Doradca finansowy – kim jest i czym się zajmuje?

doradca finansowy

Dla wielu osób sprawy związane z finansami wydają się być czarną magią. Problem zwiększa się w ostatnich latach, kiedy rynek pożyczek stale się rozwija. Regularnie pojawiają się na nim nowe rozwiązania i kolejne instytucje finansowe, które oferują swoje usługi. Kłopotliwe może być również wybranie odpowiedniego sposobu na zainwestowanie swoich pieniędzy. Wspomniane problemy narastają szczególnie w sytuacji pandemii koronawirusa i galopującej inflacji. Im większa niepewność na rynkach finansowych, tym przeciętny konsument ma większy problem z poruszaniem s nim.

W takiej sytuacji istnieje kilka wyjść, które pozwolą uniknąć problemów finansowych i wybrać najlepsze produkty rozwiązania. Niektórzy decydują się na edukację i samemu stają się ekspertami To świetne wyjście, jest jednak bardzo czasochłonne, a czasem także kosztowne. Znacznie prostszą opcją jest skorzystanie z pomocy osoby, która posiada dobre rozeznanie na rynku finansowym – doradcy finansowego.

Kto to jest doradca finansowy?

Doradca finansowy to ekspert w zakresie różnych produktów finansowych i inwestycyjnych. Doskonale zna rynek finansowy i biegle się w nim porusza. Znajomość mechanizmów, które działają na rynku pozwala wybrać najbardziej korzystne rozwiązanie dla swojego klienta. Decydując się na usługi doradcy podatkowego możemy więc liczyć na jego wsparcie przy wyborze usług finansowych. Niezależnie od tego, czy są to kredyty hipoteczne, gotówkowe, czy inne rozwiązania – doradca finansowy podpowie najlepsz rozwiązanie.

Dodatkowym plusem skorzystania z doradztwa finansowego jest spojrzenie z boku na naszą sytuację finansową. Przeważnie nie jesteśmy w stanie całkowicie obiektywnie ocenić swojego stanu finansowego i możliwości inwestowania lub spłacania pożyczek. Większość osób cechuje myślenie życzeniowe i szacowanie finansów na swoją korzyść. Doradca finansowy w chłodny, bezstronny sposób może nam zatem pomóc.

Dlaczego warto skorzystać z usług doradcy finansowego?

Decydując się na usługi doradcy finansowego, możemy zaoszczędzić sporo czasu. To jeden z głównych plusów doradztwa finansowego, lecz nie jedyny, Większość osób nie ma czasu wczytywać się w wielostronicowe oferty różnych instytucji finansowych. Często są napisane skomplikowanym językiem, w pełni zrozumiałym tylko dla specjalistów z branży finansowej.

Podpisanie takiej umowy może być więc ryzykowne, szczególnie gdy dotyczy dużej sumy pieniędzy – na przykład kredytu hipotecznego lub gotówkowego w dużej wysokości. Doradca finansowy jest w stanie wyłuskać z umowy najważniejsze informacje. Jest też w stanie ostrzec swojego klienta przed podpisaniem umowy zawierającej niekorzystne zapisy, które mogłyby go narazić na duże problemy finansowe.

Doradca finansowy jest też w stanie zestawić ze sobą wiele ofert i wyszukać dla swojego klienta tę najlepszą – najbardziej korzystną pod względem finansowym, obarczoną najmniejszym ryzykiem.

Czy doradca finansowy zawsze jest pomocny?

W teorii (a także wielu przypadkach potwierdzonych praktyką) doradca finansowy działa na korzyść swojego klienta. Za pewną opłatą jest w stanie wybrać dla niego najbardziej korzystne rozwiązania finansowe. Niestety ta profesja stała się bardzo popularna w ostatnich latach i istnieje szansa trafienia na nierzetelnego lub kompetentnego doradcę.

Zawód doradcy finansowego jest dość kuszący ze względu na ciekawą pracę, sporą ilość klientów, a także dobre zarobki. Nie każdy adept tego zawodu wybiera jednak trudną, czasochłonną i często kosztowną drogę do zostania doradcą finansowym. Nie brakuje doradców, którzy całą wiedzę zaczerpnęli z Internetu, nie mają odpowiedniego doświadczenia w branży, a ich porady są tylko pozornie dobre.

Jak mogą uchronić się przed nierzetelnym doradcą finansowym?

Zawsze warto polegać na opiniach dotychczasowych klientów doradcy finansowego. Z pewnością bez problemu odnajdziemy je w Internecie – w social mediach lub na forach dyskusyjnych. Z pewnością dobrym wyborem jest doradca finansowy z polecenia. Jeżeli od dłuższego czasu skutecznie pomaga w ogarnięciu finansów znajomego, czy innej bliskiej osoby – mamy sporą szansę, że pomoże i nam.

Doświadczony doradca finansowy pomoże w wyborze odpowiednich rozwiązań finansowych

Dobry doradca finansowy powinien oczywiście posiadać odpowiednie wykształcenie ekonomiczne oraz mieć ukończone branżowe szkolenia i kursy. Jeżeli nie jest w stanie tego wykazać, być może jest osobą niekompetentną. Nie powinniśmy oczywiście skreślać doradców finansowych, którzy dopiero wchodzą na rynek. Powinni jednak oferować odpowiednio niższą cenę za swoją usługę. Ich klienci muszą się też zastanowić, czy nowicjuszowi warto powierzyć wysoką sumę pieniędzy.

Doradca finansowy może również pomóc w podjęciu dalszych działań po spłacie swojego zobowiązania wobec banku. Co zrobić po spłacie kredytu hipotecznego? Warto wspólnie z doradcą finansowym wybrać najbardziej korzystne rozwiązanie. Czasem jest nim kolejny kredyt (na przykład w celu wynajęcia mieszkania) lub inny sposób zabezpieczenia majątku klienta.

Uwaga na niekompetentnych doradców finansowych

Niestety, nie ma obecnie w Polsce żadnych konkretnych regulacji prawnych, które dotyczyłyby zawodu doradcy finansowego. Każdy może wykonywać ten zawód – nawet osoby, które nie mają żadnej styczności z branżą finansową, bankowością, czy ogólnie z ekonomią. Ciężko także mówić o jakiejkolwiek odpowiedzialności doradcy finansowego wobec klienta. Zaproponowane przez niego rozwiązania finansowe obciążają wyłącznie kredytobiorcę.

Kim według prawa jest doradca finansowy?

Kim jest doradca finansowy? W praktyce jest osobą, która pomaga w zarządzaniu finansami osoby fizycznej lub przedsiębiorca. Może więc pomóc w wyborze oferty kredytowej, ocenie jakie warunki powinien spełniać kredyt hipoteczny, a także pomagać przy innych wyborach usług z sektora finansowego i bankowego.

Także przepisy określają, kto to jest doradca podatkowy. Obowiązująca na terenie UE dyrektywa Unii Europejskiej mówi o doradcach  finansowych, że muszą spełniać kilka warunków:

  • jest specjalistą (profesjonalistą) w sektorze finansowym;
  • jest niezależny – nie może być związany z żadną instytucją finansową;
  • przekazuje wiedzę klientowi – pomaga w zarządzaniu jego majątkiem i ochronie go.

Nieco inaczej zawód ten jest określany przez Europejską Federację Doradców Finansowych i Pośredników Finansowych. Według tej instytucji, doradca finansowy musi być odpowiednio wykształcony i podejmować odpowiednie działania doradcze, aby ochronić majątek swoich klientów. Powinien także ocenić i zabezpieczyć bezpieczeństwo finansowe klienta według jego potrzeb. Federacja określa również, że doradca finansowy ma zabezpieczyć płynność finansową swojego klienta i przekazać mu odpowiednią wiedzę, by mógł bezpiecznie korzystać z usług finansowych.

Współpraca z doradcą finansowym

Wiemy już, że rzetelny doradca finansowy może okazać się niezwykle pomocny podcza wybierania usług finansowych. Jak wygląda praca doradcy finansowego z klientem? Najczęściej klienci korzystają z usług doradców, gdy planują wziąć kredyt. Zwykle w celu wybrania najbardziej korzystnej oferty niezbędne jest odbycie kilku spotkań, podczas których doradca poznaje potrzeby i możliwości finansowe swojego klienta.

Już na pierwszym spotkaniu doradca finansowy musi określić kilka kluczowych kwestii:

  • jakie są potrzeby klienta?
  • jakim rodzajem kredytu (lub jaką inną usługą finansową) jest zainteresowany klient? jaka usługa byłaby dla niego w tej sytuacji najlepsza?
  • wysokość kwoty, która jest potrzebna klientowi;
  • na jaki cel zostaną przeznaczone środki (zakup mieszkania, samochodu)?
  • możliwości podjęcia ryzyka związanego z kredytem walutowym.
  • możliwość zabezpieczenia kredytu (kredyt pod zastaw nieruchomości, kredyt pod zastaw samochodu);
  • czy klient ma poręczycieli?
  • sytuacja finansowa – możliwości spłacania rat (jak wysokie mogą być?).

Posiadając takie informacje, doradca finansowy może rozpocząć swoją pracę i wyszukać odpowiednią ofertę. Czasami możliwe jest przedstawienie wyników tego poszukiwania już podczas pierwszego spotkania. Jeżeli sytuacja wymaga bardziej wnikliwego poszukiwania ofert (na przykład wymagania lub sytuacja są nietypowe), może to zająć nieco więcej czasu.

Jakie dane i dokumenty należy przekazać doradcy finansowemu?

Jeżeli doradca ma działać w imieniu swojego klienta i wnioskować za niego o udzielenie pożyczki lub kredytu, niezbędne jest przekazanie szeregu danych i zaświadczeń. Oddanie tego zadania w ręce doradcy może znacznie przyspieszyć proces wnioskowania o kredyt. Dzięki pomocy doradcy z pewnością unikniemy wielu błędów, które mogłyby zadecydować o negatywnej decyzji kredytowej (na przykład błędy formalne lub braki w dokumentach).

W zależności od wybranego rozwiązania (na przykład rodzaju kredytu) niezbędne mogą okazać się następujące dokumenty:

  • zaświadczenie o dochodach, na przykład od pracodawcy – powinno zawierać wysokość osiąganych dochodów, rodzaj umowy, okres jej wypowiedzenia, a także staż pracy. Warto dodać informację, że klient nie znajduje się obecnie w okresie wypowiedzenia;
  • zaświadczenie z ZUS o tym, że klient odprowadza składki emerytalne;
  • formularze i wnioski, których wymaga bank lub instytucja finansowa, która ma udzielić kredytu.
  • ewentualne dokumenty z sądu.

W kwestii powyższych dokumentów doradca nie tylko pomaga je skompletować, ale także uzupełnić wymagane wnioski i formularze. To bardzo pomocne, ponieważ często formularze zawierają pytania o wiele szczegółowych informacji.

Doradca finansowy może pomóc wyczyścić BIK i inne rejestry dłużników

Doradca finansowy pomoże sprawdzić, czy jego klient znalazł się w jednej z baz dłużników:

  • Krajowy Rejestr Dłużników;
  • Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych;
  • Biuro Informacji Kredytowej;
  • Biuro Informacji Gospodarczej.

Zobacz, jak samemu sprawdzić, czy jesteś w KRD lub skorzystaj z usług swojego doradcy.

 Jednym z istotnych działań doradcy finansowego jest pomoc w czyszczeniu BIK. Doradca pomaga nie tylko spłacić wszystkie zobowiązania finansowe dłużnika, który znalazł się w jednym z rejestrów. Dzięki przemyślanym działaniom finansowym można dość sprawnie zakończyć swoje problemy finansowe, przez co wpis z bazy dłużników zostanie wyczyszczony. W kwestii formalnej czyszczenia BIK także może pomóc doradca finansowy.

Dobry doradca finansowy ma także wiedzę na temat instrumentów finansowych, które są dostępne dla zadłużonych osób. Kredyt dla zadłużonych – sprawdź ofertę kredytów bez BIK, BIG i KRD.Zobacz, gdzie dostaniesz kredyt bez BIK i KRD.

Doradca finansowy – podsumowanie

Zgodnie z informacjami przedstawionymi w artykule, współpraca z doradcą finansowym może przynieść wiele korzyści. Kluczowe jest znalezienie odpowiedniej osoby, która rzetelnie zadba o stan naszych finansów. Pomoc doradcy finansowego okaże się nieoceniona szczególnie dla osób, które niezbyt pewnie czują się w kwestii usług finansowych. Warto też zauważyć, że doradca finansowy może uchronić swojego klienta przed problemami – na przykład uniknąć podpisania umowy z ryzykownymi zapisami, niekorzystnymi dla klienta.

Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły