Czym jest pożyczka leasingowa i jak działa?

Czym jest pożyczka leasingowa i jak działa?

Leasing to produkt finansowy doskonale znany zarówno przedsiębiorcom, którzy korzystają z niego, aby korzystać z określonych towarów. Czym innym jest natomiast pożyczka leasingowa. Na pierwszy rzut oka może kojarzyć się ze zwykłą pożyczką lub kredytem gotówkowym, jednak jest to całkowicie inne rozwiązanie. Zobaczmy, jakie są różnice między pożyczką leasingową a zwykłym leasingiem, i czy jest to opcja warta uwagi. 

Pożyczka leasingowa – co to takiego? Wyjaśnienie

Pożyczka leasingowa to dość specyficzne rozwiązanie, ponieważ łączy w sobie cechy leasingu i kredytu, jednocześnie nie będąc żadnym z nich. Jest to rodzaj pożyczki, udzielany głównie przez firmy leasingowe i skierowany do przedsiębiorców. Niestety, na próżno szukać tego typu ofert skierowanych dla klientów indywidualnych. 

W ramach pożyczki leasingowej pożyczkodawca (firma leasingowa) udostępnia pożyczkobiorcy przedmiot umowy, którym może być pojazd, sprzęt, nieruchomość lub jakakolwiek inna rzecz określona w umowie. W przeciwieństwie do leasingu, klient już w dniu zawarcia umowy staje się formalnym właścicielem.

Zawierając umowę, klient zobowiązuje się do terminowego spłacania rat przez ustalony okres czasu. Ze względu na kwestie własności, leasingowej pożyczce bliżej jest do zakupu ratalnego lub zwykłego kredytu, aniżeli leasingu.

Gdzie znajdę pożyczkę leasingową?

Pożyczka leasingowa to propozycja oferowana przede wszystkim przez firmy leasingowe, dla których świadczenie tego rodzaju usług jest rdzeniem działalności. Nie oznacza to jednak, że takiej pożyczki nie znajdziemy w banku lub pozabankowej firmie pożyczkowej. Wiele zależy od profilu działalności danego podmiotu. Jeżeli dana instytucja bankowa lub pożyczkodawca mają szeroką ofertę dla przedsiębiorców, to istnieje spora szansa na to, że udzielą nam leasingową pożyczkę. 

Kwota finansowania i czas spłaty pożyczki leasingowej

Istotną właściwością każdego produktu finansowego są jego parametry, a w szczególności okres spłaty zobowiązania i kwota, na jaką ono opiewa. W przypadku pożyczki leasingowej minimalny okres finansowania może wynosić zaledwie 3 miesiące, przy czym maksymalny okres może sięgać nawet 10 lat. Dla wielu osób jest to warta uwagi opcja, ponieważ klasyczny leasing nie przewiduje tak krótkiego czasu obowiązywania umowy. 

Wysokość kwoty finansowania takiej pożyczki jest kwestią indywidualną, ponieważ firmy leasingowe rozpatrują każdy wniosek z osobna, uwzględniając zdolność kredytową. Przy pożyczce leasingowej możliwe jest ustanowienie zabezpieczenia, dzięki czemu osoba wnioskująca ma znacznie większe szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji. Zabezpieczeniem może być m.in. zastaw rejestrowy, weksel in blanco, czy też cesja z ubezpieczenia. 

Na czym polega zabezpieczenie pożyczki?

Ile kosztuje pożyczka leasingowa?

Koszty pożyczki leasingowej są z reguły większe niż te, które trzeba ponieść przy standardowym leasingu. Wiąże się to z ryzykiem kredytowym, jakie ponosi firma leasingowa, od razu przenosząc własność przedmiotu na pożyczkobiorcę. Wyższy koszt rekompensowany jest przez fakt, iż klient nie będzie musiał w późniejszym terminie poświęcać dodatkowych środków na wykup z leasingu

Z racji tego, że zaciągnięta pożyczka leasingowa oznacza natychmiastowe przeniesienie własności, możliwe jest zaklasyfikowanie uzyskanego przedmiotu jako koszt uzyskania przychodu. Tak samo jest z odsetkami pożyczki, amortyzacją i wydatkami eksploatacyjnymi.  W ten sposób podatek należny do zapłaty będzie mniejszy, niż w przypadku zawarcia zwykłej umowy leasingowej. 

Co składa się na koszt pożyczki leasingowej?

  • oprocentowanie – wynikające z odsetek, toteż naliczane jest od całej kwoty finansowania
  • prowizja – opłata naliczana z racji świadczenia usługi finansowej, jaką jest pożyczka leasingowa
  • koszty przygotowawcze – opłaty naliczane ze względu na koszty wynikające z przygotowania dokumentów, takich jak umowa kredytowa
  • dodatkowe usługi – w ramach sprzedaży krzyżowej klientom często proponuje się dodatkowe opcje, takie jak ubezpieczenie danego przedmiotu

Czy od pożyczki leasingowej płaci się VAT?

Optymalizacja podatkowa to kwestia, którą często bierze się pod uwagę przy wybieraniu produktów i usług finansowych. Jak aspekt ten wygląda przy pożyczce leasingowej? Otóż jest ona korzystna również dlatego, że przedsiębiorcy z niej korzystający nie muszą płacić podatku VAT za każdą ratę kredytu. 

Kiedy pożyczka podlega opodatkowaniu VAT?

W przypadku zwykłego leasingu operacyjnego podatkiem objęta jest każda rata, a przy leasingu finansowym podatek uiszcza się przy pierwszej płatności. W bezpośrednim porównaniu to pożyczka leasingowa jest korzystniejsza pod tym względem, ponieważ mniejszy podatek oznacza niższy całkowity koszt zobowiązania. 

Pożyczka leasingowa a leasing – główne różnice

Pożyczka leasingowaLeasing
WłasnośćPrzedmiot staje się własnością pożyczkobiorcy po podpisaniu umowyPo podpisaniu umowy przedmiot nadal jest własnością firmy lub banku
Okres spłatyOd 3 miesięcy do 10 latOd 24 miesięcy do 7 lat
Grupa docelowaPrzedsiębiorcyPrzedsiębiorcy i klienci indywidualni
Wykup przedmiotuNie jest wymagany, ponieważ prawo własności od razu przechodzi na pożyczkobiorcę Klient może mieć opcję wykupu przedmiotu na własność, jednak nie każda umowa to przewiduje
Odliczenie podatku VATKlient może odliczyć podatek VAT od płaconych rat pożyczkiZazwyczaj to leasingodawca uprawniony jest do odliczenia podatku VAT, a nie klient

Kredyt, leasing, czy leasingowa pożyczka – co wybrać?

Pożyczka leasingowa nie jest alternatywą dla leasingu – jest to inny produkt finansowy, który współdzieli kilka cech z leasingiem operacyjnym i finansowym. To, jakie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej dla danej działalności, jest kwestią indywidualną. Przed podjęciem decyzji warto zastanowić się, na czym zależy nam najbardziej. 

Jeżeli nie interesuje nas kwestia własności, a chcemy jedynie móc korzystać z określonego pojazdu lub sprzętu, to standardowy leasing może być opcją wartą rozważenia. Jeśli jednak chcemy uzyskać określony przedmiot na własność, kosztem nieco większych rat, to sięgnięcie po pożyczkę leasingową będzie dobrym rozwiązaniem. 

Źródła:

  • https://mleasing.pl/blog/pozyczka-leasingowa-a-leasing/
  • https://www.scmultirent.pl/pozyczka/pozyczka-leasingowa
Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły