Wypadki chodzą po ludziach. Nieszczęśliwe zdarzenia mogą wydarzyć się wszędzie, a zwłaszcza na drodze. Co zrobić, gdy w kolizji drogowej bierze udział obcokrajowiec? Jak postąpić w przypadku stłuczki z Ukraińcem?
- Kolizja a wypadek drogowy – jaka jest różnica? Kiedy należy wezwać policję?
- Likwidacja szkody OC sprawcy kolizji – stłuczka z Ukraińcem
- Kolizja z obcokrajowcem za granicą – jak postępować?
- Kolizja na wschodzie – stłuczka na Ukrainie
- Incydent drogowy z mojej winy
- Wyjazd samochodem za granicę – jak się przygotować?
- Wyjazd za granicę – jakie dokumenty warto posiadać?
- Podsumowanie
Kolizja a wypadek drogowy – jaka jest różnica? Kiedy należy wezwać policję?
Kolizja
Jeśli podczas nieprzyjemnego incydentu na drodze nie ucierpi na ciele żaden z uczestników, a ewentualne szkody odnaleźć będzie można tylko na samochodzie, (w postaci zarysowanego lusterka lub zderzaka) mówi się wtedy o kolizji drogowej. W jej przypadku wzywanie policji nie jest konieczne, wystarczy jedynie podpisać oświadczenie sprawcy kolizji drogowej, by wersja wydarzenia była spójna.
Spisanie oświadczenia z zagranicznym kierowcą
Spisanie wspólnego oświadczenia wydaje się rozsądną opcją w przypadku, gdy wzywanie policji nie jest konieczne. Możecie je spisać zarówno w wersji polskiej, jak i polsko-angielskiej. Na tym oświadczeniu muszą znaleźć się dane osobowy sprawcy. Sprawdź również nazwę ubezpieczyciela i kraj rejestracji pojazdu, a także jego nr rejestracyjny. Oczywiście najważniejsze jest, by spisać nr Zielonej Karty! Ukraina nie należy do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Z tego względu każdy uczestnik ruchu drogowego z tego kraju, musi ją posiadać, poruszając się po polskich drogach.
Przydatne może okazać się także wykonanie zdjęć poniesionych szkód.
Zgubienie dowodu osobistego – co zrobić?
Wypadek drogowy
Natomiast jeśli chodzi o wypadek drogowy, należy wezwać policję. Dlaczego? By niebezpieczna sytuacja drogowa została nazwana wypadkiem drogowym, musi dojść do uszkodzenia ciała jakieś osoby trzeciej. Z tego względu policja musi spisać notatkę drogową o przebiegu znaczenia, w myśl ustawy Prawo o ruchu drogowym.
PBUK – czym jest i jakie ma znaczenie w przypadku kolizji z obcokrajowcem?
Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych jest instytucją, która pomoże Ci w rozwiązaniu sprawy kolizji. Zgłoś się do nich, jeżeli w incydencie brało udział auto zarejestrowane w Europie Wschodniej. Na ich stronie internetowej sprawdzisz, czy firma ubezpieczeniowa ma swojego korespondenta w Polsce. Dzięki temu dużo łatwiej będzie Ci się ubiegać o odszkodowanie. W przeciwnym wypadku musisz zgłosić sprawę do PZU lub Warty.
Uczestnik kolizji nie miał wykupionego OC – co zrobić?
Od pieniężnych skutków wypadków chroni ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli tzw. OC. Co w sytuacji, gdy drugi członek incydentu takiego ubezpieczenia nie ma wykupionego? W tej sytuacji pieniądze wypłaci Ci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
Płatności odroczone – czym są, kto je oferuje?
Likwidacja szkody OC sprawcy kolizji – stłuczka z Ukraińcem
W pierwszym kroku odwiedź stronę internetową Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, ( https://pbuk.pl/lista-korespondentow) by odnaleźć wspomnianego wcześniej korespondenta ubezpieczyciela. W odpowiednim polu wskaż nazwę ubezpieczyciela oraz kraj uczestnika kolizji. Pomoże ci on w likwidacji szkód wyrządzonych w trakcie sztuczki z Ukraińcem.
Ubezpieczenie graniczne
Może okazać się, że uczestnik kolizji miał wykupione ubezpieczenie graniczne. W tej sytuacji odszukaj nazwę towarzystwa, w której obcokrajowiec wykupił owo ubezpieczenie, a ono zajmie się w likwidacją szkód.
Nie znam nazwy ubezpieczyciela obcokrajowca – jak postąpić?
Należy postąpić dokładnie tak samo, jak w przypadku, gdy uczestnik kolizji nie miał wykupionego OC. PBUK zajmie się likwidacją szkody.
Kolizja z obcokrajowcem za granicą – jak postępować?
Tutaj również dobrze jest spisać oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Nie wiadomo jednak, jak sytuacja tyczy się wzywania policji. Lokalne przepisy mogą wymagać bowiem wezwania służb, nawet do niegroźnych stłuczek, dlatego rekomenduje się, by na miejscu zdarzenia pojawił się patrol. Ich dokument będzie ostatecznym dowodem o winie sprawcy.
Kolizja na wschodzie – stłuczka na Ukrainie
Już wiadomo, jak zachować się po stłuczce na terenie Polski. Co w sytuacji, gdy incydent zdarzył się za wschodnią granicą naszego państwa? Również należy wezwać policję, a przed wyjazdem na wschód, należy dokładnie sprawdzić polisę AC. Niestety większość towarzystw ubezpieczeniowych nie obejmuje ochroną stłuczek na terenie państwach dawnego bloku wschodniego. Można tę usługę dodatkowo wykupić, oczywiście najlepiej przed wyjazdem za granicę.
Kredyt samochodowy – wszystko, co musisz wiedzieć
Incydent drogowy z mojej winy
Jeśli to Ty jesteś sprawcą wypadku z obcokrajowcem, również musisz podać mu niezbędne informacje. Tak samo jak powyżej – podaj swoje dane osobowe, numer polisy OC, numer rejestracyjny samochodu i kraj jego rejestracji, a także nazwę towarzystwa. Za granicą niezbędne może być wezwanie policji, jednak na terenie naszego kraju spisanie oświadczenia, w przypadku kolizji, będzie wystarczające.
Wyjazd samochodem za granicę – jak się przygotować?
Przed wyjazdem z Polski zatroszcz się o swoje bezpieczeństwo i pomyśl, w jaki sposób możesz zminimalizować skutki kolizji. Dobrym rozwiązaniem wydaje się zakupienie dodatkowej polisy assistance, która sprawdzi się idealnie podczas nieoczekiwanych drogowych sytuacji. Z jakiego powodu? W ramach tej usługi możesz liczyć na dostarczenie auta zastępczego bądź odholowanie Twojego uszkodzonego pojazdu, naprawę samochodu, a nawet zakwaterowanie, czy pomoc tłumacza. Brzmi to bardzo opłacalnie, gdyż sytuacje na drogach mogą być nieprzewidywalne.
Wyjazd za granicę – jakie dokumenty warto posiadać?
Wyjeżdżając autem z Polski, zabierz ze sobą ważne OC i certyfikat z danymi polisy oraz danymi Twojego ubezpieczyciela. posiadając ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, możesz poprosić swojego ubezpieczyciela o wydanie Zielonej Karty. Ten dokument będzie potrzebny Ci szczególnie w krajach bloku wschodniego, generalnie w tych, które nie należą do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Do tych krajów poza Rosją, Ukrainą i Białorusią, należy także np. Mołdawia, Macedonia i Turcja.
Przez większość towarzystw ubezpieczeniowych wydawana jest ona za darmo.
Podsumowanie
Warto wiedzieć, jak należy zachować się w stresujących sytuacjach, a do takich należeć mogą kolizje drogowe. Jeśli stłuczka zdarzyła się z obcokrajowcem, koniecznie sprawdzić numer jego Zielonej Karty, gdy pochodzi z krajów bloku wschodniego. W Polsce, w sytuacji, gdy nie dojdzie do uszkodzenia ciała żadnej z osób trzecich, nie potrzeba wzywać policji. Wtedy ważne jest, aby obie strony podpisały wspólny scenariusz wydarzenia, czyli oświadczenie sprawcy. Jeśli wyjeżdżasz za granicę swoim samochodem, rozważ wykupienie ubezpieczenia assistance, by jak najbardziej zminimalizować stres i ewentualne szkody.
Kredyt samochodowy bez BIK i KRD
Kredyt celowy – czym jest, na co go przeznaczyć?