Czy da się uniknąć opłat bankowych?

Czy da się uniknąć opłat bankowych?

Bankowe opłaty są pozornie niewielkie i często nie zwracamy na nie nawet uwagi. A jednak, z czasem może okazać się, że w dłuższej perspektywie czasowej poszczególne prowizje uszczupliły nasz portfel o sporą sumę. Dodatkowe koszty czekają na klientów niemal na każdym kroku: przy wypłacie środków z bankomatu, zamawianiu karty płatniczej, czy też przy kredycie gotówkowym. Czy da się uniknąć opłat bankowych, aby zaoszczędzić w ten sposób dodatkowe środki? Przekonajmy się. 

Za co banki pobierają opłaty?

Niemal każdy, kto kiedykolwiek prowadził konto osobiste w banku komercyjnym, spotkał się z opłatami za poszczególne funkcje operacje związane z rachunkiem. Tak naprawdę dodatkowe koszty nie są związane jedynie z opcjonalnymi produktami finansowymi, ale dotyczą również tych funkcji, które uznawane są za podstawowe. Zobaczmy, co może wiązać się z koniecznością uiszczenia dodatkowej opłaty. 

Za co naliczane są opłaty i prowizje?

  • wpłatę i wypłatę środków z bankomatu
  • korzystanie z kredytu gotówkowego
  • wyrobienie i korzystanie z karty płatniczej
  • zamówienie drugiej lub specjalnej karty płatniczej
  • wyrobienie i korzystanie z kart kredytowych i debetowych
  • wykonywanie przelewów zagranicznych i walutowych
  • korzystanie ze skrytek bankowych
  • wykonywanie przelewów natychmiastowych

Powyżej wymienione opcje nie zawsze obarczone są dodatkową opłatą, ponieważ wiele zależy od oferty samego banku i obowiązujących w danej chwili ofert promocyjnych. Niestety, w sporej części przypadków zwolnienia z opłat za poszczególne funkcje przeznaczone są jedynie dla nowych klientów. W ten sposób bank zwiększa swoją potencjalną bazę użytkowników. 

Jak sprawdzić, ile wynoszą opłaty w banku?

Chcąc uniknąć opłat bankowych należy najpierw sprawdzić, ile wynoszą i czy w ogóle obowiązują. Obecnie najprostszym na to sposobem jest udanie się na stronę internetową banku, w którym posiadamy rachunek i przejście do zakładki tabela opłat i prowizji. Znajdziemy rozpiskę, w której znajdują się wszystkie koszty związane z rachunkami, instrumentami płatniczymi, płatnościami i dodatkowymi produktami finansowymi. Informacje o opłatach dostępne są również w placówkach, a czasem również udzielane są poprzez infolinię. 

Za co banki nie pobierają opłat?

Poszczególne funkcje nie wymagają kombinowania, aby uniknąć opłat bankowych, ponieważ te nie są nawet naliczane. Istnieje lista rozwiązań, które w każdym banku są dostępne bezpłatnie. Nie trzeba przy tym obawiać się, że z dnia na dzień ta sytuacja się zmieni. Bank, który wyszedłby w tej kwestii przed szereg i zaczął naliczać opłaty za to, co w innych instytucjach jest dostępne za darmo, naraziłby się na sporą krytykę. 

Jakie rozwiązania są oferowane bezpłatnie?

  • mobilne płatności BLIK (zbliżeniowe i na numer telefonu)
  • przelewy internetowe np. poprzez Apple Pay i Google Pay
  • wypłaty gotówki z bankomatów własnych (należących do banku, w którym klient posiada rachunek)
  • bankowość elektroniczna i mobilna
  • pobranie wyciągu z konta przez internet

Samo założenie konta najczęściej również nie wiąże się z koniecznością uiszczenia wstępnej opłaty. Prowizje naliczane są dopiero po pewnym czasie (najczęściej po miesiącu). Oferty pod nazwą “konto za 0 złotych” często mają swoje ograniczenia i w wielu przypadkach okazuje się, że darmowe jest jedynie założenie rachunku i korzystanie z jego podstawowych funkcji. 

Darmowe konta bankowe

Jak działa zwolnienie z opłat bankowych?

Bezwarunkowe zwolnienie z opłat bankowych

Wyróżniamy dwa rodzaje zwolnienia z opłat bankowych: bezwarunkowe i warunkowe. Bezwarunkowe zwolnienie z opłat nie wymaga od klienta żadnych dodatkowych działań. Wystarczy skorzystać z oferty promocyjnej, aby mieć dostęp do określonych rozwiązań bez żadnych dodatkowych kosztów. Haczyk najczęściej tkwi w tym, że takie oferty posiadają ograniczenia czasowe, a po kilku miesiącach prowizje zaczynają być naliczane według standardowego cennika. 

Warunkowe zwolnienie z opłat bankowych

Warunkowe zwolnienie z opłat w banku wymaga od klienta spełnienia kryteriów, które określa regulamin danej promocji i podpisywana umowa. Przykładowo, może to być zwolnienie z opłaty za prowadzenie rachunku, pod warunkiem że na koncie w danym miesiącu pojawiły się wpływy w określonej wysokości. Dla klientów, którzy tak czy inaczej spełnialiby odpowiednie wymogi, tego rodzaju rozwiązania są niezwykle korzystne. 

Aby uniknąć dodatkowych opłat, trzeba zazwyczaj spełnić przynajmniej jedno z kryteriów:

  • bycie nowym klientem, który wcześniej nie korzystał z usług danego banku
  • zapewnienie wpływów na rachunek bankowy w określonej umownie wysokości
  • odpowiedni przedział wiekowy, np. osoby do 26. roku życia 
  • polecenie oferty bankowej innym osobom, które faktycznie z niej skorzystają
  • utrzymywanie salda na koncie w odpowiedniej wysokości
  • wykonywanie określonej ilości standardowych lub internetowych przelewów w miesiącu
  • skorzystanie z dodatkowego produktu lub usługi: lokaty, ubezpieczenia lub karty płatniczej

Czy trzeba złożyć wniosek, aby uniknąć opłat bankowych?

Żeby uniknąć opłat bankowych, nie trzeba wysyłać ani składać w placówce żadnego wniosku. Wystarczy spełnić określone kryteria lub skorzystać z danego rozwiązania, aby cieszyć się zwolnieniem z opłat (zależnie od wybranej oferty). Bank automatycznie odnotowuje w swoim systemie to, że nie powinien nam naliczyć żadnej prowizji. 

Jedynym wyjątkiem od opisanej reguły jest sytuacja, w której zwolnienie nam przysługuje, ale mimo tego bank naliczył opłatę. Wówczas warto skontaktować się z bankiem i wyjaśnić zaistniałą sytuację, aby odzyskać środki. W przeciwnym wypadku będziemy stratni.

Oszustwo na opłatę w banku – na co uważać?

Fakt istnienia opłat i prowizji bankowych jest niestety polem dla wszelkiej maści cyberprzestępców. Całość zazwyczaj kończy się wyłudzeniem pieniędzy lub kradzieżą tożsamości – chyba, że umiemy takie oszustwo rozpoznać i go uniknąć. Jak przebiega proceder oszustwa na opłatę bankową? Zazwyczaj zawsze według tego samego scenariusza. Na taką formę wyłudzenia są szczególnie podatne osoby starsze i wykluczone technologicznie.

Kradzież pieniędzy z konta – czy da się je odzyskać?

Oszustwo rozpoczyna się tym, że cyberprzestępca podszywa się pod pracownika banku i kontaktuje się z ofiarą telefonicznie, mailowo lub przez SMS, informując o rzekomej zaległej opłacie za prowadzenie konta w banku lub z racji skorzystania z jakiejś usługi. Przesyłany jest link, który ma pozwolić na uregulowanie należności. W ten sposób wyłudza się dane osobowe, numery kart płatniczych, a w najgorszym przypadku doszczętnie czyści się rachunki z jakichkolwiek środków. 

Jak uniknąć oszustwa na opłatę bankową?

  • nie otwieraj załączników z nieznanych źródeł – bank nigdy nie poprosi Cię o uiszczenie opłaty poprzez wysłanie linka.
  • zainstaluj oprogramowanie antywirusowe – przechowywanie ważnych danych na niechronionym urządzeniu to jeden z najgorszych możliwych pomysłów.
  • sprawdź domenę strony internetowej – jeżeli nazwa lub domena strony wydaje się podejrzana, zamknij przeglądarkę i przeskanuj swoje urządzenie. 
  • używaj wieloetapowej weryfikacji – aktywuj w swojej bankowości elektronicznej i mobilnej opcje dodatkowych zabezpieczeń, aby nawet w przypadku wycieku loginu i hasła móc się chronić. 

Źródła:

  • https://www.rp.pl/ekonomia/art6342031-oplaty-za-prowadzenie-konta-mozna-uniknac
  • https://zgarnijpremie.pl/twoj-bank-zwieksza-oplaty-sprawdzamy-jak-dzis-nie-placic-za-konto-w-tych-8-bankach/
Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły