Dodatkowe źródło dochodu – jak je znaleźć?

dodatkowe źródło dochodu

Podstawowe wynagrodzenie za pracę etatową nie zawsze okazuje się wystarczające, szczególnie jeśli niespodziewanie pojawią się nagłe wydatki. Wiele osób szuka innego sposobu na pieniądze, a powody takiego stanu rzeczy są bardzo zróżnicowane. Jedni chcą poprawić swój standard życia, drudzy planują odłożyć oszczędności na realizację swoich celów, a jeszcze inni chcą mieć zapasowe środki “na czarną godzinę”. Zobacz, jak znaleźć dodatkowe źródło dochodu!

Czy warto mieć dodatkowe źródło dochodu?

Odpowiedź na wyżej postawione pytanie jest twierdząca w niemal każdym przypadku. Posiadanie dodatkowych środków to nie tylko wyższy standard życia i szersze możliwości, ale również bezpieczeństwo finansowe. Osoba z dodatkowym źródłem dochodu może odłożyć znacznie więcej środków. W przypadku nagłej choroby, wypadku, większej liczby osób na utrzymaniu, bądź innego zdarzenia wpływającego na wydatki, oszczędzone pieniądze będą stanowiły dobrą rezerwę. 

Posiadanie więcej niż jednego źródła dochodu to prosty sposób na realizację własnych planów. Brakuje Ci środków na wkład własny kredytu hipotecznego, a może zbierasz pieniądze na wymarzony samochód? Dodatkowy dochód pozwoli Ci znacznie szybciej zbliżyć się do celu. 

Dodatkowe źródło dochodu pomaga również uniknąć zadłużenia, jakie może powstać w wyniku braku środków na spłatę zobowiązań, np. kredytów gotówkowych. To z kolei niosłoby za sobą szereg negatywnych konsekwencji, które opisaliśmy w osobnym wpisie: Opóźnienie w spłacie kredytu. Co, jeśli nie zapłacę rat? 

Dodatkowy dochód – gdzie go szukać?

Jest naprawdę sporo sposobów na to, aby mieć dodatkowe źródło dochodu. Od dodatkowej pracy etatowej, przez rozwijanie własnego biznesu, aż po inwestycje. Wszystkie istniejące metody łączy natomiast jedno – wymagają one zaangażowania, a w sporej części przypadków również poświęcenia swojego czasu. Co więcej, często w grę wchodzi też ryzyko – kupując akcje, kryptowaluty lub nieruchomości, należy brać to pod uwagę. 

Każdy ze sposobów na uzyskanie dodatkowego źródła dochodu jest inny, tak samo jak zróżnicowane są potrzeby i możliwości naszych czytelników. Z tego powodu zamiast wskazywać konkretne metody jako najlepsze, postanowiliśmy przyjrzeć się im z osobna. W ten sposób będziecie mogli ocenić, jakie rozwiązanie jest dla was odpowiednie. 

Dodatkowa praca po godzinach

Dorabianie sobie po godzinach nie jest niczym rzadko spotykanym. Zjawisko to jest widoczne szczególnie często wśród osób młodszych i studentów, którzy potrzebują środków na swoje wydatki. W większości przypadków wybór pada na pracę w zakładzie, w którym możliwe jest zatrudnienie na część etatu. 

W większych miastach znalezienie pracy dodatkowej nie powinno stanowić wyzwania. Internetowe portale ogłoszeniowe pełne są ofert, zachęcających do aplikowania. W przypadku mniejszych miejscowości może pojawić się problem ze znalezieniem dodatkowej pracy, i konieczny może okazać się dojazd do innej miejscowości. 

Zainteresowani pracą dodatkową mają do wyboru wiele branż, w których praca na niepełny wymiar to standard. Można wymienić wśród nich m.in. gastronomię, usługi kurierskie i hotelarstwo. Część firm, szczególnie w branży turystycznej, szuka osób skłonnych do pracy jedynie przez wyznaczone miesiące.

Zarabianie przez internet 

Praca zdalna jest coraz popularniejsza, a dodatkowe źródło dochodu w postaci zarabiania online wydaje się być obecnie naprawdę dobrym pomysłem. Taka metoda ma wiele zalet – wygodę i elastyczność, a przede wszystkim przystępność. Niemal każdy z nas ma w swoim domu komputer lub laptop, a często właśnie tyle wystarczy, aby podjąć się internetowej pracy. 

Jakie są sposoby na zarabianie online?

  • freelancing – graficy, copywriterzy, edytorzy i programiści działający na własną rękę mogą zarobić dodatkowe środki, a jednocześnie nawiązać znajomości, które mogą im pomóc w dalszej karierze. Ze względu na elastyczną naturę takiej pracy, internetowych zleceń mogą podjąć się zarówno studenci, jak i osoby pracujące etatowo,
  • sprzedaż przez internet – jeżeli tworzysz rękodzieło to możesz sprzedawać swoje towary na znanych portalach aukcyjnych i ogłoszeniowych. Możliwe jest również założenie własnego sklepu internetowego, co pozwoli uniknąć prowizji od wystawiania ogłoszeń i sprzedaży produktów. 
  • reklamowanie – korzystając z programów afiliacyjnych, możesz nawiązać kontakt z licznymi reklamodawcami. Używając do tego swojej strony internetowej, kanału na platformie YouTube, czy też mediów społecznościowych, możesz sporo zyskać,
  • oferowanie usług – Udzielasz korepetycji, a może naprawiasz sprzęt komputerowy? Dzięki serwisom ogłoszeniowym możesz dotrzeć do szerokiego grona odbiorców i wykorzystać swoje umiejętności, aby zarobić. 

Emerytura a dodatkowe źródło dochodu

Niewystarczająca kwota świadczenia emerytalnego może skłaniać wielu seniorów do poszukiwania dodatkowego źródła dochodów. Niestety, spora część pracodawców preferuje osoby młodsze, a pod uwagę należy brać również własne zdrowie. Czy emeryci i renciści mogą liczyć na dodatkowy dochód? Okazuje się, że tak. 

Ze względu na większą ilość wolnego czasu, znalezienie odpowiedniej pracy będzie możliwe. Przykładami dodatkowych zajęć, jakich może podjąć się senior, są drobne pomoce domowe i krawieckie, opieka nad dziećmi i zwierzętami, a także sprzedaż rękodzieła i domowych przetworów.

Pasywny dochód – dodatkowe środki z małym nakładem czasu

Dodatkowe źródło dochodu niemal zawsze kojarzy się z poświęceniem sporej części swojego niezwykle cennego czasu. Nie jest to do końca prawdą, ponieważ poszczególne sposoby na uzyskiwanie dochodów dostępne są również dla osób, które nie dysponują wolnymi godzinami. Mowa o tzw. pasywnych źródłach dochodu, które zamiast czasu, wymagają własnego wkładu. 

Jakie są sposoby na dochód pasywny?

  • wynajem – wynajmując innym podmiotom nieruchomość, samochód lub inny element mienia za opłatą, można uzyskać dodatkowe środki bez nakładu czasu,
  • reklamowanie – opisując zarabianie przez internet, wspomnieliśmy o udostępnianiu cyfrowej przestrzeni reklamowej w zamian za wynagrodzenie. Dotyczy to również fizycznych przestrzeni reklamowych, takich jak nieruchomości i pojazdy. 
  • prace autorskie – jako twórca obrazu, filmu, książki, lub innej autorskiej pracy, możemy pobierać tantiemy za wykorzystanie naszego utworu. Raz wykonana praca będzie przynosiła długoterminowe korzyści. 
  • sprzedaż i licencjonowanie – ten punkt dotyczy głównie produktów i usług udostępnianych w formie cyfrowej, takich jak oprogramowanie, grafiki, kursy online, e-booki. Z racji tego, że dobra cyfrowe nie wymagają stałej produkcji, aby je sprzedawać, możliwe będzie czerpanie z nich dochodu pasywnego. 

Inwestycje jako dodatkowe źródło dochodu

Inwestycje są dość nietypowym źródłem dodatkowych dochodów, ze względu na to, że często wymagają niemałych nakładów finansowych. Z tego powodu inwestowanie poleca się osobom, które mają już odłożone środki lub systematycznie je oszczędzają, aby później. Niezbędna będzie również cierpliwość, ponieważ inwestycja może okazać się korzystna dopiero po kilku, a czasem nawet kilkunastu latach. 

W co można inwestować? 

  • pieniądze w innej walucie,
  • papiery wartościowe,
  • kryptowaluty,
  • złoto i srebro.

Wartymi szczególnej uwagi są inwestycje w akcje dywidendowe. Stanowią one pasywne źródło dochodu, ze względu na to, że akcjonariusze dostają cyklicznie wynagrodzenie za zainwestowany kapitał. Nie jest wymagane dodatkowe działanie, w przeciwieństwie do np. inwestycji w srebro, która wymaga sprzedaży w odpowiednim momencie, aby można było mówić o zysku. 

Własna działalność – sposób na dodatkowe źródło dochodu?

Własny biznes można traktować jako dodatkowe źródło dochodu. Z czasem może okazać się, że działalność będzie na tyle dochodowa, że stanie się głównym źródłem utrzymania. Jest to jednak spore przedsięwzięcie, dlatego też wiele osób ma co do tego wątpliwości. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak otworzyć firmę, to nasz poradnik wam w tym pomoże: Jak założyć firmę? Poradnik 

Największą zaletą własnego biznesu jest to, że można go prowadzić na swoich warunkach, tj. określić, w czym będzie specjalizowała się firma i w jaki sposób będzie działać. Takie rozwiązanie pomaga rozwijać swoje umiejętności i pasje, łącząc je z zarabianiem środków. Często to właśnie drobne, lokalne biznesy cieszą się uznaniem klientów i potrafią przetrwać na rynku przez wiele dekad. 

Dochód z oszczędności – czy to możliwe?

Mając zaoszczędzone pieniądze, można czerpać z nich dochód bez konieczności inwestowania. Obecnie niemal każdy bank komercyjny posiada swoją ofertę oszczędnościową, która pozwala traktować odłożone środki jako dodatkowe źródło dochodu. 

Jak uzyskać dochód z oszczędności?

  • lokaty – umieszczenie pieniędzy na lokacie pozwala je bezpiecznie przechowywać. Ze względu na to, że lokaty są oprocentowane, a odsetki podlegają kapitalizacji, możliwe jest w ten sposób uzyskanie dochodu pasywnego. Istotną wadą lokaty jest brak możliwości wypłacenia środków w czasie obowiązywania umowy – grozi to utraceniem wypracowanych odsetek. 
  • konta oszczędnościowe – w przeciwieństwie do lokat, konta oszczędnościowe pozwalają na wypłatę środków bez obaw o utratę odsetek. Jest to zarówno zaletą, jak i wadą, ponieważ osoby ze skłonnościami do impulsywnych zakupów mogą mieć problem z odłożeniem większej sumy. Warto również wspomnieć o tym, że tego rodzaju konta mają zazwyczaj mniejsze oprocentowanie niż lokaty. 

Dodatkowy dochód – o czym pamiętać?

Uzyskując dodatkowy dochód, konieczne będzie odprowadzenie od niego podatku PIT. Nie ma przy tym znaczenia, jaka będzie wysokość dochodu. Istotne będzie natomiast to, w jaki sposób został on uzyskany. 

Jak ująć dodatkowe źródło dochodu w rozliczeniu podatkowym?

  • Inwestycje – PIT-38
  • Wynajem mieszkania – PIT-28
  • Freelancing – PIT-36 lub PIT-37
  • Umowa o pracę – PIT-37
  • Własny biznes – PIT-36

Szukając dodatkowej pracy, należy w szczególności uważać na swoje bezpieczeństwo. Wiadomości kuszące wizją łatwego zarobku mogą okazać się próbą oszustwa lub wyłudzenia. Zaleca się korzystanie jedynie ze sprawdzonych i zaufanych portali ogłoszeniowych. 

Jeżeli potrzebujecie dodatkowych pieniędzy, przydatna może okazać się również pożyczka pozabankowa. Będzie to dobre rozwiązanie w przypadku nagłej potrzeby finansowej, gdy nie ma czasu na poszukiwanie dodatkowego źródła dochodów.

Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły