Czternasta emerytura – dla kogo, ile i kiedy

czternasta emerytura

Polskie władze przyjęły ustawę o czternastej emeryturze w 2022 roku. Jest to dodatkowe świadczenie dla emerytów i rencistów, które jest jednorazowe. Czternaste emerytury poznaliśmy już w 2021 roku i emeryci bardzo dobrze je przyjęli. Z tego względu zdecydowano się wypłacić świadczenie także w kolejnym roku.  Posłowie przegłosowali rządowy projekt wypłaty czternastej emerytury niemal jednogłośnie. W dzisiejszym artykule sprawdzimy komu przysługuje czternastka, ile wynosi czternasta emerytura i kiedy zostaną wypłacone środki z czternastej emerytury. Zachęcamy więc do lektury.

Szczegóły ustawy o 14. emeryturze

Świadczenie zostało przygotowane dla osób, które posiadają uprawnienie do pobierania emerytury lub renty. Mowa o emeryturach i rentach otrzymywanych z powszechnego systemu, ale także emerytury rolnicze, odbierane przez służby mundurowe, czy emerytury pomostowe. Do tej listy dołożono także świadczenia i zasiłki przedemerytalne, socjalne renty, rodzicielskie świadczenia uzupełniające, kompensacyjne świadczenia nauczycielskie, renty dla inwalidów wojennych i wojskowych.

Wysokość czternastej emerytury ustalono na równowartość jednej najniższej emeryturyKwota czternastki w 2022 to 1218 zł netto. Warto dodać, że w takiej kwocie będzie przysługiwała osobom, których świadczenie brutto wynosi mniej, niż 29990 złotych. Osoby Otrzymujące emeryturę lub rentę wyższą, niż 2990 zł otrzymają czternastą emeryturę pomniejszoną o różnicę pomiędzy otrzymywanym świadczeniem, a 2990 złotych. Jeśli wypłata miałaby być niższa od 50 zł, nie zostanie zrealizowana wcale.

Wysokość czternastki co roku jest inna ze względu na waloryzacjęemerytur.

Czternasta emerytura 2022 – kiedy wypłata?

Pierwotnie wypłaty czternastej emerytury miała nastąpić w sierpniu 2022. Okazało się jednak, że do uruchomienia całego procesu niezbędne było przeprowadzenie pewnych zmian w systemie teleinformatycznym ZUS oraz KRUS. Z tego względu okres ten został przedłużony.

Zgodnie z harmonogramem wypłata 14 emerytury nastąpi w okresie pomiędzy 25 sierpnia a 20 września 2022 roku.

Przeniesienie terminu wypłaty czternastej emerytury jest dobrą wiadomością dla części osób, które dopiero w tym terminie nabędą prawa do emerytury, renty lub zasiłku uprawniającego do otrzymania czternastki.

Kto może otrzymać 14 emeryturę?

Wypłata czternastej emerytury w pełnej kwocie 1218 złotych netto przysługuje osobom pobierającym świadczenia mniejsze, niż 2990 złotych.  Otrzymywanie wyższego świadczenia pomniejsza tę kwotę, a osoby otrzymujące 4159 złotych miesięcznie nie otrzymają czternastki wcale.

W 2022 roku czternasta emerytura przysługuje osobom, które nabyły prawa do otrzymywania świadczenia emerytalnego, rentowego lub zasiłku do dnia 24 sierpnia 2022 roku.

Czternasta emerytura – na co można przeznaczyć środki

Czternasta emerytura nie jest świadczeniem celowym. Osoba uprawniona do jej odebrania może więc wydać środki na dowolny cel, podobnie jak na przykład świadczenie 500+. Nie ma więc ograniczeń co do tego, na co można wydać czternastą emeryturę. Dodatkowe pieniądze przyjdą po prostu na konto, na które otrzymywane jest dotychczasowe świadczenie.

Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły