Sprzedaż samochodu należy zgłosić. W dzisiejszym artykule postaramy się opisać, kiedy trzeba to zrobić. Czy za brak zgłoszenia zbycia auta grozi jakaś kara? Jak jej uniknąć i czy w ogóle będzie to możliwe? Zapraszamy do lektury.
- Brak zgłoszenia zbycia samochodu lub innego pojazdu
- Jakie konsekwencje grożą za brak zgłoszenia zbycia pojazdu?
- W jaki sposób zgłosić zbycie samochodu? Jakie dokumenty będa wymagane?
- Zapomniałem zgłosić sprzedaż pojazdu – co teraz?
- Odwołanie od kary za brak zgłoszenia zbycia pojazdu w terminie
- Zgłoszenie zbycia pojazdu także w ubezpieczalni (OC samochodu)
- Najczęściej zadawane pytania – brak zgłoszenia zbycia pojazdu i konsekwencje
Brak zgłoszenia zbycia samochodu lub innego pojazdu
O tym, że brak zgłoszenia zbycia auta może nieść finansowe konsekwencje, przekonało się już sporo osób. Kara pieniężna nie jest jednak jedyną konsekwencją, która może grozić byłemu już posiadaczowi. Zawsze warto więc dopełnić wszelkich formalności, których wymagają od nas przepisy. Co więcej, zgłoszenie sprzedaży pojazdu nic nie kosztuje. Nie zajmuje to też sporo czasu.
Jakie konsekwencje grożą za brak zgłoszenia zbycia pojazdu?
Czy i dlaczego trzeba zgłosić sprzedaż samochodu? Taki obowiązek pojawił się w przepisach kodeksu drogowego w 2020 roku. Brak zgłoszenia zbycia auta może oznaczać kar finansową. Jej wysokość to od 200 do nawet 1.000 złotych. Grzywna nie jest jedyną konsekwencją, która grozi byłemu właścicielowi.
Jeżeli nowy właściciel nie zarejestruje kupionego samochodu na siebie, w Centralnej Ewidencji Kierowców i Pojazdów wciąż znajdą się dane dotychczasowego właściciela. Gdy obie strony transakcji nie dopełnią formalności, były właściciel może mieć problemy. W razie kolizji lub wypadku drogowego spowodowanego przez nowego właściciela, to do jego poprzednika może przejść pismo z żądaniem wyjaśnień, a nawet stawienia się na komisariacie, czy w sądzie. Wtedy będzie musiał tłumaczyć się i udowodnić, że w danym momencie nie był już właścicielem.
Mandaty za wykroczenia drogowe (np. związane z fotoradarem), czy za brak parkowania również przyjdą do byłego właściciela. Wtedy także nie obejdzie się od udowodnienia, że samochód zmienił już właściciela. Najpoważniejsze konsekwencje mogą natomiast grozić byłemu właścicielowi pojazdu wykorzystanego do przestępstwa. Jak widać, warto spełnić swój obowiązek i po prostu zgłosić fakt zbycia samochodu na czas.
W jaki sposób zgłosić zbycie samochodu? Jakie dokumenty będa wymagane?
Zgłoszenie zbycia pojazdu, zwykle jego sprzedaż, możliwe jest w urzędzie lub online. Niezbędne będzie przygotowanie kopii (skanu lub zdjęcia) umowy kupna-sprzedaży (lub np. umowy darowizny). Do zgłoszenia potrzebne będą też dane byłego właściciela (osoby zgłaszającej zbycie) oraz nowego posiadacza. Komplet dokumentów dostarczamy do odpowiedniego urzędu. Najczęściej odpowiednim miejscem jest wydział komunikacji urzędu właściwego dla miejsca zamieszkania właściciela auta.
Termin na zgłoszenie zbycia pojazdu wynosi standardowo 30 dni. W okresie zagrożenia epidemicznego był on wydłużony do 60 dni. Brak zgłoszenia w tym terminie może skutkować karą finansową i innymi konsekwencjami.
Jak zgłosić zbycie pojazdu przez Internet?
W pierwszej kolejności przechodzimy na stronę internetową login.gov.pl. Po zalogowaniu do systemu wybieramy zakładkę “Mój pojazd” i “Zgłoś zbycie pojazdu” Jeżeli samochód posiadał współwłaściciela, zaznaczamy oświadczenie o tym, że wyraża on zgodę na zgłoszenie zbycia. Podajemy też datę zbycia pojazdu i pozostałe wymagane informacje, w tym dane nabywcy. Dołączamy skan lub zdjęcie umowy sprzedaży lub umowy darowizny i wybieramy urząd, do którego kierujemy wniosek. Proces kończymy podpisem elektronicznym.
Zapomniałem zgłosić sprzedaż pojazdu – co teraz?
Jest tylko jeden skuteczny sposób na uniknięcie kary za brak zgłoszenia sprzedaży auta. Mowa oczywiście o terminowym zgłoszeniu tego faktu. Nie jest to trudne, ani czasochłonne. Znaczną rolę w tym ma możliwość zgłaszania sprzedaży przez Internet. Brak zgłoszenia zbycia samochodu może wiązać się z naliczeniem kary (od 200 do 1000 złotych). Jeżeli dostaniesz taką kartę, ciężko będzie całkowicie jej uniknąć. Jest jednak sposób na obniżenie wysokości nałożonej kary.
W tej sytuacji osoba, która nie zgłosiła zbycia auta może napisać odwołanie. Nie spowoduje to co prawda cofnięcia kary, a jedynie obniżenie jej wysokości. Podstawą jest tu jednak uznaniowość. Jeżeli odpowiednio uargumentujemy swoje odwołanie, może zostać pozytywnie rozpatrzone. W najlepszym wypadku kara zostanie umorzona lub znacznie obniżona – do wysokości 200 złotych. Wnioski są rozpatrywane indywidualnie.
Odwołanie od kary za brak zgłoszenia zbycia pojazdu w terminie
Co powinno zawierać odwołanie od kary za niezgłoszenie zbycia samochodu w terminie 30 dni? Przede wszystkim dane właściciela pojazdu, a także datę i miejsce sporządzenia. Ważnym elementem takiego wniosku jest także jego uzasadnienie. Najbardziej istotnym elementem odwołania jest natomiast prośba o zmniejszenie wymiaru kary.
W celu uzasadnienia swojego odwołania możemy użyć następujących argumentów:
- niewiedza – brak wiedzy na temat obowiązku zgłoszenia zbycia auta
- ciężka sytuacja materialna, niskie dochody, brak pracy, itp.
- długie kolejki oraz godziny otwarcia, które uniemożliwiły terminowe zgłoszenie zbycia
- choroba, inne sytuacje losowe
Możesz wnioskować o obniżenie wysokości kary finansowej. W niektórych przypadkach pozytywny finał może mieć też wskazanie na zasadność pouczenia w miejsce kary finansowej. Pomocne w uzyskaniu korzystnego rozstrzygnięcia będą też informacje o tym, że wnioskodawca nie był karany, czy nie łamał przepisów.
Może zainteresują Cię także poniższe artykuły:
- Kiedy komornik może zająć samochód? Czy za długi można stracić auto?
- Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej – jak je napisać?
- Wykup auta z leasingu – o czym pamiętać?
- Mój Elektryk – program dopłat do aut elektrycznych
Zgłoszenie zbycia pojazdu także w ubezpieczalni (OC samochodu)
Po sprzedaży samochodu pamiętaj o tym, aby zgłosić ten fakt do firmy ubezpieczeniowej. Polisa OC wciąż będzie ważna (skorzysta z niej nowy właściciel), ponieważ jest przypisana do konkretnego pojazdu.
Najczęściej zadawane pytania – brak zgłoszenia zbycia pojazdu i konsekwencje
Zgłoszenie zbycia samochodu jest możliwe online oraz w stacjonarnym oddziale urzędu.
Nie mając możliwości osobistego zgłoszenia zbycia pojazdu, można wysłać dokumenty pocztą. Pismo kierujemy na adres wydziału komunikacji odpowiedniego urzędu. Znacznie lepszym i wygodniejszym pomysłem jest jednak zgłoszenie drogą elektroniczna.
Tak, niezgłoszenie faktu sprzedaży samochodu lub innego pojazdu grozi karą w wysokości od 200 do 1000 złotych.
Niezgłoszenie zbycia pojazdu w terminie 30 dni grozi karą od 200 do 1000 złotych.
Zbycie pojazdu powinniśmy zgłosić również w firmie ubezpieczeniowej, w której samochód posiada obowiązkowe ubezpieczenie OC.
Tak, ubezpieczenie OC jest przypisane do samochodu, nie do jego właściciela. Nowy właściciel może więc dalej korzystać z polisy, dopóki jest aktualna.
Źródło:
- https://www.uniqa.pl/porady-komunikacja/jak-zglosic-zbycie-pojazdu-gdzie-trzeba-zlozyc-zgloszenie-zbycia-pojazdu/
- https://www.gov.pl/web/gov/zglos-zbycie-lub-nabycie-pojazdu-na-przyklad-sprzedaz-kupno-darowizne
- https://www.allianz.pl/pl_PL/poradnik-ubezpieczeniowy-dla-kierowcy/gdzie-zglosic-sprzedaz-samochodu.html
- https://autokult.pl/sprzedales-samochod-rozlicz-sie-z-urzedem-skarbowym,6809117499459713a
- https://czasopismo.legeartis.org/2021/01/kara-przekroczenie-terminu-zgloszenie-sprzedazy-samochodu-pouczenie-jednodniowe-wyrok/