Dziedziczenie składek ZUS

dziedziczenie składek ZUS

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale znajdujące się w ZUS składki osoby zmarłej nie przepadają. Często jest szansa na ich odzyskanie. To tak zwane dziedziczenie składek ZUS. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, na jakie pieniądze można liczyć i jak złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Już teraz warto jednak nadmienić, że mowa o poważnych pieniądzach. Zdaniem ZUS na kontach osób zmarłych, będących wcześniej uczestnikami OFE średnio jest prawie 30.000 złotych!

Pieniądze z OFE, które ma ZUS, można dziedziczyć!

Jeśli mówimy o dziedziczeniu składek ZUS, dokładniej rzecz ujmując chodzi o pieniądze z OFE. Otwarte Fundusze Emerytalne przechowują pieniądze nawet po śmierci płatnika składek. Na szczęście, pieniądze te nie przepadają. Dziedziczenie składek ZUS możliwe jest więc nawet na długo po śmierci danej osoby – nie ma tu żadnych ograniczeń.

Środki po prostu znajdują się na subkoncie danej osoby.Z danych opublikowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynika, że na subkoncie osoby zmarłej pozostaje średnio nawet 29 tysięcy złotych. Tak duża suma z pewnością warta jest sprawdzenia, czy można odzyskać ją z ZUS-u.

Dziedziczenie składek ZUS – kto ma do tego prawo?

Nie każdy zmarły miał subkonto, na którym po śmierci mogły pozostać jakieś pieniądze. Mają je jednak wszyscy uczestnicy, którzy dołączyli do Otwartego Funduszu Emerytalnego (OFE). Możliwość dziedziczenia składek ZUS-owskich dotyczy również osób, które co prawda nie dołączyły do OFE, ale urodziły się po 1968 roku. Kto ma prawo do dziedziczenia? Zmarły mógł złożyć deklarację i wskazać spadkobiercę uzbieranych składek. Wtedy to po prostu wskazana osoba (lub ktoś, kto po niej dziedziczy, na przykład w razie śmierci beneficjenta). Jeżeli natomiast nikt nie został wskazany, składki na ZUS (środki na subkontach OFE) są dołączane do masy spadkowej. Wtedy w życie wchodzą po prostu zasady dziedziczenia testamentowego i ustawowego.

Kto mógł mieć subkonto w ZUS i – być może – zgromadzone tam do momentu śmierci pieniądze?  Dodatkowe konto posiadał każdy uczestnik OFE, a także osoby urodzone po 1968 roku.

Co zrobić z testamentem?

Jak wypłacić środki z subkonta OFE?

Wyróżniamy kilka sytuacji, w których można dziedziczyć składki ZUS i wypłacić pieniądze z subkonta OFE.  Jeżeli osoba zmarłą nie osiągnęła jeszcze wieku emerytalnego W takiej sytuacji wniosek o wypłacenie składki przez osobę upoważnioną kierujemy bezpośrednio do OFE. Fundusz kontaktuje się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, a wypłata pieniędzy następuje w ciągu maksymalnie trzech miesięcy.

Gdy osoba zmarła przekroczyła już wiek emerytalny, środki z OFE zostały przekazane na konta w ZUS. W tej sytuacji wniosek o możliwość dziedziczenia składki kierujemy więc bezpośrednio do ZUS-u. Na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych znajdziemy odpowiedni formularz, wystarczy go wypełnić. Może to jednak zrobić osoba wskazana przez zmarłego. Jeśli nie ma takiej osoby – zebrane na subkoncie składki mogą trafić po prostu do masy spadkowej.

Na czym polega wydziedziczenie bez prawa do zachowku i kiedy można je podważyć?

Coraz więcej osób ubiega się o wypłatę składek bliskiej osoby

Dziedziczenie składek ZUS nie jest zjawiskiem bardzo powszechnym. Świadomość wśród Polaków z roku na rok jednak rośnie. Coraz więcej osób ubiega się więc o należne im składki po zmarłej osobie. Zebrane na subkoncie pieniądze nigdy nie przepadają, więc dziedziczenie składek ZUS jest możliwe także po długim czasie od śmierci ubezpieczonego.

W 2020 roku łączna suma wypłaconych, odziedziczonych składek ZUS wynosiła niecałe 500 milionów złotych. W 2021 roku było to już około 550 milionów, a w zeszłym roku prawie 800!

Podsumowanie artykułu

Dziedziczenie składek ZUS nie tylko jest możliwe, ale też dość proste. Trzeba jednak być osobą uprawnioną do tego – wskazaną przez składkowicza. Jeśli osoba zmarła nie wskazała, komu mają przypaść pieniądze po śmierci, środki z subkonta OFE trafiają do masy spadkowej. Wtedy mogą być po prostu dzielone na drodze dziedziczenia testamentowego lub ustawowego. Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że średnio można w ten sposób odziedziczyć prawie 30 tysięcy złotych!

Najczęściej zadawane pytania

Czy można dziedziczyć składki ZUS po osobie zmarłej?

Tak, to możliwe. Może to zrobić jednak tylko osoba wskazana przez zmarłego. Jeśli nikt nie został wskazany, składki zasilają masę spadkową.

Jak odziedziczyć składki ZUS?

Jeśli osoba zmarła nie osiągnęła jeszcze wieku emerytalnego, należy skontaktować się z OFE. Jeśli osiągnęła wiek emerytalny – swój wniosek kierujemy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Kto może dziedziczyć składki z OFE lub subkonta ZUS?

Taką możliwość ma małżonek zmarłego, osoba wskazana przez niego lub spadkobiercy.

Co się dzieje z pieniędzmi w ZUS po śmierci płatnika składek?

Środki nigdy nie przepadają. Zgromadzone w OFE lub ZUS składki podlegają natomiast dziedziczeniu.

Źródło:

  1. https://www.money.pl/ubezpieczenia/pieniadze-po-zmarlym-gdzie-trafiaja-zus-wyjasnia-6935796031322656a.html
  2. https://www.infor.pl/prawo/spadki/zasady-dziedziczenia/6286397,dziedziczenie-srodkow-zgromadzonych-w-zus-czy-to-mozliwe.html
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły