Emerytura w Anglii dla Polaków – komu się należy? Jaka wysokość angielskiej emerytury?

Emerytura w Anglii dla Polaków

Wielka Brytania to częsty kierunek, w którym Polacy podążają w celach zarobkowych. Nic dziwnego, bariera językowa jest mniejsza, niż w innych krajach, w Anglii możemy też liczyć na dobre zarobki. Emigranci z Polski mogą ponadto liczyć na dodatkowe korzyści, jak emerytura z Anglii. W dzisiejszym artykule opiszemy, komu przysługuje i jaką wysokość ma emerytura w Anglii dla obcokrajowców. Zapraszamy do lektury!

Emerytura w Anglii dla Polaków

Praca za granicą zwykle oznacza możliwość zdobycia uprawnień emerytalnych. Jest tak także w przypadku pracy w Wielkiej Brytanii. Emerytura w Anglii może być kilkukrotnie wyższa od polskiej. Jeśli więc planujesz zagraniczny wyjazd w celu zarobkowym, sprawdź, kiedy będzie Ci przysługiwała emerytura. To dodatkowe źródło utrzymania na emeryturze z pewnością się przyda – prognozy dotyczące polskich świadczeń emerytalnych nie są zbyt optymistyczne…

Wysokość emerytury w Anglii i możliwość jej otrzymania zależy między innymi od tego, jak długo odprowadzaliśmy skłądki. Co ważne, mamy jednak możliwość dobrowolnej dopłaty, aby uzyskać wystarczającą liczbę lat składkowych. Podobnie, jak w innych krajach (i w Polsce), w Wielkiej Brytanii mamy emeryturę państwową, a także możliwość dobrowolnego opłacania dodatkowych składek na ubezpieczenie. Dziś zajmiemy się jednak przede wszystkim emeryturą państwową w Anglii – nazywa się tam State Pension.

Zmiany w brytyjskim systemie emerytalnym

Stosunkowo niedawno, bo w 2016 roku, brytyjski system emerytalny uległ zmianie. Od tego czasu niestety stał się o wiele bardziej skomplikowany. Jest mniej zrozumiały w szczególności dla obcokrajowców, którzy w Anglii i UK pracowali tylko przez pewien okres swojego życia zawodowego. W Wielkiej Brytanii mamy trzy filary systemu emerytalnego:

  • State Pension (odpowiednik polskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych)
  • Personal Pension (dobrowolne ubezpieczenie emerytalne)
  • Company Pension/Occupational Pension – część pieniędzy z wynagrodzenia za pracę trafia do takiego, pracowniczego funduszu emerytalnego To pewien procent pensji, część kwoty dokłada też pracownik – może ją zadeklarować.

State Pension, czyli państwowa emerytura w Anglii

Podstawowa, państwowa emerytura w Anglii nazywa się State Pension. To na nią zwykle mogą liczyć Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii. Jeśli mamy prawo do otrzymywania takiej emerytury, brytyjski rząd wypłaci nam środki po osiągnięciu wieku emerytalnego w Anglii.  Wysokość emerytury państwowej w UK zależy od kilku czynników:

  • wysokość składek odprowadzanych na ubezpieczenie społeczne (National Insurance Contributions)
  • ilość składek
  • wiek, w którym przejdziemy na emeryturę

Im większe składki odprowadzaliśmy, a zwykle wiąże się to po prostu z zarobkami podczas pobytu w Anglii, tym większą otrzymamy emeryturę.

Warunki do otrzymania państwowej emerytury w Anglii

Podstawowym warunkiem do otrzymania przez obcokrajowca emerytury w Anglii jest odprowadzanie w tym kraju składek emerytalnych. Jest to oczywiście związane z zamieszkiwaniem na terenie Wielkiej Brytanii i pracą tam. Należy robić to przez co najmniej 10 lat, aby zyskać uprawnienia emerytalne. Wypłata świadczeń następuje natomiast dopiero po osiągnięciu wieku emerytalnego (w tym momencie – 66-68 lat w zależności od roku urodzenia).

Ile trzeba pracować, aby otrzymać emeryturę w Anglii?

