Czy komornik pracuje w weekend? Kiedy pracuje komornik? 

komornik pracuje w weekend

Postępowanie egzekucyjne może być dla dłużnika powodem do wielu obaw, szczególnie jeśli ten nie wie, w jakich dniach i godzinach pracuje komornik. Może to być również stres dla samych wierzycieli, którym zależy na jak najszybszym odzyskaniu należności. Z tego powodu warto dowiedzieć się, kiedy czynności egzekucyjne mogą zostać dokonane i jakie są wyjątki od tej reguły. Postanowiliśmy sprawdzić, czy komornik pracuje w weekend i czy może pracować w niedzielę, aby rozwiać wszelkie wątpliwości. 

Kiedy pracuje komornik?

To, w jakich dniach i godzinach odbywa się praca komornika, regulowane jest przez Ustawę o komornikach sądowych i egzekucji z dnia 29 sierpnia 1997 roku. Zgodnie z Art. 19 tejże ustawy, komornik może wykonywać czynności urzędowe w dni robocze i soboty w godzinach od 7 do 21. Oznacza to, że komornik pracuje w weekend, ale nie pracuje w niedzielę (z wyjątkami). 

Jakie inne dni są wolne od pracy dla komornika? Kwestię tą określa inna ustawa, a mianowicie Ustawa o dniach wolnych od pracy z dnia 18 stycznia 1951 r. Zgodnie z jej treścią, wolnymi od pracy dniami są:

  • Wszystkie niedziele,
  • 1 stycznia (Nowy Rok),
  • 6 stycznia (Święto Trzech Króli),
  • pierwszy i drugi dzień Wielkiej Nocy,
  • 1 maja – Święto Państwowe,
  • 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja,
  • pierwszy dzień Zielonych Świątek,
  • dzień Bożego Ciała,
  • 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
  • 1 listopada – Wszystkich Świętych,
  • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości,
  • 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
  • 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia.

Kiedy komornik pracuje w weekend i dni wolne?

Komornik może pracować w niedzielę wyłącznie po uzyskaniu zgody od prezesa sądu rejonowego. Taka zgoda zezwala również na przeprowadzanie czynności egzekucyjnych w godzinach nocnych i dniach ustawowo wolnych od pracy. 

Czy komornik może pracować po godzinach?

Teoretycznie, komornik może pracować jedynie w dni robocze i soboty od godziny 7 do 21. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły. Mowa o sytuacjach, w których komornik rozpoczął wykonywanie danej czynności egzekucyjnej przed godziną 21, ale jeszcze jej nie skończył i musi kontynuować swoją pracę. Czy wtedy komornik może nadal pracować?

Okazuje się, że tak, komornik może kontynuować przeprowadzanie działania egzekucyjnego i nie potrzebuje do tego zgody prezesa sądu rejonowego. Oznacza to, że czynność egzekucyjna rozpoczęta przed godziną 21 może trwać nawet do późnej nocy, jeżeli jej przerwanie znacznie utrudniłoby egzekucję komorniczą

Kiedy działa kancelaria komornicza?

Opisaliśmy już, jak wyglądają dni i godziny pracy samego komornika. Jak sytuacja wygląda z kancelarią komorniczą? Otóż tutaj sprawa wygląda nieco inaczej, gdyż każda z kancelarii może mieć inne godziny funkcjonowania. Wszystko zależy od ustaleń dokonanych z prezesem sądu rejonowego, przy którym działa kancelaria. 

Może więc okazać się, że dany komornik pracuje w weekend, ale jego kancelaria jest w te dni zamknięta. Podobnie jest z godzinami funkcjonowania takiej placówki, które mogą odbiegać od godzin pracy komornika. Z tego powodu warto zadzwonić do kancelarii i spytać o to, kiedy można złożyć wizytę, żeby nie marnować swojego cennego czasu. 

Czy komornik pracuje w weekend pod nieobecność dłużnika?

Mogłoby się wydawać, że działania komornika takie jak zajęcie ruchomości lub przeszukanie mieszkania mogą odbyć się tylko w obecności osoby zadłużonej, której dotyczy dane postępowanie. Prawda jest jednak inna, a komornik ma uprawnienia pozwalające mu na dokonywanie czynności egzekucyjnych nawet wtedy, gdy dłużnika nie ma na miejscu. W takich sytuacjach komornik ma ze sobą świadków, a cała procedura jest nagrywana. 

Jeżeli mieszkanie osoby zadłużonej jest zamknięte, to komornik i tak może się do niego dostać. Wystarczy, że w takiej sytuacji skorzysta z pomocy usług ślusarskich. Z tego powodu wszelkie próby przechytrzenia komornika i ukrycia majątku okażą się nieskuteczne. 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach komornika, to zapraszamy do lektury naszego osobnego wpisu: Czy komornik może wejść do mieszkania? – Uprawnienia komornika

Czy komornik zawiadamia o wizycie?

Komornik ma obowiązek zawiadomić zadłużonego o wszczęciu wobec niego postępowania egzekucyjnego. Robi to wysyłając list lub osobiście doręczając zawiadomienie przy wykonywaniu pierwszej czynności egzekucyjnej. Komornik nie musi powiadomić o terminie przybycia, ani za pierwszym, ani za każdym kolejnym razem. Oznacza to, że niezapowiedziana wizyta komornika w mieszkaniu jest jak najbardziej możliwym scenariuszem.

Niezapowiedziana wizyta komornika, ani też fakt iż komornik pracuje w weekend, nie będą wystarczającym powodem do tego, aby złożyć na niego skargę. Inaczej będzie, gdy podczas przeprowadzania czynności egzekucyjnych komornik przekracza swoje uprawnienia np. zajmie przedmiot wyłączony spod zajęcia komorniczego, nawet jeżeli został uprzednio o tym fakcie poinformowany. 

Chcesz dowiedzieć się, jak sporządzić i wysłać skargę na komornika? Zajrzyj do tego wpisu: Skarga na czynności komornika – jak ją napisać? Darmowy wzór.

Źródła:

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19971330882/T/D19970882L.pdf

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19510040028/U/D19510028Lj.pdf

Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły