Czy urząd skarbowy sprawdza przelewy?

Czy urząd skarbowy sprawdza przelewy?

Czy wykonywanie przelewów na spore kwoty powinno być powodem do obaw? Niekoniecznie, ale należy mieć na uwadze fakt, iż takimi transakcjami może zainteresować się urząd skarbowy – czy to z własnej inicjatywy, czy też po otrzymaniu od banku odpowiedniej informacji. Podobnie sprawa wygląda z przelewami o nietypowych nazwach. Przyjrzyjmy się więc temu zagadnieniu, aby wspólnie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy urząd skarbowy sprawdza przelewy i w jakich sytuacjach to robi.  

Czy ktoś może sprawdzić wykonane transakcje?

Konto osobiste należy do jego posiadacza, który może swobodnie dysponować zgromadzonymi na nim środkami. Mogłoby się więc wydawać, że nikt nie powinien mieć wglądu w wykonywane transakcje. Czy rzeczywiście tak jest? Niekoniecznie, bowiem istnieją dwa podmioty, które mogą uzyskać dostęp do tych informacji. Mowa tutaj o banku, w którym klient ma założone konto oraz o urzędzie skarbowym. 

Dlaczego urząd skarbowy sprawdza przelewy?

1 lipca 2022 r. w życie weszły nowe regulacje w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowe. W związku z wprowadzonymi zmianami, naczelnicy urzędów skarbowych mogą uzyskać dostęp do informacji o kontach osobistych i wykonywanych przelewach. Takie działanie ma na celu zminimalizowanie wykorzystywania ewentualnych luk w prawie podatkowym oraz ujednolicenie uprawnień KAS. 

Dlaczego bank sprawdza przelewy?

Bank ma obowiązek informowania urzędu skarbowego o wszelkich podejrzanych transakcjach ze względu na zapisy Ustawy z dnia 1 marca 2018 roku o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Ponadto, informacje o takich działaniach przekazywane są również do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Należy tutaj podkreślić, że dotyczy to jedynie przelewów wzbudzających wątpliwości – nie ma powodów do obaw o swoją prywatność. 

Które rodzaje przelewów są sprawdzane?

Urząd skarbowy sprawdza jedynie te przelewy, które spełniają określone kryteria. Oznacza to, że zwykłe wpłaty przeciętnego użytkownika rachunku nie zostaną poddane kontroli. Podobnie jest z instytucjami bankowymi – informacje przekazywane do US dotyczą jedynie transakcji wzbudzających podejrzenia. Zobaczmy, jakie przelewy są najbardziej narażone na kontrolę ze strony urzędu. 

O jakich przelewach bank informuje urząd skarbowy?

 • transakcje opiewające na kwoty większe niż 15 000 euro (poszczególne banki mogą stosować niższe limity kwot)
 • transfery środków pieniężnych powyżej 1 000 euro
 • szereg często wykonywanych mniejszych operacji, łącznie opiewających na większą sumę
 • transakcje z wykorzystaniem waluty wirtualnej o kwocie większej niż 1 000 euro
 • operacje wskazujące na próbę zatajenia faktycznego nadawcy (cykliczne przelewy na podobne kwoty, jednak pochodzące od różnych nadawców)
 • przelewy lub transakcje z nieprawidłowym, wzbudzającym wątpliwości tytułem

Czy tytuł przelewu może być problemem?

Tytuł przelewu to kwestia, w której użytkownicy kont bankowych mają dużą swobodę. Część klientów korzysta z tej możliwości, aby zatytułować transakcję w sposób żartobliwy, wieloznaczny, bądź wzbudzający zaciekawienie odbiorcy. 

Pozornie niewinny aspekt przelewu może jednak nieść za sobą problemy, ponieważ nietypowo zatytułowana transakcja może zostać zgłoszona przez bank do urzędu skarbowego. Nie ma przy tym znaczenia, na jaką kwotę została zrealizowana – jeśli analityk bankowy uzna ją za podejrzaną, przekaże informację dalej. 

Jak odpowiednio zatytułować przelew?

Na początku zacznę od tego, jak nie tytułować przelewów – przede wszystkim, należy nie traktować ich jako pole do żartów. Przelew o tytule “na zakup broni” może nie tylko zostać wstrzymany przez instytucję bankową, ale również być podstawą do wezwania nadawcy w celu złożenia wyjaśnień. Poniżej zamieszczam porady, jak tytułować przelewy, aby nie przysporzyć sobie problemów. 

Zasady prawidłowego tytułowania przelewów:

 • nadaj przelewowi tytuł, który dotyczy wyłącznie celu danej transakcji,
 • unikaj żartów i niejednoznacznych przekazów tworząc tytuł przelewu
 • określenia użyte w tytule przelewu muszą być zrozumiałe zarówno dla odbiorcy, jak i analityka bankowego,
 • unikaj określeń mogących wskazywać na to, że transakcja realizowana jest w celach politycznych bądź przestępczych
 • nie używaj w tytule danych osobowych swoich, ani odbiorcy – nigdy nie wiesz, czy osoba nieupoważniona nie uzyska dostępu do Twojej lub czyjejś bankowości elektronicznej

Kiedy należy zgłosić przelew do urzędu skarbowego?

Przelew do urzędu skarbowego należy zgłosić najczęściej wtedy, gdy powstał obowiązek podatkowy. Może to być związane z otrzymaniem darowizny, zawarciem umowy cywilnoprawnej, czy też odziedziczeniem spadku po zmarłym. W takich przypadkach największe znaczenie ma to, do jakiej grupy podatkowej zaliczają się strony transakcji. 

Darowizna od rodziców – jakie podatki zapłacić?

W jaki sposób urząd skarbowy sprawdza przelewy?

Jeżeli obawiacie się kontroli ze strony urzędu skarbowego, to możemy rozwiać wasze obawy – taka sytuacja jest ostatecznością. Jeżeli doszło do podejrzanego działania w związku z rachunkiem osobistym danej osoby, to pierwsze kroki w tej sprawie podejmuje bank. Przeprowadzana jest analiza transakcji, aby odpowiednio ją oznaczyć.

Dopiero gdy przelew został oznaczony jako podejrzany, bank przekazuje informację do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. To od jego decyzji zależy, czy w związku z zaistniałą sytuacją konieczna będzie kontrola urzędu skarbowego. Nawet jeżeli początkowo przelew uznany zostanie za podejrzany, to po drodze okoliczności mogą zostać wyjaśnione, toteż kontrola ze strony US nie zawsze będzie konieczna. 

Co może zrobić Urząd Skarbowy w ramach kontroli przelewu?

 • przeanalizować pochodzenie środków z danego przelewu
 • sprawdzić wysokość i tytuł przelewu
 • nałożyć blokadę na konto bankowe, trwającą do 72 godzin
 • wezwać podejrzanego do wyjaśnienia zaistniałej sytuacji

Podsumowanie

O ile sam bank może jedynie zidentyfikować przelew jako podejrzany i przesłać tą informację dalej, tak urząd skarbowy może otrzymać wgląd w całe konto osobiste. Wykonując przelew na dużą kwotę, należy mieć na uwadze ewentualną konieczność przedstawienia źródła pochodzenia tych środków. 

Wszystko to ma na celu zapobieganie łamaniu prawa, jakim jest niedopełnienie obowiązku podatkowego. Jeżeli w standardowy sposób prowadzisz konto osobiste, odpowiednio wypełniasz deklarację podatkową i jesteś w stanie przedstawić swoje źródło dochodów, to nie masz powodów do obaw. 

Źródła:

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180000723/U/D20180723Lj.pdf

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20160001947/U/D20161947Lj.pdf

Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły