Dopłaty do samochodów elektrycznych – program Mój Elektryk

dopłaty do samochodów elektrycznych

Samochody elektryczne cieszą się rosnącą popularnością, ze względu na wygodę, cenę, oraz ekologiczność takiego rozwiązania. Rząd przygotował specjalny program dofinansowań, który pomoże osobom zainteresowanym kupnem auta elektrycznego lub zasilanego na wodór. Na jakie dopłaty samochodów elektrycznych można liczyć, i kto może je uzyskać? Przyjrzyjmy się tej kwestii. 

Mój Elektryk – dofinansowanie do auta elektrycznego

Rządowe dopłaty do samochodów elektrycznych realizowane są za pomocą programu “Mój Elektryk”. Wnioski o taką dotację mogą składać nie tylko osoby fizyczne, lecz także przedsiębiorcy, instytucje i samorządy. Jest to świadczenie bezzwrotne, co oznacza że beneficjenci programu mogą cieszyć się dodatkowymi środkami na zakup elektrycznego samochodu bez obaw o konieczność spłaty zobowiązania. 

Jakich aut dotyczy program “Mój Elektryk”? Będą to samochody bezemisyjne, których wpływ na środowisko jest znacznie mniejszy, niż w przypadku standardowych pojazdów. Mowa więc o samochodach elektrycznych oraz napędzanych wodorem. W tym miejscu przypominamy, iż samochody hybrydowe nie kwalifikują się do rządowej dotacji. 

Jak działają dopłaty do samochodów elektrycznych?

Dopłaty do samochodów elektrycznych dotyczą nie tylko zakupu, lecz także leasingu i najmu. Wątpliwości może jednak wzbudzać fakt, iż świadczenie przyznawane jest dopiero po nabyciu danego auta. Oznacza to, że osoba zainteresowana musi najpierw zakupić samochód elektryczny, a dopiero potem powinna zawnioskować o świadczenie, aby otrzymać zwrot części poniesionych kosztów. 

Klienci firmowi korzystają z dopłaty do samochodów elektrycznych na nieco innych zasadach, ponieważ pieniądze mogą zostać przeznaczone także na inne pojazdy. Mogą to być samochody ciężarowe, ciężkie maszyny, czy też motocykle. Firmy mogą liczyć także na większe kwoty finansowania. 

Jak wnioskować o dopłaty do samochodów elektrycznych?

Wnioski o dofinansowanie można składać do 30.09.2025 r. lub do wyczerpania funduszy, jakie rząd przeznaczył na realizację tego programu. Polski rząd przeznaczył na finansowanie samochodów elektrycznych pół miliarda złotych

Jak złożyć wniosek o dopłaty do samochodów elektrycznych? Aby to zrobić, należy skorzystać z generatora wniosków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ważne, aby taki dokument został zatwierdzony za pomocą podpisu elektronicznego lub Profilu Zaufanego. Na rozpatrzenie wniosku czeka się zazwyczaj maksymalnie miesiąc. 

Dopłaty do samochodów elektrycznych – jakie dokumenty są wymagane?

Aby skorzystać z dopłaty do samochodów elektrycznych realizowanej w programie “Mój Elektryk”, niezbędne będzie dołączenie do wniosku odpowiednich załączników. Poniżej przedstawimy wam spis dokumentów, jakie będą wymagane podczas wnioskowania. 

Dofinansowanie na samochody elektryczne – niezbędne załączniki:

 • dokument potwierdzający zakup nowego pojazdu (kopia faktury, a także faktury zaliczkowe)
 • wydruk z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, potwierdzający rodzaj napędu pojazdu 
 • Kopia polisy OC i AC danego samochodu z dowodem opłacenia ubezpieczenia
 • Zawiadomienie zakładu ubezpieczeń o cesji praw do ubezpieczenia
 • Skan dowodu rejestracyjnego pojazdu (wnioskodawca musi być jego właścicielem)

Jeżeli dana osoba posiada Kartę Dużej Rodziny, to również powinna wysłać jej skan, ponieważ wtedy możliwe jest uzyskanie większego finansowania. W przypadku pojazdów, które posiadane są przez więcej niż jednego właściciela, konieczne będzie przesłanie dokumentu potwierdzającego pełnomocnictwo. 

Na jaki samochód można uzyskać finansowanie?

Program “Mój Elektryk” przeznaczony jest na dofinansowanie zakupu, leasingu lub najmu samochodów, które spełniają określone warunki. Przed zakupem danego pojazdu i złożeniem wniosku, warto upewnić się, że jest on zgodny z ustalonymi kryteriami, aby skorzystać z dopłaty do samochodów elektrycznych. 

Jakie wymagania musi spełniać samochód?

 • pojazd musi być zeroemisyjny, kategorii M1, N1 oraz L1e-L7e
 • koszt pojazdu dla osoby fizycznej nie może przekroczyć 255 tysięcy złotych (nie dotyczy posiadaczy karty dużej rodziny)
 • dopłaty dotyczą jedynie nowych samochodów, które nie zostały jeszcze zarejestrowane (wyjątkiem są samochody od dealerów samochodowych, importerów i leasingodawców, których przebieg jest mniejszy niż 50 km)

Ile wynoszą dopłaty do samochodów elektrycznych?

Jedną z najistotniejszych informacji dotyczących każdego świadczenia są jego kwoty. Sprawdźmy, ile mogą uzyskać poszczególne grupy osób w ramach dopłaty do samochodów elektrycznych. 

Ile wynoszą dopłaty dla osób fizycznych?

 • 18 750 zł – dla osób fizycznych bez Karty Dużej Rodziny (na zakup samochodu do kwoty 255 tysięcy złotych)
 • 27 000 zł – dla osób fizycznych posiadających Kartę Dużej Rodziny (na zakup samochodu w dowolnej cenie)

Ile wynoszą dopłaty dla przedsiębiorców?

 • 18 750 zł – dla przedsiębiorców na zakup samochodu kategorii M1
 • 27 000 zł – dla przedsiębiorców na zakup samochodu kategorii M1, jeżeli deklaracja rocznego przebiegu wynosi minimum 15 km
 • 70 000 zł – dla przedsiębiorców na zakup samochodu kategorii N1, pod warunkiem że deklaracja rocznego przebiegu wynosi minimum 20 km

Kiedy można skorzystać z środków na samochód elektryczny?

Dopłaty do samochodów elektrycznych w ramach programu “Mój Elektryk” przyznawane są dla aut zakupionych najwcześniej 1 maja 2020 roku, a najpóźniej 31 grudnia 2025 roku. Jeżeli dana osoba chce otrzymać dodatkowe środki, to musi złożyć wniosek w odpowiednim czasie, póki rządowy program finansowania nadal trwa.

 W tym miejscu warto wspomnieć o tym, że korzystając z takiego świadczenia, beneficjent deklaruje, iż nie pozbędzie się pojazdu na okres przynajmniej dwóch kolejnych lat. Termin, do którego należy wydać otrzymane w ramach finansowania środki, kończy się 30 czerwca 2026 roku. 

Dodatkowe środki na samochód elektryczny – jak uzyskać?

Mimo iż rządowe dopłaty do samochodów elektrycznych są spore, i na pewno pomogą sporej części osób, to na przeszkodzie może stać fakt, że aby otrzymać pomoc, należy najpierw zaopatrzyć się w samochód elektryczny. Dla wielu osób jest to opcja poza zasięgiem możliwości finansowych, a uzbieranie odpowiednich środków w czasie trwania programu “Mój Elektryk” wydaje się nierealne. 

Jak uzyskać środki na zakup odpowiedniego auta, aby móc potem skorzystać z dopłaty do samochodów elektrycznych? Rozwiązaniem takiego problemu mogą być rozmaite produkty finansowe, które są zwrotnym wsparciem pieniężnym. Banki oferują kredyty samochodowe, a firmy pozabankowe udzielają pożyczek i chwilówek. Pożyczając pieniądze, należy mieć na uwadze fakt, że zwrotowi podlega nie tylko kwota finansowania, lecz także część odsetkowa. 

Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły