W niemal każdym miejscu w Polsce możemy nabyć dostęp do w miarę szybkiego i stabilnego połączenia z siecią. Zakupy online cieszą się niesłabnącą popularnością, czemu trudno się dziwić. Płatność kartą przez internet to przede wszystkim wygoda, minimalna ilość formalności i natychmiastowy przesył środków. Czy jednak taka forma zakupów jest bezpieczna? Postanowiliśmy przyjrzeć się tej kwestii, a tym samym odpowiedzieć na najważniejsze pytania.
- Płacenie kartą online, czyli sposób na proste zakupy
- Jak bezpieczna jest płatność kartą przez internet?
- Dodatkowe metody zabezpieczeń – czy warto z nich korzystać?
- Bezpieczna płatność kartą przez internet – o czym pamiętać?
- Dokładnie zweryfikuj sklep
- Sprawdź, w jaki sposób podajesz informacje
- Korzystaj z alternatywnych metod płatności
- Bezpieczna płatność kartą przez internet – podsumowanie
Płacenie kartą online, czyli sposób na proste zakupy
Handel elektroniczny miał swój początek w latach 80. XX wieku, jednak to dopiero od poprzedniej dekady zyskał na prawdziwej popularności. Dzięki rozwiązaniom takim jak bramki płatnicze, płatności mobilne oraz serwisy ogłoszeniowe dostęp do szeregu produktów i usług jest na wyciągnięcie ręki.
Czym jest e-commerce? O handlu elektronicznym
Obecnie aby kupić coś przez internet, nie trzeba dużo czasu. Wystarczy wybrać interesujący nas produkt lub usługę, wybrać metodę płatności i wprowadzić odpowiednie informacje do internetowego interfejsu. Ilość wymaganych danych jest niska, zazwyczaj sprowadzając się do numeru karty, jej daty ważności i kodu zabezpieczającego. W niektórych przypadkach prosi się również o imię, nazwisko i adres zamieszkania, aby zweryfikować tożsamość danej osoby.
Czy zawsze trzeba podawać dane karty?
Zazwyczaj banki przestrzegają przed ujawnianiem wrażliwych informacji osobom trzecim. Pojawiają się wątpliwości odnośnie tego, czy sklepy internetowe nie wykorzystają zebranych danych w złym celu. Ze względu na nieustające obawy dotyczące tej kwestii, część użytkowników skierowała swoją uwagę w stronę rozwiązań, które wymagają podania mniejszej ilości informacji. Mowa tutaj m.in. o mobilnych płatnościach BLIK i wirtualnym portfelu PayPal. Jak się więc okazuje, płatność kartą przez internet to nie jedyne rozwiązanie, a zainteresowani mogą skorzystać z opcji, która im odpowiada.
Jak bezpieczna jest płatność kartą przez internet?
Instytucje bankowe dokładają wszelkich starań do tego, aby liczba wyłudzeń i nadużyć była jak najmniejsza. Obecnie karty płatnicze zabezpieczone są nie tylko na płaszczyźnie fizycznej, ale również cyfrowej. Chcąc dokonać płatności kartą w sklepie internetowym, będziemy musieli potwierdzić tą operację w aplikacji mobilnej lub bankowości elektronicznej.
Zakładając, że tylko my mamy dostęp do naszego smartfona, żaden niepowołany podmiot nie będzie w stanie opróżnić naszego rachunku bankowego. Nie oznacza to natomiast, że płatność kartą przez internet wolna jest od wszelkiego ryzyka. Zakupy na mniejsze kwoty mogą nie być objęte wcześniej opisaną weryfikacją, a zabezpieczenia poszczególnych sklepów internetowych mogą się od siebie różnić.
Dodatkowe metody zabezpieczeń – czy warto z nich korzystać?
Ustanowienie dodatkowej warstwy ochronnej w bankowości mobilnej może wydawać się uciążliwym i zbędnym procesem, jednak wcale tak nie jest. Nawet jeżeli z naszego smartfona korzystamy tylko my, to nie mamy pewności, że zawsze tak będzie. Może dojść do sytuacji, w której zgubimy urządzenie bądź stracimy nad nim kontrolę na skutek złośliwego oprogramowania. Warto mieć środki, które ochronią nas przed kradzieżą tożsamości w takich sytuacjach.
Z jakich dodatkowych zabezpieczeń warto skorzystać?
- zabezpieczenie biometryczne – forma ochrony oparta na unikalnych cechach posiadacza konta. Potwierdzenie płatności z użyciem tej formy zabezpieczeń może wymagać skanu twarzy bądź odcisku palca.
- weryfikacja wieloetapowa – znana również jako uwierzytelnianie wieloskładnikowe, polega na używaniu dwóch lub większej ilości składników do potwierdzenia swojej decyzji i tożsamości. Przykładowo, może to być konieczność potwierdzenia transakcji telefonicznie, a następnie w bankowości elektronicznej.
- pytanie zabezpieczające – jest to pytanie weryfikacyjne, na które odpowiedź zna jedynie użytkownik. W niektórych przypadkach stosuje się więcej niż jedno takie pytanie. Tego rodzaju ochronę oferuje większość banków komercyjnych w Polsce.
Dodatkową warstwą ochrony podczas zakupów jest zabezpieczenie 3-D Secure, które udostępniane jest bankom przez największych producentów kart płatniczych (w tym Visa i Mastercard). Rozwiązanie to polega na identyfikacji poprzez jednorazowy kod lub token, wygenerowany specjalnie na potrzeby danej transakcji.
Bezpieczna płatność kartą przez internet – o czym pamiętać?
Czy każda płatność kartą przez internet powinna budzić obawy? Niekoniecznie, ponieważ przy stosowaniu się do zasad zdrowego rozsądku i bezpieczeństwa w sieci, nic złego nie ma szansy się wydarzyć. Przedstawiamy nasze sposoby na to, aby internetowe zakupy były obarczone jak najmniejszym ryzykiem.
Dokładnie zweryfikuj sklep
Znalezienie taniej oferty na upragniony przedmiot może być proste. Problemy zaczynają się, gdy chcemy mieć coś tanio, a jednocześnie z w pełni sprawdzonego źródła. Tutaj potrzebny będzie drobny research, sprowadzający się do przejrzenia opinii o danym sklepie internetowym.
Należy również zwrócić uwagę na to, czy strona jest szyfrowana – rozpoznamy to po adresie rozpoczynającym się od “https://” i ikonie zamkniętej kłódki. Klikając na ikonę kłódki możemy zobaczyć, jakie certyfikaty ma dana strona.
Sprawdź, w jaki sposób podajesz informacje
Wprowadzanie danych karty do internetowego formularza nie powinno wzbudzać podejrzeń, gdyż w ten sposób działa większość sprzedawców i usługodawców. Inną kwestią jest natomiast zakres wymaganych informacji. Jeżeli sklep prosi Cię o podanie loginu/aliasu i hasła do bankowości elektronicznej, to pod żadnym pozorem tego nie rób. Jest to próba wyłudzenia lub oszustwa, która może się źle skończyć.
Obawy powinna wzbudzać sytuacja, gdy po wprowadzeniu informacji zostaniesz telefonicznie lub mailowo poproszony o ponowne wypełnienie formularza. Ani bank, ani pracownik sklepu internetowego nie mogą osobiście żądać takich informacji. Wszystkie najważniejsze dane przesyłane są przez zabezpieczone systemy, a opisywane odstępstwa od normy są próbą dokonania cyberprzestępstwa.
Korzystaj z alternatywnych metod płatności
Najlepszy sposób na uniknięcie kradzieży tożsamości to podawanie jak najmniejszej ilości danych. Jeżeli często kupujesz w sieci, to rozważ skorzystanie z alternatywy dla płacenia kartą. Mogą to być płatności BLIK i portfele wirtualne, np. PayPal, PayU i Skrill.
Na uwagę zasługują również metody udostępniane przez innych usługodawców, takie jak Google Pay i Apple Pay. Zarządzanie swoimi instrumentami płatniczymi za pomocą smartfona pozwala szybko reagować na potencjalne zagrożenia, a jednocześnie jest szybkie i wygodne.
Apple Pay – informacje na temat usługi
Bezpieczna płatność kartą przez internet – podsumowanie
Płatność kartą przez internet to dobre i wygodne rozwiązanie, ale tak jak ze wszystkim, wymagana jest ostrożność i czujność. Podczas internetowych zakupów zalecamy używanie komputera lub smartfona z dobrym oprogramowaniem antywirusowym. Płatności powinny być wykonywane jedynie w sieciach domowych i prywatnych, ponieważ wszelkie połączenia publiczne (np. Wi-Fi w galerii handlowej) są o wiele bardziej narażone na ataki.
Jeżeli chcemy kupić coś przez internet, nie zawsze musimy korzystać z karty płatniczej. To powinno uspokoić tych, którzy boją się, że dane ich karty zostaną wykradzione. Do wyboru pozostaje szereg alternatyw, dzięki którym każda płatność może sprowadzać się do zaledwie jednego kodu weryfikującego.
Źródła:
https://www.mbank.pl/pomoc/serwisy/3ds/
https://www.przelewy24.pl/blog/bezpieczenstwo-transakcji-w-internecie-czyli-jak-robic-zakupy-w-sieci