można będzie go w całości od razu spłacić. Jak się okazuje, banki chętnie udzielają kredytów nie tylko na mieszkania z drugiej ręki, ale także na nieruchomości od dewelopera.

Kredyt deweloperski – czym jest, jakie ma wymagania?

Przepis na flipa! – co zrobić, aby był opłacalny? 

By flip naprawdę się opłacał, spróbuj na każdym możliwym etapie, wygenerować jak najwięcej zysków. Czasem jednak nie warto oszczędzać, chociażby na ekipie remontowej.

  • znajdź atrakcyjną ofertę, a później spróbuj utargować cenę
  • kup tanio materiały wykończeniowe, z zachowaniem ich jakości
  • zainspiruj się rozwiązaniami dostępnymi w internecie lub skorzystaj z pomocy architekta
  • zatrudnij sprawdzonych fachowców 
  • wykonaj zdjęcia 
  • wykorzystaj sytuację na rynku nieruchomości

Przepis na flipa! – jak zacząć?

Kto pierwszy, ten lepszy! Ta zasada rządzi rynkiem nieruchomości, dlatego tak ważna jest jego dobra znajomość, a także po prostu posiadanie sieci odpowiednich znajomości. Nie sposób też jest ciągle siedzieć i przeglądać strony internetowe. Ważne jest to, by gdy nadarza się okazja, nie pozwolić jej przemknąć niezauważoną.

Co oznacza ta sieć? Oznacza zwykle ludzi, którzy również profesjonalnie zajmują się sprzedażą mieszkań lub pracowały w firmach budowlanych. Znają oni wtedy ogromne ilości ludzi i są biegli w sytuacji na rynku. Pomogą nie tylko znaleźć okazję, a także ją zdefiniować, poprzez oszacowanie kosztów.

By mieszkanie do flippa było atrakcyjne, musi mieć przede wszystkim dobrą cenę, ale także musi znajdować się w odpowiednim miejscu – lokalizacja jest drugim najważniejszym czynnikiem. Niektóre nieruchomości mają także po prostu swój potencjał sprzedażowy. Sztuką jest go zauważyć i wykorzystać. 

Następnym krokiem jest podjęcie decyzji o charakterze mieszkania. Od tego zależeć będzie wiele parametrów poszukiwań – tego, ile będzie miało pomieszczeń, na którym piętrze się ma znajdować, czy w budynku ważne jest, by była zainstalowana winda. Co zrobić z przestrzenią na zewnątrz – zostawić jako ogródek, czy zagospodarować w inny sposób? To pytania, na które musi odpowiedzieć sobie inwestor.

Flip – zysk

Jeśli dopiero zaczynasz w tej branży, nie rzucaj się od razu na głęboką wodę. Pamiętaj, że w grę zwykle wchodzą duże pieniądze, a zysk ok. 20 tys. też jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

Podsumowanie

Flip nieruchomości jest to sposób na szybkie wygenerowanie dużego zysku. Kupując mieszkanie jak najtaniej i lekko je podrasowując, moża zarobić 5-6 cyfrowe kwoty. Flipy realizuje się na kilka sposób, wszystkie jednak sprowadzają się do zwiększenia wartości rynkowej nieruchomości,  a później czerpania z niej zysku. 

Dowiedz się więcej w temacie nieruchomości:

Podatek od zakupu mieszkania 2022 – czym jest i czy jest obowiązkowy?

Pożyczka pod zastaw nieruchomości – niezbędne informacje i szczegóły.

Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły