Zdarzają się sytuacje, w których wyrobienie drugiej karty płatniczej to wręcz konieczność. Najczęściej dochodzi do tego, gdy pierwszy instrument płatniczy został zgubiony lub zniszczony. Czy możemy coś zrobić, gdy chcemy mieć jednocześnie dwie karty do jednego konta? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się szerzej tej kwestii w naszym wpisie.
- Dwie karty do jednego konta – czy to możliwe?
- Dlaczego warto mieć drugą kartę do konta?
- Ile kart płatniczych może mieć konto wspólne?
- Wirtualna karta płatnicza zamiast drugiej karty
- Dwie karty do jednego konta dzięki karcie przedpłaconej
- Ile kosztuje wyrobienie drugiej karty?
- Dwie karty do jednego konta – czy to bezpieczne? Podsumowanie
Dwie karty do jednego konta – czy to możliwe?
Na samym początku warto odpowiedzieć na pytanie tytułowe – tak, posiadanie dwóch kart do jednego konta bankowego jest możliwe, jednak nie w każdym przypadku. Podobnie jak przy wielu innych rozwiązaniach, tak i tutaj wiele zależy od rodzaju konta oraz wewnętrznego regulaminu banku.
Z reguły dwie karty do jednego konta to opcja, z której o wiele łatwiej będzie skorzystać przedsiębiorcom. Niemal każdy bank komercyjny w Polsce pozwala klientom firmowym na posiadanie kilku instrumentów płatniczych powiązanych z jednym rachunkiem. Nie ma tutaj jednak reguły mówiącej o tym, że bank pozwalający na to klientom firmowym zastosuje takie same zasady dla klientów indywidualnych.
Dlaczego warto mieć drugą kartę do konta?
Istnieje wiele zalet posiadania więcej niż jednej karty płatniczej powiązanej z rachunkiem. Głównym plusem jest oczywiście możliwość korzystania ze środków zgromadzonych na rachunku przez kilka osób, co ma miejsce przy kartach wydawanych do kont wspólnych. Drugą kartę można przekazać bliskiej osobie lub upoważnionemu pełnomocnikowi, bez obaw o konieczność otworzenia drugiego konta w banku.
Jak upoważnić pełnomocnika do konta w banku?
Przedsiębiorcy sporo zyskują na posiadaniu kilku kart do konta z podobnego powodu, co indywidualni klienci. Przekazanie dodatkowej karty pracownikowi pozwoli mu korzystać z konta i wykonywać niezbędne transakcje. Historia rozliczeń przypisana będzie do jednego rachunku, co ułatwi ewidencjonowanie sprzedaży i prowadzenie ksiąg rachunkowych.
Jakie są główne zalety posiadania kilku kart płatniczych?
- wygoda – kilka kart płatniczych idealnie sprawdza się, gdy każdą z nich trzymamy w innym miejscu, np. plecaku, portfelu, czy też w aucie.
- dostęp do rachunku – dodatkową kartę można dać zaufanej osobie, aby korzystała ze środków zgromadzonych na koncie. To znacznie wygodniejsza opcja, niż tworzenie kolejnego konta bankowego.
- unikalne benefity – w bankach znajdziemy często unikalne rodzaje kart płatniczych, określane czasem jako złote i platynowe karty. Wyrabiając sobie taką kartę jako dodatkową, klient może liczyć na wiele korzyści, bez konieczności posiadania kilku rachunków.
Ile kart płatniczych może mieć konto wspólne?
W przypadku wspólnego rachunku dwie karty do jednego konta to norma, podobnie jak większa ich ilość. Tak naprawdę kart może być tyle, ile jest współwłaścicieli rachunku. Każdy z posiadaczy osobno zawiera umowę o kartę, która podpisana będzie jego imieniem i nazwiskiem.
Od momentu otrzymania karty to jej właściciel decyduje, co chce z nią zrobić – może z niej korzystać, ale może również ją zablokować lub całkowicie z niej zrezygnować. Warto jednak wspomnieć o tym, że zablokowanie lub rezygnacja z karty przez jedną osobę nie zablokuje kart innych współwłaścicieli konta.
Wirtualna karta płatnicza zamiast drugiej karty
Posiadanie wirtualnej karty płatniczej to ogromna wygoda. Z racji tego, że mamy do niej dostęp z poziomu smartfona, zabierzemy ją niemal wszędzie. W każdej chwili możemy sprawdzić, ile środków pozostało i jakie transakcje wykonywaliśmy z jej udziałem. To właśnie z tego powodu wiele osób porzuca myśl o plastikowej karcie na rzecz nowszego rozwiązania.
Wirtualna karta płatnicza – jak działa?
Mimo braku fizycznej formy, wirtualna karta nie ustępuje funkcjonalnością tradycyjnemu odpowiednikowi. Można nią płacić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Takie rodzaje kart oferowane są nie tylko przez banki, ale również przez firmy trzecie. Doskonałym tego przykładem jest wielowalutowa karta Revolut.
Dwie karty do jednego konta dzięki karcie przedpłaconej
Popularne karty prepaid są niezwykle popularne, toteż niemal każda większy podmiot posiada własną formę sprzedaży przedpłaconej. Dotyczy to również banków, które oferują karty przedpłacone powiązane nie z kontem osobistym, lecz specjalnie utworzonym kontem technicznym.
Posiadacz takiej karty może korzystać z niej bez konieczności otwierania konta w danej instytucji, dlatego też jest to często spotykany sposób na udostępnianie pieniędzy dzieciom przez rodziców. Rodzic może zasilić konto w ramach prezentu lub kieszonkowego, nie martwiąc się o to, że pociecha przypadkiem użyje zbyt dużo środków.
Ile kosztuje wyrobienie drugiej karty?
Wyrobienie drugiej karty do rachunku płatniczego zazwyczaj wiąże się z dodatkowymi kosztami. Te nie są jednak przesadnie duże, o czym można z łatwością się przekonać, sprawdzając cenniki znanych banków. Dla przykładu, wyrobienie duplikatu karty płatniczej w mBanku kosztuje jedynie 15 złotych. Wspomniany bank pozwala użytkownikom na posiadanie trzech różnych kart do tego samego konta, ale jednorazowo możliwe jest zamówienie jednej karty płatniczej.
Najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie tabeli opłat i prowizji obowiązujących w danej instytucji bankowej. Część banków wcale nie daje możliwości posiadania kilku kart, z kolei inne banki mogą na to pozwolić, pod warunkiem że będą to różne rodzaje kart płatniczych (tak robi to np. Alior Bank). Największą elastycznością cechuje się pod tym względem pozabankowy Revolut, pozwalając użytkownikom na posiadanie jednocześnie 12 kart fizycznych i 20 kart wirtualnych.
Uwaga: Niektóre banki mogą wymagać podpisania nowej umowy lub aneksu do już istniejącej umowy, aby wyrobić drugą kartę do tego samego rachunku.
Dwie karty do jednego konta – czy to bezpieczne? Podsumowanie
Posiadanie kilku kart powiązanych z jednym kontem płatniczym jest niezwykle wygodną opcją, która niestety nie jest wolna od wad. Należy pamiętać, że zazwyczaj każda z kart ma dostęp do wszystkich środków płatniczych na rachunku. Gubiąc chociaż jeden z wyrobionych instrumentów płatniczych, ryzykujemy straceniem sporej ilości środków. W takim wypadku konieczne będzie zastrzeżenie karty.
Plusów jest jednak znacznie więcej, niż minusów. Nawet jeżeli jedna karta nam się zgubi, to po jej zastrzeżeniu nadal będziemy mogli bezpiecznie korzystać z innych posiadanych przez nas kart. Ustalając osobne limity dla każdej karty możemy lepiej poprowadzić nasz budżet domowy. Kartę możemy również dać zaufanej osobie, która współdzieli z nami poszczególne obowiązki finansowe.
Źródła:
- https://www.mbank.pl/firmy/konta-firmowe/pytania-i-odpowiedzi/karty/
- https://finhack.pl/czy-mozna-miec-dwie-karty-do-jednego-konta/