Dostałem wezwanie do zapłaty od firmy VEX. Co robić?

firma VEX

Kontakt przedstawiciela firmy windykacyjnej przeważnie oznacza kłopoty. Poza koniecznością spłaty długu lub odwołania się od naliczenia musimy się bowiem liczyć z wielokrotnym kontaktem, który zwykle nie jest przyjemny. Niestety, wiele firm windykacyjnych działa na granicy prawa, a podejście do klienta z szacunkiem raczej nie jest zbyt często spotykane w tej branży. Tego możemy spodziewać się między innymi po przedstawicielach firmy windykacyjnej VEX. Co to za firma i co zrobić po otrzymaniu wezwania do zapłaty od VEX? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Co to za firma? Windykacja VEX

VEX jest firmą windykacyjną. Specjalnością firmy jest odzyskiwanie należności związanych z nieuregulowanymi opłatami. Kiedy możesz się spodziewać kontaktu osoby pracującej w VEX? Może to nastąpić, gdy nie zapłacisz terminowo rat pożyczki lub kredytu. Na czym polega windykacja należności? Zwykle VEX zaczyna od wielu prób kontaktu z dłużnikiem. Musimy się liczyć między innymi z próbami kontaktu telefonicznego, e-mailowego, a nawet osobistym spotkaniem z przedstawicielem windykacji VEX.

Warto wiedzieć, że wszystkie firmy windykacyjne obowiązują przepisy polskiego prawa. Dobre imię dłużnika, czy jego dobra osobiste nie powinny być naruszone. Windykator powinien działać z poszanowaniem godności dłużnika, a także nie ujawniać jego długów osobom postronnym (pracodawca, sąsiedzi, czy członkowie rodziny). Jak wyglądają działania windykacyjne w praktyce?  Niestety często firmy nie działają w zgodzie z etyką, podobnie może być w przypadku firmy VEX. Dostępne w Internecie opinie o VEX świadczą o tym, że windykatorzy VEX niejednokrotnie “chodzą po sąsiadach”, a nawet zostawiają informacje w ich drzwiach. Wszystko ma na celu skłonienie dłużnika do kontaktu.

Dane firmy VEX

  • VEX Sp. z o.o.
  • adres: ul. Wita Stwosza 16, 50-148, Wrocław
  • NIP: 8943060988
  • KRS: 0000550881
  • strona internetowa: www.vex.pl
  • adres e-mail: iod@vex.com.pl
  • telefon: 713067890
  • informacje kontaktowe dla dłużników: vex.pl/contact

Dostaję wezwanie do zapłaty od VEX, nie wiem skąd jest dług

W Internecie możemy znaleźć sporo komentarzy od osób, które miały styczność z firmą VEX. Sporo z nich świadczy o tym, że osoby nie wiedzą, skąd pochodzi dług. Czasami zdarza się, że próba odzyskania należności ma miejsce mimo przedawnienia długu (sprawdź kiedy następuje przedawnienie długu). Jeśli nie wiesz, skąd wziął się dług, najlepiej po prostu skontaktuj się z firmą, która wysłała pismo. Firma zawsze powinna udzielić informacji, na jakiej podstawie naliczyłą należność, a także wskazać podstaę do jej naliczenia (np. umowę pożyczki, czy umowę na świadczenie usługi, która nie została opłacona). Jeśli nie otrzymasz kompletu informacji potrzebnych do zidentyfikowania długu, a firma skieruje sprawę do sądu – warto poruszyć tę kwestię.

Firmy windykacyjne mogą działać w imieniu innych instytucji (np. firm telekomunikacyjnych, banków, itp.) lub przejmować długi. Jeśli firma VEX odkupiłą Twój dług, powinna Cię o tym poinformować. W sytuacji, kiedy firma VEX odkupiłą dług od innej firmy, możesz się z nią skontaktować w celu otrzymania dodatkowych informacji. Spłata długu powinna jednak nastąpić poprzez VEX.

Przedawnione długi, a windykacja VEX

Niestety, często firmy windykacyjne próbują ściągać długi, które są już przedawnione. Z tego względu mogą utrudniać uzyskanie dokładnych informacjach związanych z podstawą naliczenia należności. Zawsze jednak warto ją poznać – masz do tego prawo. W sytuacji, gdy podejrzewasz przedawnione długi, a firma windykacyjna VEX próbuje ściągnąć taką należność, zapoznaj się z naszym poradnikiem: kiedy długi się przedawniają?

W przypadku przedawnionych długów firma VEX raczej nie skieruje sprawy do sądu. Może natomiast nalegać i wykonywać wiele telefonów by spróbować odzyskać pieniądze. Trzeba też wiedzieć, że jeśli sprawa trafiłaby jednak do sądu, ten może nie sprawdzić z urzędu, czy długi są przedawnione. W takiej sytuacji warto  zadbać, by przedstawić taką informację. Firmy nie mają prawa ściągać przedawnionych należności.

Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły