Emerytury stażowe w 2024 roku- nowa możliwość szybszego przejścia na emeryturę

emerytura stażowa

Od pewnego czasu w debacie publicznej pojawił się projekt obywatelski, w którym za pośrednictwem NSZZ Solidarność rozpoczęto starania o uruchomienie emerytur stażowych. Zakładają one możliwość przejścia na emeryturę związaną z długością stażu pracy, a nie wiekiem. Projekt został złożony do sejmu i w tej chwili oczekuje na rozpoczęcie prac nad jego głosowaniem. Zmiany mogą być bardzo korzystne dla niektórych grup zawodowych, w których obciążenie fizyczne jest zdecydowanie większe lub dla osób, które rozpoczynają karierę zawodową bardzo wcześnie. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, co to jest emerytura stażowa i kto może skorzystać z takiego rozwiązania. Zapraszamy zatem do zapoznania się z poniższym tekstem.

Co to są emerytury stażowe?

Projekt został zainicjowany przez Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność 7 lipca 2021 roku. Działacze rozpoczęli zbieranie podpisów i utworzyli komitet inicjatywy ustawodawczej; aby w sejmie rozpoczęto działania i dyskusje nad wprowadzeniem nowej formy emerytalnej. Konieczne było zebranie co najmniej 100 000 podpisów osób posiadających pełnię praw wyborczych.

Zebrano przeszło 230000 podpisów. Inicjatywa spotkała się z ogromnym zainteresowaniem obywateli i już końcem września 2021 roku projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach ZUS został złożony w sejmie. Wartym zaznaczenia jest fakt, że podobny projekt znalazł się również wśród obietnic wyborczych prezydenta Andrzeja Dudy podczas jego kampanii wyborczej.

Warunki otrzymania emerytury stażowej

Najważniejsza kwestia, która jest poruszana w projekcie, dotyczy warunków przejścia na emeryturę bez względu na ustawowy wiek emerytalny. W przypadku kobiet aktualnie jest on ustalony na 60 lat, natomiast dla mężczyzn wynosi 65 lat. W zamian za to, brany pod uwagę byłby faktyczny staż pracy. Jeżeli projekt zostałby przyjęty, a ustawa miałaby szansę wejść w życie, to kobiety na emeryturę mogłyby przejść już po przepracowaniu 35 lat, a mężczyźni 40 lat. W praktyce jest to bardzo korzystne dla osób, które wcześniej rozpoczęły pracę zawodową.

Dla przykładu osoba, która rozpoczęła karierę mając lat 18 w przypadku kobiet może przejść na emeryturę mając lat 53, natomiast w przypadku mężczyzn 58. Zmiana w prawie emerytalnym miałaby objąć osoby urodzone po 31 grudnia 1948 roku. Jest jednak pewne zastrzeżenie, które zostało zawarte w projekcie. Przywilej przejścia na emeryturę stażową byłby możliwy jedynie w sytuacji, gdy w ZUS-ie mamy odłożone dostateczną wysokość składek. Kwota ta miałaby pozwolić na comiesięczną wypłatę w wysokości 120% minimalnej emerytury. Od 2021 roku minimalna emerytura wynosi 1250 zł i 88 gr. Najniższa emerytura po waloryzacji w 2023 roku wynosiła 1588 zł i 44 gr. W bieżącym roku 2024 wciąż czekamy jeszcze natomiast na podanie kwoty emerytury po waloryzacji.

Emerytura stażowa nie jest obowiązkiem, a przywilejem pracownika

Oczywiście możliwość wejścia w życie ustawy o emeryturach stażowych nie będzie wymuszała w żaden sposób na pracownikach konieczności z jej korzystania. Wszystkie osoby, które będą chciały nadal być aktywne zawodowo, a ich zdrowie na to będzie pozwalało, w dalszym ciągu będą mogły pracować.

Jak wygląda proces prac nad emeryturami stażowymi?

Złożony projekt został wniesiony do marszałka sejmu i w ciągu trzech miesięcy powinna rozpocząć się procedura jego czytania na kolejnych posiedzeniach. Wcześniej przeszedł drogę weryfikacji pod względem zgodności z konstytucją oraz poprawności zebranych podpisów.

O wszelkich informacjach i postępach w sprawie projektu można przeczytać na stronie internetowej Solidarności. Jednocześnie 14 grudnia 2021 prezydent Andrzej Duda złożył w sejmie swój projekt odnośnie emerytur stażowych. Zgodnie z prezydencką propozycją na emeryturę mogłyby przejść kobiety z 39-letnim stażem pracy i mężczyźni po przepracowanych 44 latach. Prace nad oboma projektami prowadzona jest w sejmie równolegle.

Jaka emerytura po 25 latach pracy?

Jakie zmiany niesie ze sobą emerytura stażowa?

Główną zmianą, o którą zabiegają związkowcy, jest rezygnacja z wieku emerytalnego, na rzecz faktycznie przepracowanego okresu, liczonego jako staż pracy. Wiele osób, które rozpoczęły swoją karierę zawodową bardzo wcześnie np. tuż po ukończeniu pełnoletności lub zaraz po zakończeniu szkoły, uzyskają szansę na wcześniejszą emeryturę. Wśród krytyków projektu pojawiają się głosy, że osoby, które zdecydują się na taki ruch, otrzymają bardzo niskie świadczenie, ponieważ ich kapitał składkowy w ZUS-ie nie osiągnie odpowiedniego pułapu.

Jednak w tym miejscu pojawia się drugi wymóg postawiony w projekcie, mianowicie limit osiągniętych składek. Każda osoba chcąca skorzystać z emerytury stażowej będzie musiała uzbierać odpowiednią wysokość pieniędzy w swoim kapitale emerytalnym, która pozwali na wypłaty, choć minimalnej wysokości emerytury. Projekt zakłada, że kapitał powinien wynosić przynajmniej 120% emerytury minimalnej w danym roku kalendarzowym. A ponieważ kwoty minimalnych świadczeń systematycznie rosną, pozwoli to na zniwelowanie ryzyka wypłaty emerytur nie pozwalających na godne życie. 

Emerytura stażowa miałby zatem opierać się nie na wieku pracownika, jak jest to w tej chwili, lecz jego stażu pracy. Jeżeli dana osoba osiągnęłaby odpowiednią liczbę wypracowanych lat, mogłaby przejść na emeryturę. W praktyce oznaczałoby to, że im wcześniej zaczniemy pracować, tym szybciej będziemy mogli cieszyć się emeryturą. Często nawet przed ukończeniem 60 lat bez względu na płeć. Oczywiście skorzystanie z tej opcji Określone minimum wypłaty emerytury nie oznacza, że wyznaczona została maksymalna wysokość miesięcznych wypłat. Osoby o wysokich dochodach nie będą miały powodów do zmartwień po uzyskaniu wymaganych lat pracy. Co więcej, emeryt przebywający na świadczeniu stażowym będzie mógł dorabiać bez żadnych ograniczeń.

Emerytura stażowa – kiedy można spodziewać się wejścia w życie?

Obywatelski projekt emerytur stażowych ma szansę wejść w życie stosunkowo szybko, pod warunkiem że przejdzie wszystkie sejmowe procedury legislacyjne. Proces rozpoczyna się od złożenia projektu do marszałka, poprzez pierwsze czytanie, na które wyznaczone są trzy miesiące. Po kolejnych czytaniach Senat ma kolejne 30 dni na ustosunkowanie się do zapisów projektu. Wtedy oceni go i przyjęcie wprowadzenie poprawek lub zmian. Po tym czasie sejm przyjmuje ustawę i marszałek przekazuje ją prezydentowi do podpisu.

W zależności od decyzji prezydenta, może być ona podpisana. Wtedy po 14 dniach od publikacji w Dzienniku Ustaw uzyskuje pełną moc prawną. W dalszym ciągu trwają bowiem prace. Na tą chwilę nie ma więc możliwości wyznaczenia terminu, w jakim należałoby się spodziewać wejścia w życie emerytury stażowej. Musimy trochę poczekać, aby przekonać się, kiedy ta alternatywa pojawi się w naszym prawodawstwie.

Czym jest czternasta emerytura?

Według ostatnich informacji przedstawianych zarówno przez środowisko prezydenta, jak i NSZZ Solidarność oba projekty miały szansę na realizację w 2023. Oba są porównywane i procedowane równolegle, co w efekcie może prowadzić do skonsolidowania i przedstawienia najkorzystniejszej dla obywateli wersji. W grudniu ubiegłego roku odbyło się pierwsze czytanie, które zyskało aprobatę większości biorących udział w pracach posłów. Pozwala to mieć nadzieję na wprowadzenie zmian. Polityka społeczna oraz związane z wypłatami emerytur regulacje są dość skomplikowane i wprowadzenie wszelkich nowych zasad wzbudza wiele wątpliwości. Wiele wskazuje na to, że ta forma emerytury zyskałaby duże zainteresowanie ze strony potencjalnych przyszłych emerytów.

Emerytury stażowe ostatecznie nie zostały wprowadzone w roku 2023. Na początku 2024 roku Sejm znów zaczął jednak nad nimi pracę.

Trzynaste emerytury - co warto wiedzieć?

Emerytura stażowa to nie jedyne wsparcie dla Polaków, jakie zaproponowało Prawo i Sprawiedliwość

Bez dwóch zdań emerytura stażowa dla niektórych osób może być ciekawą opcją. Szybsze przejście na emeryturę ma się oczywiście wiązać z odebraniem świadczenia w niższej wysokości. Wtedy warto zorientować się, ile można dorobić do emerytury. Być może emerytura stażowa i dorabianie (np. w niepełnym wymiarze godzin) będzie ciekawą opcją. W trakcie rządów Prawa i Sprawiedliwości seniorzy dostali też możliwość odbierania emerytury bez podatku.

Tym, co z pewnością wielu emerytów przyciąga do urn wyborczych są trzynaste emerytury. Dobrze odebrany program wsparcia emerytów poskutkował też wprowadzeniem czternastych emerytur. Jednocześnie emeryci mogą liczyć na waloryzację świadczenia emerytalnego. Choć zdaniem wielu osób powyższe programy mają wymiar głównie polityczny, bez dwóch zdań poprawiły sytuację majątkową wielu emerytów. Najubożsi korzystają natomiast ze świadczenia w minimalnej wysokości, która też uległa zmianie (sprawdź ile wynosi najniższa emerytura w 2024 roku). Czy emerytura stażowa wejdzie w życie w najbliższym czasie? Wszystko wygląda na to, że tak!

Źródło:

  1. https://www.prawo.pl/kadry/emerytury-stazowe-projekt-lewicy,525300.html
  2. https://businessinsider.com.pl/praca/emerytury/emerytury-stazowe-w-polsce-krytyczna-ocena-sejmowych-ekspertow/9qjwjsb
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły