Czy komornik może zająć konto bez powiadomienia?

komornik

Udział komornika w egzekucji długu może być powodem stresu i wielu niedogodności. Osoby zadłużone mogą obawiać się, że funkcjonariusz publiczny zabierze im sporą część ich majątku, a nawet zajmie ich konto bankowe. Obawy te nie są bezpodstawne, ponieważ powszechnie wiadomo że komornicy mają naprawdę wiele możliwości zajęcia majątku. W dzisiejszym artykule zobaczymy, jakie uprawnienia ma komornik, i czy musi powiadamiać dłużnika o wykonywaniu danych czynności, takich jak np. zajęcie konta bez powiadomienia.

Dlaczego doszło do postępowania komorniczego?

Komornik w swoich działaniach najczęściej reprezentuje wierzyciela, który postanowił skierować sprawę na drogę sądową. Takie kroki podjęte zostają najczęściej na skutek braku terminowej spłaty rat przez dłużnika, jednak w większości przypadków najpierw wierzyciele próbują skontaktować się z dłużnikiem w celu polubownego odzyskania należności. Można więc rzec, że działania komornika są ostatecznością, ponieważ klient musiałby zignorować liczne próby kontaktu i przedsądowe wezwanie do zapłaty. Niestety, sytuacja finansowa wielu osób nie pozwala na załatwienie każdej sprawy w dogodny dla obu stron sposób, czego skutkiem jest właśnie postępowanie komornicze. Jeśli masz komornika sprawdź nasz wpis „Jak sprawdzić stan swojego zadłużenia komorniczego?”.

Co może zrobić komornik, aby zająć majątek dłużnika?

Zakres uprawnień komorniczych jest znacznie szerszy, niż mogłoby się wydawać. Obejmuje on czynności takie jak:

  • zajęcie majątku osoby zadłużonej – w tym przypadku pod pojęciem majątku rozumie się nie tylko pieniądze, lecz także papiery wartościowe i towary. Mogą to być przedmioty takie jak cenna biżuteria, sprzęt elektroniczny, ubrania, meble, naczynia i inne towary, które posiadają jakąkolwiek wartość. Papierami wartościowymi, które może zająć komornik, są m.in. akcje, obligacje oraz zbywalne prawa majątkowe i własnościowe.
  • wejście do mieszkania dłużnika – komornik może wejść do mieszkania, w którym znajduje się osoba zadłużona, w celu zajęcia majątku. Zdarza się, że przez pomyłkę zajęciu ulegają przedmioty należące do innej osoby, a jedynie znajdujące się w miejscu zamieszkania dłużnika. Dzieje się tak ponieważ komornik nie ma obowiązku sprawdzać, do kogo faktycznie należy przedmiot. Osoba poszkodowana może w takich przypadkach wysłać odpowiedni wniosek i odzyskać swój przedmiot. Mieszkanie, do którego wejdzie komornik, nie musi być własnością dłużnika, jeżeli przykładowo mieszka on w wynajmowanym lokum, bądź przebywa u swojej rodziny.
  • zajęcie konta bankowego – komornicze zajęcie majątku odbywa się najczęściej najpierw poprzez zablokowanie konta bankowego. Nie oznacza to całkowitego braku dostępu do konta dłużnika, lecz brak możliwości korzystania z wszystkich środków na nim dostępnych. Wolna od zajęcia pozostaje jedynie kwota określona prawnie, przez co nie dochodzi do sytuacji, w których dłużnik zostaje bez środków do życia. Taki sposób egzekucji długu może jednak prowadzić do spadku dotychczasowego poziomu życia i skłaniać do szukania dodatkowego źródła pieniędzy, np. poprzez pożyczki pozabankowe.

Czy komornik musi powiadamiać o zajęciu konta?

Działania komornika często są negatywnym zaskoczeniem, ponieważ duża część czynności nie wymaga powiadamiania o nich dłużnika. Zajęcie konta bankowego osoby zadłużonej nie wymaga wcześniejszego kontaktu, przez co z dnia na dzień może okazać się, że zostało ono zablokowane. Dlatego warto zapoznać się z informacjami w jakim banku komornik nie zajmie konta. Podobnie jest z wizytą komornika w mieszkaniu – może ona odbyć się nagle, a nawet pod nieobecność danej osoby. W celu dostania się do zamkniętego domu komornicy korzystają z pomocy ślusarzy.

Jak więc widać, działania komornicze nie zawsze są czymś, co można przewidzieć. Jest to bardzo niekomfortowa sytuacja dla dłużników, którzy obawiają się o najcenniejsze składniki swojego majątku. Aby uniknąć stresu związanego z takimi obawami lepiej jest spłacać zadłużenia w terminie. Dobrym sposobem jest zaciągnięcie pożyczki na raty, którą łatwo spłacić. Pozostałe z takiej chwilówki środki można potem przeznaczyć w dowolny sposób.

Jak zapobiec egzekucji komorniczej?

Najlepszą, i najbardziej oczywistą metodą na uniknięcie działań komornika jest spłata wszelkich zadłużeń w terminie. Nie zawsze jest to jednak możliwe, ponieważ sytuacja finansowa danej osoby może się w międzyczasie zmienić. Z pomocą w takich sytuacjach przychodzą pożyczki bez zdolności kredytowej, które są łatwo dostępnym rozwiązaniem. Jeżeli jednak dana osoba nie zamierza korzystać z produktów pozabankowych, to dobrym wyjściem jest także kontakt z wierzycielem. Jeżeli będzie on wyrozumiały, to możliwe jest polubowne ustalenie nowego planu spłaty, z mniejszymi ratami rozłożonymi na dłuższy okres czasu.

Czego absolutnie nie warto robić, to próba przechytrzenia komornika. Zaskakująco wiele osób korzysta z różnych metod ukrycia swojego majątku i uniknięcia kontaktu z komornikiem. Takie metody nie zawsze są skuteczne, a czasem nawet balansują na granicy prawa. Prędzej czy później komornik i tak dowie się o naszym majątku, a próby jego zatajenia mogą mieć przykre konsekwencje. Przykładowo, popularnym sposobem jest praca “na czarno”, w przypadku której pracuje się bez umowy. Takie postępowanie jest ryzykowne, ponieważ może oznaczać kary finansowe dla pracodawcy, a dla pracownika nie jest gwarancją otrzymania wynagrodzenia. Pracując bez umowy nie płaci się także składek ZUS, czego skutki mogą być boleśnie odczuwalne w przyszłości.

Czy zajęte przez komornika konto można odblokować?

Zablokowanie konta przez komornika nie jest działaniem permanentnym, i może zostać cofnięte. W celu przywrócenia swojego konta bankowego do dawnego stanu należy wysłać do komornika odpowiedni wniosek. W zależności od sytuacji i okoliczności, decyzja może być pozytywna bądź negatywna. Warto pamiętać o tym, że tak wysłany wniosek jest tak naprawdę wnioskiem wysłanym do wierzyciela, ponieważ to go reprezentuje komornik.

Skąd komornik wie, gdzie mam konto?

Wiele dłużników może zastanawiać się, skąd komornik ma informacje o ich koncie bankowym. Może przecież wydawać się że jedynie wąska grupa osób ma dostęp do takiej wiedzy, a ukrycie konta przed komornikiem będzie skuteczne. Jest to mylne założenie, ponieważ komornik posiada wiele źródeł informacji, które pomogą w procesie egzekucyjnym długu.

Komornicy uzyskują informacje o koncie dłużnika poprzez metody takie jak:

  • Wysyłanie zapytań do systemu OGNIVO, który jest platformą wymiany informacji między uczestnikami największych instytucji bankowych.
  • Próba uzyskania informacji z Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
  • Pozyskanie informacji o koncie bankowym od wierzyciela. Nie zawsze jest to skuteczne, ponieważ wierzyciel może takimi informacjami nie dysponować.
  • Zapytania do baz dłużników takich jak BIK, BIG, ERIF, KRD.
  • Uzyskiwanie informacji od organów takich jak KIR (Krajowa Izba Rozliczeniowa).
Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

2 komentarze

Mariusz Antczak

Halo halo z tego co mi wiadomo to instytucia komornicza w Polsce jest nie legalna jest na to paragraf można odwołać się od tego i wiem gdzie ale potrzebne jest bardzo dużo pism od ludzi okradanych przez polskich zlodzieji

Odpowiedz
Horacy Horacy

Jak mi wiadomo to ta złodziejska kłamliwa instytucja jest nie legalna w naszym kraju i nie bądźcie ślepi ludzie na to

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły