Zamierzasz skorzystać z kredytu w banku? W takim przypadku musisz mieć na uwadze to, że instytucja bankowa dokładnie przyjrzy się Twojej zdolności kredytowej. Analizując klienta, bank bierze pod uwagę sporo czynników, takich jak dochody, liczba osób na utrzymaniu i miesięczne wydatki. Dotyczy to szczególnie kredytów gotówkowych opiewających na większą kwotę i kredytów hipotecznych. Sprawdź, czy dzieci obniżają zdolność kredytową, i jakie znaczenie ma to dla banku!
- Kto ma największe szanse na kredyt?
- Czy dzieci mają wpływ na zdolność kredytową?
- W jakim stopniu dzieci obniżają zdolność kredytową?
- Czy bank wie, że klient ma dziecko?
- Czy dorosłe dzieci obniżają zdolność kredytową?
- Czy można poprawić zdolność kredytową?
- Czy dzieci obniżają zdolność kredytową w trakcie spłacania kredytu?
Kto ma największe szanse na kredyt?
Dla instytucji bankowych najbardziej atrakcyjnym klientem będzie osoba bez zaległości finansowych, ze stałym źródłem dochodów. Osoby zadłużone nie mają szansy na kredyt, ponieważ dla banku negatywna historia kredytowa jest oznaką tego, że mogą pojawić się problemy w odzyskaniu pożyczonych środków. W celu sprawdzenia poprzednich zobowiązań wnioskodawcy, banki analizują wpisy obecne w bazach i rejestrach, takich jak BIG, BIK i KRD.
Istotne są również nawyki finansowe osoby, która sięga po kredyt. W celu zweryfikowania tej kwestii, często spotykanym wymogiem jest okazanie bankowi wyciągu z konta za okres ostatnich kilku miesięcy. W ten sposób instytucja bankowa może sprawdzić, jak wyglądają nasze wydatki i jaka wolna kwota zostaje nam średnio pod koniec miesiąca. Z reguły klienci, którzy nie dysponują wysoką sumą wolnych środków, mogą otrzymać jedynie wsparcie finansowe opiewające na mniejszą kwotę.
Czy dzieci mają wpływ na zdolność kredytową?
Dla kredytodawców duże znaczenie ma ilość osób na utrzymaniu klienta. Z tego powodu podczas wnioskowania o kredyt, konieczne jest uzupełnienie pola z informacją o tym, ile osób znajduje się w gospodarstwie domowym. Czy to oznacza, że dzieci obniżają zdolność kredytową? Okazuje się, że tak, ponieważ utrzymanie potomka jest sporym wydatkiem, obowiązującym przez wiele kolejnych lat. Wydatki rodziców są z reguły znacznie większe niż w przypadku osób bezdzietnych, co dla banku jest istotną różnicą.
Wpływ na zdolność kredytową ma nie tylko sam fakt posiadania dzieci, ale też ich liczba. Nie oznacza to jednak, że kolejne dziecko automatycznie przekreśla szansę na jakikolwiek dogodny kredyt. Należy jednak mieć na uwadze to, że bezdzietne pary mogą liczyć na o wiele korzystniejsze warunki kredytu niż duże rodziny. Dotyczy to zarówno oferowanych kwot finansowania, wysokości rat, jak i czasu na spłatę zobowiązania.
W jakim stopniu dzieci obniżają zdolność kredytową?
Faktem jest, że dzieci obniżają zdolność kredytową. Jak przekłada się to na warunki uzyskania kredytu? Szacuje się, że posiadanie jednego dziecka obniża możliwości kredytowe o około 6% – 10%, a posiadanie większej liczby dzieci jeszcze bardziej zmniejsza tą sumę.
W tym miejscu warto posłużyć się przykładem. Załóżmy, że osoba bezdzietna z określonymi możliwościami finansowymi ma szansę na kredyt w wysokości 680 tysięcy złotych. Osoba z tymi samymi możliwościami, jednak wychowująca dziecko, nie będzie mogła skorzystać z tak wysokiego kredytu. Zamiast tego, zaproponowane sumy będą oscylowały w przedziale od 612 do 639 tysięcy złotych.
Jak wygląda zależność między zdolnością kredytową a liczbą dzieci?
- jedno dziecko – zdolność kredytowa może być mniejsza o około 6 – 10%
- dwójka dzieci – zdolność kredytowa może zmniejszyć się nawet do 12%
- trójka dzieci – zdolność kredytowa będzie niższa nawet do 19%
- czwórka dzieci – spadek zdolności kredytowej może wynosić nawet do 27%
Czy bank wie, że klient ma dziecko?
Ze względu na to, że dzieci obniżają zdolność kredytową, spora część przyszłych kredytobiorców zastanawia się, czy bank może sprawdzić czy dana osoba posiada dzieci na swoim utrzymaniu. Instytucje bankowe faktycznie mają taką możliwość, i z niej korzystają. Jeżeli w historii transakcji konta znajdują się wydatki związane z utrzymaniem dziecka i jego edukacją, to bank zakłada, iż jedną z utrzymywanych osób jest właśnie potomek.
Czy można ukryć fakt posiadania dziecka przed instytucją bankową? Takie działanie często jest bezowocne, ze względu na procedury bankowe opisane powyżej. Ponadto, składanie wniosku w sprawie kredytu jest oświadczeniem, i wszelkie wpisane w formularzu informacje muszą być zgodne ze stanem faktycznym. Celowe przeinaczanie lub zatajanie niektórych faktów może doprowadzić do tego, że bank wycofa umowę lub podejmie środki prawne.
Czy dorosłe dzieci obniżają zdolność kredytową?
Posiadanie na utrzymaniu małoletniego dziecka to spore wydatki, co sprawia że faktyczna zdolność kredytowa danej osoby jest mniejsza. Jak sytuacja wygląda z dzieckiem, które ukończyło 18. rok życia? Wbrew pozorom, nawet pełnoletni członek rodziny może przyczynić się do zmniejszenia zdolności kredytowej. Taka osoba zalicza się do osób wchodzących w skład danego gospodarstwa domowego, co bank bierze pod uwagę.
W przypadku pełnoletniego dziecka osiągającego dochody, obniżenie zdolności kredytowej nie będzie aż tak odczuwalne, a czasem może być nawet zerowe. Wszystko zależy od źródła i wysokości uzyskiwanych dochodów, które bank również bierze pod uwagę. Może okazać się, że wysoka liczba osób w gospodarstwie domowym nie obniży zdolności kredytowej, jeżeli zarobki każdej z nich będą wystarczające.
Czy można poprawić zdolność kredytową?
Negatywna decyzja w sprawie przyznania kredytu może być skutkiem tego, że bank obawia się o to, że dany klient może mieć problemy ze spłatą zobowiązania. Taki rodzaj zagrożenia określa się mianem ryzyka kredytowego, które wynika również z tego, że dzieci obniżają zdolność kredytową.
Nieciekawa sytuacja finansowa może doprowadzić do tego, że osoba zainteresowana kredytem nie będzie mogła z niego skorzystać. Istnieją jednak sposoby na to, aby poprawić swoją kredytową zdolność, a tym samym otrzymać dostęp do wielu bankowych usług i produktów.
Jak można poprawić zdolność kredytową?
- zmiana nawyków finansowych – szukając dodatkowych sposobów na oszczędzanie, można znacznie zwiększyć kwotę wolnych środków, jakimi dysponuje się pod koniec miesiąca.
- poprawa historii kredytowej – zadbaj o terminową spłatę zobowiązań, aby nie posiadać negatywnych wpisów w bazach BIK i BIG.
- zabezpieczenie kredytu – dodatkowa ochrona w postaci poręczyciela, zastawu lub weksla znacznie zwiększy szansę na otrzymanie wsparcia finansowego od banku.
Chcecie poznać inne sposoby na poprawę zdolności kredytowej? Dodatkowe informacje znajdziecie w naszym wpisie na ten temat: Jak zwiększyć zdolność kredytową?
Czy dzieci obniżają zdolność kredytową w trakcie spłacania kredytu?
Dzieci obniżają zdolność kredytową, co może mieć spore znaczenie przed otrzymaniem kredytu. Może jednak zdarzyć się, że do narodzin dziecka doszło w trakcie spłacania uprzednio zaciągniętego zobowiązania. Czy w takim przypadku warunki spłaty zmieniają się? Niekoniecznie. Jeżeli dochody kredytobiorcy nie zmieniły się, i jest on nadal w stanie terminowo spłacać raty, to całość nadal będzie obowiązywała na wcześniej ustalonych warunkach.
Inaczej jest w przypadku wystąpienia problemów ze spłatą. Utrzymanie dziecka jest sporym wydatkiem, dlatego może dojść do tego, że rozliczanie się z rat nie będzie możliwe. Wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie bezpośredni kontakt z bankiem, i próba ustalenia nowego harmonogramu spłaty. Podobnie jest w przypadku zmiany miejsca pracy, która skutkowałaby zmniejszeniem otrzymywanych dochodów.
Czy świadczenia na dzieci zwiększają zdolność kredytową?
Rodzice znajdujący się w trudnej sytuacji finansowej i materialnej mogą skorzystać z licznych świadczeń, takich jak dofinansowanie do niani. Niestety, takie zasiłki nie zwiększają zdolności kredytowej, a banki nie traktują ich jako dochód danej osoby. Jest tak, ponieważ w sporej części przypadków poszczególne rodzaje wsparcia finansowego są przeznaczone na określony cel, i mają za zadanie pokryć istniejące potrzeby.