Emerytura w Anglii przysługuje osobom, które przepracowały tam co najmniej 10 lat. Lata pracy mogą się kumulować, na przykład jeśli pracowaliśmy w UK kilkukrotnie, przez pewien czas.

Nowe przepisy dotyczące uprawnień emerytalnych pojawiły się w 2016 roku. Nazywają się New State Pension, właśnie wtedy pojawił się okres 10 lat wymagany do nabycia uprawnień emerytalnych w Anglii.

Jaka jest wysokość emerytury w UK?

Angielska emerytura w 2023 roku wynosi 179,60 funtów na tydzień. To podstawowa stawka emerytury, tak zwanej State Pension. Po każdych czterech tygodniach wypłacana jest czterokrotnej stawki tygodniowej.

Emeryturę w Anglii w pełnej wysokości (State Pension) otrzymają jednak tylko osoby, które odprowadzały składki przez co najmniej 35 lat. Pracując przez krótszy okres możemy liczyć na proporcjonalnie niższą emeryturę. Tygodniowa wysokość państwowej emerytury (State Pension) to obecnie 179,60 funtów, musimy więc podzielić ją przez 35 lat. Następnie otrzymaną sumę mnożymy przez ilość przepracowanych w Wielkiej Brytanii (liczą się lata składkowe).

Ile wynosi najwyższa emerytura w Polsce?

Emerytura w Anglii będzie z czasem coraz wyższa

Z biegiem czasu wysokość podstawy służącej do wyliczenia państwowej emerytury w Anglii wzrośnie. Szacuje się, że wysokość emerytury wzrośnie o około 2,5 procenta w każdym kolejnym roku.

Waloryzacja emerytury i renty 2023 w Polsce

Czy można otrzymać angielską emeryturę mieszkając w Polsce?

Tak, jeśli warunki do otrzymania emerytury w Anglii zostały spełnione, nie trzeba mieszkać w tym kraju. Polacy uprawnieni do brytyjskiej emerytury (niezależnie od tego, który to filar systemu emerytalnego) mogą więc także mieszkać na terenie Polski. To dobra wiadomość dla wielu osób, które chcą po zakończeniu pracy zawodowej wrócić do ojczystego kraju. Brytyjska emerytura jest też dość atrakcyjna w polskich warunkach ekonomicznych.

Wiek emerytalny w Wielkiej Brytanii – kiedy można otrzymać emeryturę w Anglii?

W Wielkiej Brytanii wiek emerytalny jest jednakowy dla kobiet i mężczyzn. Wynosi 66 lat. Już teraz brytyjskie władze mają jednak plan na stopniowe podnoszenie wieku emerytalnego. Ma to oczywiście związek z rosnącą średnią długością życia Brytyjczyków i mieszkańców UK. Osoby przechodzące dziś na emeryturę zwykle pozostają też w całkiem dobrym zdrowiu. Mogą, a często także chcą, pracować dłużej, stąd decyzja o wydłużeniu okresu składkowego. Aby otrzymać emeryturę będzie trzeba więc pracować dłużej. Jej wysokość także jednak wzrośnie. Możliwe jest też przejście na emeryturę w innym wieku (między 66 a 68 lat) – wszystko zależy od roku urodzenia pracownika.

Zapowiadana zmiana wieku emerytalnego w Wielkiej Brytanii rozpocznie się 6 maja 2026 roku. Po tym okresie wiek emerytalny będzie wynosił 68 lat – zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Osoby pracujące aktualnie w Anglii muszą więc poczekać nieco dłużej na wypłatę swojej emerytury z UK.

Wyższa emerytura z Anglii dzięki składkom na drugi i trzeci filar

W wielu krajach system emerytalny składa się z kilku filarów. Podobnie jest w Wielkiej Brytanii. Podstawowa państwowa emerytura w Anglii to State Pension – to pierwszy filar. Emeryturę tego typu otrzymają wszyscy pracownicy, którzy spełnią określone warunki. Podstawowa brytyjska emerytura zwykle jest wyższa, niż ta z Polski. Można jednak zadbać o dodatkowe źródło dochodów po zakończeniu życia zawodowego.

Wystarczy zdecydować się na skorzystanie z drugiego i trzeciego filaru systemu emerytalnego. Dodatkowe składki wpłacane są dobrowolnie. Odkładamy je podczas pracy zawodowej, a z puli zebranych środków otrzymamy wypłatę dodatkowych środków.

Drugi filar brytyjskiego systemu emerytur to Company/Workplace Pension – składki odprowadzanej z pensji. Składki płacą w tym przypadku i pracodawcy i zatrudnieniu. Workplace Pension wymagane jest w przypadku pracowników, którzy są w wieku od 22 lat do wieku emerytalnego. Taką składkę płacą tylko osoby, które zarabiają co najmniej dziesięć tysięcy funtów rocznie. Jeśli pracownik zarabia mniej, może dobrowolnie dołączyć do tego systemu i opłacać składki. Zachętą do opłacania składek Workplace Pension jest brak opodatkowania.

Trzeci filar przeznaczony jest natomiast dla osób prowadzących działalność gospodarczą i samozatrudnionych. To “Personal Pension”, czyli samodzielne inwestowanie. Mieszkańcy Wielkiej Brytanii mogą wybrać spośród wielu firm i funduszy. Często inwestują też na własną rękę – na przykład w nieruchomości, kupując złoto, czy inne instrumenty.

W co warto dziś inwestować?

Praca w Polsce i działalność w Wielkiej Brytanii – nie otrzymasz dwóch emerytur…

Jeśli pracujesz w Polsce i prowadzisz w Anglii firmę (LTD), niestety nie możesz liczyć na dwie emerytury. W tym wypadku należy wybrać, co będzie bardziej korzystne. W wielu przypadkach opłaca się zrezygnować z opłacania składek emerytalnych w Wielkiej Brytanii. Wtedy możemy liczyć na zauważalne, a nawet całkiem znaczne kwoty wolnej od podatku w Anglii. Zarobisz więcej, a dodatkowe pieniądze możesz… odłożyć na emeryturę lub dobrze zainwestować!

Konto za granicą – jak założyć przez Internet?

Podsumowanie artykułu – emerytura w Anglii

Po przepracowaniu co najmniej 10 lat przysługuje nam podstawowa emerytura w Anglii. Emeryturę możemy natomiast zacząć odbierać po przekroczeniu wieku 66 lat.  Wiek emerytalny będzie się jednak zmieniał – przed połową 2026 roku zostanie wydłużony. Aktualni pracownicy prawdopodobnie otrzymają emeryturę w Anglii po ukończeniu 68 lat. Wysokość emerytury państwowej wynosi 179,60 funtów na tydzień. Jeśli osoba uprawniona do jej odebrania przepracowała mniej, niż 35 lat, otrzyma proporcjonalnie mniejszą emeryturę. Można pobierać emeryturę z Anglii mieszkając w innym kraju, na przykład w Polsce. Aby wysokość emerytury była wyższa warto natomiast skorzystać z dodatkowych filarów systemu ubezpieczeń społecznych.

Najczęściej zadawane pytania

Komu przysługuje emerytura w Anglii?

Osoby, które pracowały w Anglii co najmniej przez 10 lat i odprowadzały składki na ubezpieczenie społeczne mogą liczyć na otrzymanie angielskiej emerytury.

Jaki jest wiek emerytalny w Anglii?

Obecnie wiek emerytalny w Anglii wynosi 66 lat, jest taki sam dla kobiet i mężczyzn. Za dwa i pół roku zostanie jednak wydłużony. Do maja 2026 roku wiek emerytalny w UK będzie wynosił 68 lat dla kobiet i mężczyzn.

Źródło:

  1. https://pfadvisors.co.uk/co-trzeba-wiedziec-o-emeryturze-w-uk/
  2. https://www.gov.uk/government/publications/state-pension-age-timetable/state-pension-age-timetable
  3. https://www.gov.uk/new-state-pension
  4. https://www.taxangels.pl/blog/brytyjska-emerytura-komu-przysluguje/
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły