Z pomocą kredytu konsolidacyjnego można ułatwić spłatę swoich zobowiązań, nawet jeżeli jest ich sporo. To jeden z prostszych sposobów na poprawę swojej sytuacji finansowej, dostępny w niemal każdym banku komercyjnym. Zdarzają się jednak przypadki, w których jeden konsolidacyjny kredyt nie wystarcza, a spłata wszystkich innych zobowiązań będzie wydawać się niemożliwa. Czy można mieć dwa kredyty konsolidacyjne, aby rozwiązać ten problem? Postanowiliśmy zbadać ten temat.
- Kiedy sięga się po kredyt konsolidacyjny?
- Dwa kredyty konsolidacyjne naraz – czy to możliwe?
- Co zrobić, aby otrzymać drugi kredyt konsolidacyjny?
- Czy opłaca się mieć dwa kredyty konsolidacyjne naraz?
- Drugi kredyt konsolidacyjny – główne zalety i wady
- Dwa kredyty konsolidacyjne – podsumowanie
- Najczęściej zadawane pytania
Kiedy sięga się po kredyt konsolidacyjny?
Konsolidacja to połączenie wielu zobowiązań w jedną ratę. Wbrew pozorom, takie rozwiązanie nie naraża użytkownika na duże miesięczne koszty. Wręcz przeciwnie, ponieważ wysokość raty ulega zmniejszeniu, za to wydłuża się okres kredytowania. Po kredyty konsolidacyjne sięgają osoby z relatywnie niskim dochodem, problemami w spłacie innych pożyczek i kredytów, czy też Ci, którzy cenią sobie wygodę. O wiele prościej jest dokonywać spłaty każdego miesiąca, niż pamiętać o dziesiątkach różnych rozliczeń.
Skonsolidować można nie tylko zwykłe kredyty gotówkowe, ale również kredyty samochodowe, pozabankowe pożyczki, a w niektórych przypadkach również zobowiązania obarczone zabezpieczeniem hipotecznym. Z tego powodu po takie rozwiązanie sięga naprawdę spora grupa konsumentów o zróżnicowanych potrzebach i możliwościach finansowych.
Dlaczego warto skonsolidować kredyty i pożyczki?
Głównym celem skonsolidowania należności wobec innych podmiotów jest umożliwienie klientowi rozliczenia się na dogodniejszych warunkach. Dzięki temu ryzyko opóźnienia w spłacie jest znacznie mniejsze, co pozwala klientom uniknąć skutków takich jak wpisy do baz BIK, działania windykacyjne czy też postępowania sądowe. Bankowe kredyty konsolidacyjne nie są udzielane dłużnikom, ale pozwalają uchronić się przed powstaniem długu.
Dwa kredyty konsolidacyjne naraz – czy to możliwe?
Decydując się na skorzystanie z kredytu konsolidacyjnego, to klient wybiera jakie zobowiązania chce scalić w jedną ratę. Mogą to być również produkty finansowe z różnych kategorii, pod warunkiem, że nie zdążyły się one zmienić w dług. Kredytobiorcy nie zawsze konsolidują wszystkie należności, a częstym zjawiskiem jest również zaciągnięcie nowych pożyczek i kredytów po skonsolidowaniu tych istniejących. Wobec tego może dojść do sytuacji, w której konieczne będzie sięgnięcie po pomoc. Czy można mieć dwa kredyty konsolidacyjne naraz?
Na szczęście dla konsumentów, nie istnieją żadne ograniczenia wobec tego, z ilu kredytów konsolidacyjnych można korzystać jednocześnie. Nie oznacza to jednak, że każda osoba starająca się o drugi kredyt konsolidacyjny spotka się z pozytywną decyzją banku. Podejście instytucji bankowych do wyliczania zdolności kredytowej klientów jest dosyć restrykcyjne, a każde zobowiązanie znacząco obniża szansę na nowy kredyt. Dochodzą do tego inne istotne czynniki, takie jak dochody i wydatki klienta, jego historia kredytowa, a nawet wiek i wykształcenie.
Co zrobić, aby otrzymać drugi kredyt konsolidacyjny?
Procedury wymagane do tego, aby otrzymać drugi kredyt konsolidacyjny, wymagają niemal identycznie jak te stosowane przy udzielaniu pierwszego konsolidacyjnego kredytu. Jedyną różnicą jest to, że przy wyliczaniu zdolności kredytowej pod uwagę będą brane nowe zobowiązania, wraz z pierwszą konsolidacją.
Co wpływa na przyznanie drugiego kredytu konsolidacyjnego?
- źródło dochodów i ich wysokość,
- historia kredytowa i wpisy w bazach BIK, BIG i KRD,
- miesięczne wydatki, liczba osób na utrzymaniu i nawyki finansowe,
- wysokość istniejących zobowiązań,
- scoring kredytowy, który banki wyliczają według własnych zasad.
Jeżeli chcecie zwiększyć swoje szanse na drugi kredyt konsolidacyjny, to zachęcamy do zapoznania się z naszym wpisem:
Jak zwiększyć zdolność kredytową?
Czy opłaca się mieć dwa kredyty konsolidacyjne naraz?
Sięgnięcie po drugi kredyt konsolidacyjny lub inne zobowiązanie bez uprzedniego zastanowienia nigdy nie jest dobrym pomysłem. Warto samemu przeanalizować swoje możliwości finansowe, aby uniknąć sytuacji, w której dwa kredyty konsolidacyjne stanowią zbytnie obciążenie. Można również rozważyć skorzystanie z alternatywnych rozwiązań, których nie brakuje na rynku produktów finansowych.
Alternatywą dla drugiego kredytu konsolidacyjnego może być m.in:
- pozabankowa pożyczka – jeśli nieskonsolidowane zobowiązania opiewają na niewielką kwotę, to szybki zastrzyk niewielkiej ilości pieniędzy może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Znaczącą zaletą takiej opcji są niskie wymagania i mało formalności.
- skonsolidowanie kredytu konsolidacyjnego – pierwszy kredyt konsolidacyjny może zostać połączony z innymi zobowiązaniami w ramach drugiego kredytu. Takie wyjście wyklucza konieczność spłacania dwóch kredytów konsolidacyjnych naraz, ale jest zarezerwowane jedynie dla osób z odpowiednią zdolnością kredytową.
- profesjonalna pomoc – skorzystanie z doradztwa finansowego pomoże wypracować dobre rozwiązanie z uwzględnieniem długoterminowych skutków. Decydując się na pomoc specjalistów należy przygotować się na dodatkowe koszty.
Nie da się jednoznacznie wskazać, czy dwa kredyty konsolidacyjne naraz będą opłacalną opcją. Jest to kwestia indywidualna, zależna od kondycji finansowej klienta. Może okazać się, że jedno z wyżej wymienionych rozwiązań będzie równie dobre, co skonsolidowanie kredytów po raz drugi.
Drugi kredyt konsolidacyjny – główne zalety i wady
Zalety drugiego kredytu konsolidacyjnego:
- wysokość miesięcznej raty się zmniejsza,
- brak konieczności spłacania każdego kredytu z osobna,
- dogodne warunki spłaty,
- możliwość połączenia różnych kredytów, pożyczek i chwilówek,
- mniejsze ryzyko powstania długów i ich negatywnych skutków,
Wady drugiego kredytu konsolidacyjnego:
- całkowity okres kredytowania wydłuża się,
- koszt spłaty zobowiązań jest wyższy,
- konieczność dostarczenia dokumentów potwierdzających istnienie zobowiązań,
Dwa kredyty konsolidacyjne – podsumowanie
Problem ze spłatą zobowiązań może powodować panikę, ale jak się często okazuje – niesłusznie. Obecnie klienci mają do wyboru wiele rozwiązań, a dwa kredyty konsolidacyjne naraz również są warte rozważenia. Połączenie wielu kredytów niesie za sobą wiele korzyści, takich jak mniejsza kwota miesięcznej raty i niższe ryzyko zadłużenia się. Ze względu na elastyczność tego rozwiązania, warunki rozliczania się są często o wiele korzystniejsze niż wcześniej. Należy jednak pamiętać, że konsolidacja nie jest darmowa, dlatego zachęcamy do sprawdzenia naszego rankingu kredytów konsolidacyjnych online, aby znaleźć najbardziej opłacalną opcję.
Najczęściej zadawane pytania
Nie istnieją żadne ograniczenia co do tego, ile kredytów konsolidacyjnych naraz można mieć. Jedyną przeszkodą będą wymagania banków dotyczące zdolności kredytowej, która zmniejsza się wraz z zaciąganiem kolejnych zobowiązań.
Drugi kredyt konsolidacyjny przyda się szczególnie wtedy, gdy po pierwszej konsolidacji pojawiły się nowe zobowiązania. Można sięgnąć po takie rozwiązanie również gdy przy pierwszej konsolidacji nie połączyliśmy wszystkich kredytów.
Kredyt konsolidacyjny można skonsolidować w ramach innego kredytu. Takie działanie wymaga jednak wyższej zdolności kredytowej niż przy zaciąganiu pierwszego kredytu konsolidacyjnego, ze względu na większą ilość zobowiązań.
Już jeden kredyt konsolidacyjny zmniejsza zdolność kredytową, aż do momentu w którym zobowiązanie nie zostanie całkowicie spłacone. Sytuacja wygląda tak samo w przypadku dwóch i większej ilości kredytów konsolidacyjnych.