Czy komornik może zająć konto dziecka za długi rodzica?

czy komornik może zająć konto dziecka

Coraz więcej Polaków ma problem ze spłacaniem swoich długów. Według statystyk nawet 75% dorosłych mieszkańców naszego kraju deklaruje, że ma lub miało w przeszłości zobowiązania finansowe w postaci zadłużenia. W przypadku nieterminowego spłacania rat lub braku spłaty pożyczki lub kredytu możemy się spodziewać nieprzyjemności. Poza narastającymi odsetkami będą nimi działania firmy windykacyjnej skierowane w naszą stronę. W ostateczności wierzytelność i niespłacający jej dłużnik może trafić do sądu. W wyniku wyroku sądu swoją pracę może natomiast rozpocząć komornik. Większość z nas wie o tym, że komornik ma dość szeroki zakres uprawnień. W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie czy komornik może zająć konto dzieci dłużnika. Wielu zadłużonych zastanawia się także, czy komornik może ściągać długi z rodziny.

Egzekucja komornicza na koncie dziecka dłużnika – czy to możliwe?

W zasadzie należałoby rozpocząć wyjaśnienia od pewnej istotnej kwestii. Możemy mieć do czynienia z dwoma sytuacjami  w przypadku dziecka dłużnika. Pierwsza z nich zakłada, że dług należy do rodzica dziecka. W drugiej sytuacji dług jest odziedziczony przez dziecko, na przykład w ramach spadku. Zobacz, na czym dokładnie polega dziedziczenie długów i jak go uniknąć.

W przypadku odziedziczenia  długów warto pamiętać, że ich suma może znacznie przewyższać sumę wartości przedmiotów i majątku wchodzących w skład spadku W takiej sytuacji dziecko dłużnika (czyli spadkobierca) może być pociągnięty do takiej samej odpowiedzialności, jak sam dłużnik. Oznacza to także możliwość rozpoczęcia egzekucji komorniczej względem dziecka dłużnika. Ciężko w tej sytuacji mówić jednak o zajmowaniu konta bankowego dziecka dłużnika. W przypadku dziedziczenia długu to dziecko samo staje się bowiem dłużnikiem. Wtedy komornik może zająć konto, do wysokości odziedziczonych długów.

Zajęcie konta dziecka przy egzekucji komorniczej rodzica

Czy w ramach egzekucji komorniczej rodzica konto bankowe jego dziecka może zostać zajęte? Jeśli egzekucja dotyczy rodzica, a dziecko nie jest dłużnikiem, nie ma podstaw do zajęcia jego konta. Konto dziecka dłużnika jest wolne od zajęcia. Dziecko, ani inne osoby trzecie nie odpowiadają bowiem za cudze długi. Wyjątkiem są tu tylko pewne wyjątki, na przykład długi współmałżonków (bez rozdzielności majątkowej) lub długi wspólników w działalności gospodarczej.

Co więcej, komornik w trakcie egzekucji posługuje się systemem OGNIVO, między innymi do namierzenie rachunku bankowego dłużnika. Konto bankowe dziecka, które nie jest dłużnikiem, nie widnieje w tym systemie. Wyszukiwanie w systemie OGNIVO działa bowiem w oparciu o podany numer PESEL. Nawet fakt wspólnego zamieszkiwania, a nawet pozostawania pod opieką prawną rodzica (w przypadku nieletnich) nie będzie więc umożliwiało egzekucji z konta dziecka. To samo dotyczy zajęcia komorniczego wynagrodzenia dzieci dłużnika.

Długi dziecka, a egzekucja komornicza

W niektórych sytuacjach to dziecko może być dłużnikiem. W tej sytuacji egzekucja komornicza z konta dziecka oczywiście jest możliwa. Jeżeli rodzic pełni rolę ustawowego przedstawiciela prawnego dziecka, może reprezentować je przed komornikiem oraz przed Sądem. Zobacz, ile mogą wynosić koszty egzekucji komorniczej.

Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

3 komentarze

Emma

Czy komornik może zająć konto 7latki jeśli matka jest osobą zadłużona i widnieje jako pełnomocnik dziecka?

Odpowiedz
Anna

Jeżeli syn ma konto Mobi,jest jego właścicielem.opiekunem konta jest jego matka. czy w takim przypadku komornik może zająć konto Mobi syna za długi jego ojca?

Odpowiedz
Koczkodan

Czyli komornik może zająć konto niepełnoletniego dziecka jeżeli nie ma rozdzielności majątkowej między rodzicami? 😮

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły