Chargeback – co to jest i jak działa? 

chargeback

Płatności bezgotówkowe nie zawsze kończą się powodzeniem, i może dojść do sytuacji, w której klient nie otrzymał produktu lub usługi, za którą zapłacił. Procedura chargeback ma za zadanie chronić użytkowników, i pozwala im uzyskać zwrot pieniędzy za transakcję. Jak działa to zabezpieczenie, i kto może z niego skorzystać? Czytając poniższy wpis, poznacie odpowiedzi na te pytania. 

Jak działa chargeback?

Procedura chargebacku, czyli obciążenia zwrotnego, realizowana jest na wniosek użytkownika. Korzystając z tej opcji, klient może odzyskać całą straconą kwotę, jeżeli nie otrzymał produktu lub usługi za który zapłacił. Tego rodzaju reklamacja realizowana jest zazwyczaj w czasie trwającym maksymalnie 120 dni. 

Jakich transakcji dotyczy chargeback?

Chargeback dotyczy transakcji dokonanych za pomocą kart płatniczych Visa lub Mastercard. Reklamacji może podlegać płatność internetowa, wypłata gotówki z bankomatu, czy też zakupy w stacjonarnych sklepach i zamówienia składane telefonicznie. Nawet jeżeli konsument otrzymał dany przedmiot, ale nie jest on zgodny z opisem, to możliwe będzie skorzystanie z obciążenia zwrotnego. 

Jak skorzystać z chargeback?

Wielu klientów nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich bank pozwala im na skorzystanie z obciążenia zwrotnego i otrzymania z powrotem utraconych środków. Spora część osób słyszała o procedurze chargeback, ale nie wie jak z niej skorzystać. Dla obu tych grup przygotowaliśmy krótki poradnik, który pomoże odzyskać pieniądze z pomocą tej opcji. 

Korzystanie z chargeback – krok po kroku:

  1. Udokumentuj zaistniałą sytuację – zachowaj potwierdzenia transakcji, zrzuty ekranu z bankowości internetowej, a także ewentualne faktury i paragony. 
  2. Zgłoś do banku chęć skorzystania z procedury chargeback i wyjaśnij okoliczności całej sprawy. 
  3. Gdy wszelkie dokumenty zostały złożone, bank uruchomi procedurę i przekaże niezbędne informacje dalej. Wówczas należy czekać na odpowiedź zwrotną. 

Jak szybciej odzyskać środki?

Przed skorzystaniem z procedury chargeback należy najpierw skontaktować się z samym sprzedawcą i spróbować polubownie wyjaśnić sytuację. Taka opcja będzie korzystna zarówno dla klienta, który otrzyma pieniądze znacznie szybciej, jak i dla sprzedawcy, który nie będzie musiał ponosić dodatkowych opłat związanych z obciążeniem zwrotnym. Jeżeli jednak nie uzyskamy odpowiedzi lub sprzedawca będzie się migał od odpowiedzialności, to można skorzystać z pomocy w formie chargebacku. 

Jak napisać wniosek o uruchomienie procedury chargeback?

Nie istnieje jeden konkretny wzór wniosku, który należy dostarczyć bankowi w celu uruchomienia procedury obciążenia zwrotnego. Taki dokument może przyjąć różną formę, ale musi zawierać informacje niezbędne do weryfikacji zaistniałych okoliczności. Poniżej przedstawiamy szczegóły, które powinny znaleźć się we wniosku o chargeback. 

Co powinno znaleźć się we wniosku?

  • dane osobowe wnioskodawcy: imię, nazwisko, numer PESEL
  • informacje o użytym narzędziu płatniczym: typ karty, jej numer
  • data i miejsce realizacji płatności 
  • typ płatności (internetowa, zbliżeniowa
  • zastrzeżenia co do transakcji i uzasadnienie wniosku

Reklamacja może zostać odrzucona, jeżeli klient najpierw nie skontaktował się ze sprzedawcą. Próby zwrotu towaru, prośby o zwrot pieniędzy czy też wszelką korespondencję warto udokumentować. Czynniki te mogą ułatwić bankowi ocenę całej sytuacji. 

W jakiej formie złożyć wniosek?

Preferowana forma wniosku zależy głównie od instytucji bankowej, do jakiej chcemy złożyć reklamację. Spora część podmiotów przyjmuje wnioski zarówno w formie internetowych formularzy, jak i papierowych dokumentów. Alternatywą jest ustne złożenie wniosku za pomocą telefonu na infolinię. 

W jakim banku można korzystać z obciążenia zwrotnego?

Praktycznie w każdym banku korzystającym z narzędzi płatniczych Visa i Mastercard, możliwe jest skorzystanie z procedury chargeback. Niestety, nie każda instytucja bankowa informuje obszernie o tej opcji, przez co klienci często muszą szukać informacji na własną rękę. 

Które popularne banki informują o możliwości skorzystania z chargeback?

  • mBank
  • ING Bank Śląski 
  • Santander Bank
  • Credit Agricole
  • BNP Paribas

Warto pamiętać o tym, że procedura obciążenia zwrotnego różni się w zależności od banku. Mogą być wymagane inne dokumenty, różnić się może także czas oczekiwania na odpowiedź. W przypadku wątpliwości dotyczących procedury chargeback, warto skontaktować się z danym bankiem. Kwestię budzącą wątpliwość można wyjaśnić przez infolinię, formularz zgłoszeniowy, a także w stacjonarnej placówce. 

Czy zawsze otrzymam zwrot pieniędzy?

Bank, otrzymując od klienta wniosek o skorzystanie z procedury chargeback, przekazuje informacje sprzedawcy za pośrednictwem Visa lub Mastercard. Sprzedawca rozpatruje otrzymane zgłoszenie, postępując zgodnie z regulacjami, a następnie przesyła odpowiedź do banku. Po otrzymaniu odpowiedzi, bank przekazuje ją klientowi. Nie zawsze wniosek jest rozpatrzony pozytywnie, i może zdarzyć się, że zwrot środków tą metodą nie będzie możliwy. 

Kiedy klient nie otrzyma zwrotu pieniędzy?

  • kiedy jego rozczarowanie wynika z braku znajomości regulaminu bądź zawieranej umowy
  • kiedy sprzedawca odpowiednio uargumentuje swoją decyzję i udowodni że towar był dobrej jakości
  • gdy zostaną przedstawione odpowiednie dowody, pokazujące iż towar lub usługa zostały dostarczone do użytkownika

Czy chargeback chroni przed oszustwem?

Mogłoby się wydawać, że możliwość otrzymania swoich pieniędzy z powrotem w przypadku nieprawidłowych transakcji uchroni przed wyłudzeniami i oszustwami. Niestety, nie zawsze tak jest, i może okazać się, że dany podmiot żąda od klientów danych karty płatniczej w celu zdobycia wrażliwych danych. Jeśli tak się stanie, należy jak najszybciej zastrzec kartę płatniczą, aby zminimalizować straty.

Aby uniknąć nieprzyjemnych skutków, warto dokonywać płatności z użyciem karty jedynie u zaufanych sprzedawców. Bezpieczną alternatywą mogą być także płatności mobilne BLIK, lub internetowe serwisy takie jak PayPal, które pozwalają dokonywać transakcji bez konieczności podawania wrażliwych informacji. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o oszustwach i wyłudzeniach z użyciem wrażliwych danych? Informacje znajdziesz w naszym wpisie na ten temat: Wyłudzenie kredytu – jak mu zapobiec?

Czy tylko banki obsługują procedurę chargeback?

Okazuje się, że zwrot pieniędzy za pomocą chargeback jest możliwy także w przypadku korzystania z pozabankowych kart płatniczych. Karty Mastercard i Visa oferowane przez seriwsy internetowe takie jak Revolut również pozwalają skorzystać z obciążenia zwrotnego. Jest tak, ponieważ to operatorzy kart przekazują informacje do sprzedawców, a udział banków nie jest wymagany. 

Czym jest Revolut? Tego dowiecie się, czytając nasz wpis o tej usłudze: Revolut – karta wielowalutowa, która podbija rynek. Opis, recenzja i opinie

W przypadku pozabankowych kart płatniczych Visa i Mastercard, proces obciążenia zwrotnego wygląda dokładnie tak samo. Różnice mogą być widoczne w kwestiach takich jak metoda powiadomienia o decyzji dotyczącej wniosku, która w takich przypadkach będzie wysyłana na adres e-mail lub numer telefonu danej osoby. 

Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły