Co to jest niezależność finansowa kobiet?

niezależność finansowa kobiet

Coraz częściej w przestrzeni publicznej słyszymy o niezależności kobiet pod względem finansowym. W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć nieco to zagadnienie. Dlaczego zadbanie o swoją niezależność jest tak ważne? Jak się okazuje, brak dostępu do odpowiednich środków pieniężnych może być powodem wielu problemów. Często staje się on przyczyną kontynuowania toksycznego związku, niskiej samooceny, a nawet przemocy ekonomicznej. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób podnosi publicznie temat, jakim jest niezależność finansowa kobiet.

Niezależność finansowa kobiet

Kobiety uzależnione od męża lub partnera – choć to coraz rzadsze zjawisko, w Polsce wciąż w tej sytuacji jest wiele osób. Choć wielu z nas nie miało z tym do czynienia, w skali całego kraju problem jest naprawdę zauważalny. Brak niezależności finansowej jest jednocześnie dość złożonym zagadnieniem i dotyczy kobiet w różnej sytuacji. Spotkamy się z nim zarówno w miastach, mniejszych miejscowościach, jak i na wsi. Co więcej, często dotknięte nim osoby nie mówią o tym otwarcie. Nic więc dziwnego, że o niezależność finansową walczy dziś tak wiele osób. Są to osoby w różnym wieku, a ich postawa zwykle nie jest uzależniona od płci.

Co to jest niezależność finansowa?

Warto zacząć od definicji niezależności finansowej. W tym przypadku mówimy o tym, że osoba niezależna finansowa ma wyższy dochód pasywny, niż potrzebuje do utrzymania się. Oznacza to więc całkiem komfortową sytuację, kiedy nie wykonując właściwie żadnej pracy masz wystarczająco dużo pieniędzy. Do dochodu pasywnego możemy zaliczyć zyski z inwestycji, pieniądze z wynajmu mieszkania, czy tantiemy za wykorzystanie praw autorskich.

Nie należy natomiast mylić niezależności finansowej z samodzielnością pod tym względem. Samodzielność polega bowiem na tym, że zarobki danej osoby są wystarczające do pokrycia wszystkich kosztów związanych z życiem. Kobieta, która nie musi korzystać z pomocy społecznej, czy wsparcia rodziny jest więc samodzielna, ale niekoniecznie niezależna finansowo.

Sposoby na osiągnięcie niezależności finansowej

Choć zagadnienie może wydawać się nieco złożone, odpowiedź na powyższe pytanie jest dość prosta. Trzeba być aktywnym zawodowo, pracować nad zwiększeniem dochodów pasywnych i dodatkowo pozbyć się zbędnych obciążeń. Kilka sposobów na przybliżenie się do finansowej niezależności to:

  • spłata długów – ciężko osiągnąć finansową niezależność, gdy stale spłacasz raty kredytów i pożyczek. Powoduje to utratę pieniędzy, choćby ze względu na dodatkowe oprocentowanie. Jak wyjść z długów? Przeznacz na zamknięcie zobowiązań zaoszczędzone pieniądze. Pamiętaj też, że wcześniejsze spłacenie pożyczek i kredytów pozwoli odzyskać część prowizji. 
  • rozwijaj się – kto się nie rozwija, ten stoi w miejscu. Konkurencja na rynku pracy lub inni przedsiębiorcy prześcigają Cię, jeśli nie zwiększasz swoich umiejętności. Warto skorzystać z wiedzy w postaci kursów, poradników i książek. Sporo przydatnych materiałów jest dostępnych także za darmo.
  • zmniejsz swoje wydatki – nie kupuj niepotrzebnych rzeczy. Pieniądze przeznaczone na zakup drogich rzeczy możesz zainwestować. Drogi smartfon, czy najnowszy samochód nie wygenerują dla Ciebie dochodu pasywnego. Ważnym krokiem do osiągnięcia niezależności finansowej jest zbudowanie tzw. “poduszki finansowej”. Nie stworzysz jej, gdy stale wydajesz pieniądze na zbędne rzeczy.

Czy każdy może być finansowo niezależny?

Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Osoby dobrze zarabiające mogą osiągnąć niezależność finansową w dość prosty sposób. Wystarczy zmniejszyć swoje wydatki i zbudować poduszkę finansową w wysokości kilku pensji. To dobry wstęp do zastanowienia się, w co inwestować. Możliwości jest naprawdę dużo – od kupna złota lub srebra, przez różne instrumenty finansowe, aż po bardziej tradycyjne lokaty i konta oszczędnościowe.

Znacznie większy problem z osiągnięciem niezależności finansowej mogą mieć natomiast osoby mniej zamożne. Mając pod koniec każdego miesiąca puste konto myśl o inwestowaniu wydaje się bowiem dość abstrakcyjna. Takie osoby powinny jednak pomyśleć o rozwoju swoich umiejętności. To najlepszy sposób na to, by znaleźć lepiej płatną pracę. Być może w przypadku mniej zamożnych osób niezależność finansowa jest bardziej odległą wizją. Nie jest to jednak niemożliwe.

Jak osiągnąć stabilny i bezpieczny dochód pasywny?

Niezależność finansowa wprost wiąże się z dochodem pasywnym. Myli się jednak ten, kto uważa że trzeba w tym celu kupić mieszkanie lub zainwestować wielkie środki na giełdzie. Nie mając odpowiednich funduszy oraz umiejętności zacznijmy od mniejszych inwestycji. Dobrym przykładem może być stworzenie produktu cyfrowego. W wielu przypadkach jest to zupełnie darmowe. Może generować mniejszy lub większy przychód, już bez udziału autora. Co może być cyfrową treścią, którą sprzedamy? Jest wiele przykładów – to wszelkiego rodzaju e-booki, poradniki, podcasty, czy nawet filmy opublikowane na YouTube. Amatorzy fotografii mogą wystawić swoje zdjęcia na sprzedaż.

Również wszelkiego rodzaju strony internetowe, grupy w mediach społecznościowych i profile w różnych serwisach można monetyzować. Jeżeli w danym miejscu jest spory ruch, możesz zamieścić tam płatne reklamy i zarabiać nie robiąc prawie nic.

Ciekawym sposobem na pasywny przychód jest wynajem sprzętu. Mogą być to rzeczy, które i tak masz, a nie używasz ich na co dzień. Najlepsze są sprzęty, narzędzia i urządzenia posiadane przez mało osób, a potrzebne w specyficznych sytuacjach. Przykład? Lekkie sprzęty budowlane, narzędzia, sprzęt fotograficzny, a nawet… rowery.

Wynagrodzenie Polaków a zyski z dochodu pasywnego

Wspomnieliśmy już, że niezależność finansowa pozwala na utrzymanie się bez konieczności podejmowania pracy. Ale czy można mówić o konkretnej kwocie? Dla każdego inne suma jest w końcu niezbędna do utrzymania się. Możemy więc odnieść się do tego, ile wynosi średnia krajowa w 2023 roku. Dane na luty tego roku mówią o nieco ponad 5.000 złotych na miesiąc “na rękę”. Można więc powiedzieć, że zarabiająca taką sumę osoba będzie niezależna finansowa, jeśli uzyska dochód pasywny w podobnej wysokości.

Co zrobić, aby “zgarnąć” 5000 złotych miesięcznie bez pracowania? W skali roku daje nam to 60 tysięcy złotych.Jeżeli nasz zysk z inwestycji będzie wynosił około 10% w skali roku, powinniśmy odłożyć około 700-800.000 złotych. Pamiętajmy o konieczności zapłacenia niezbędnych podatków od osiąganych zysków. Na podobną sumę możemy liczyć wynajmując w dużym mieście spore mieszkanie.

Niezależność finansowa kobiet w Polsce

Przyjęło się mówić na temat niezależności finansowej przez pryzmat płci. Dlaczego tak jest? Jeśli ktoś poświęca się dla rodziny, czy rezygnuje z pracy by zajmować się domem, najczęściej są to kobiety. Wprost wynika z tego, że to mężczyźni mają większą szansę na zapewnienie sobie niezależności finansowej. Dane wskazują na to, że ponad 400.000 kobiet w Polsce jest biernych zawodowo. W tej sytuacji ciężko mówić o jakiejkolwiek niezależności finansowej.

Jedną z głównych przyczyn tego stanu rzeczy jest model rodziny. W Polsce jest on zdecydowanie patriarchalny, gdzie to mężczyzna jest odpowiedzialny za zarabianie. Ta sytuacja nieco zmienia się z biegiem czasu, wciąż jednak dość często się z nią spotkamy. Do bierności zawodowej zachęcają też bardzo popularne w Polsce i Europie świadczenia prorodzinne.

Spoglądając jednak na wyniki badań, aż 80% kobiet w Polsce czuje się niezależnymi finansowo. Być może słownikowa definicji niezależności i dochodu pasywnego nie jest w tym przypadku zbyt dobrze zrozumiana. Warto jednak przyznać, że oznacza to, że Polki dobrze czują się ze swoją obecną sytuacją finansową.

Jak należy rozumieć brak niezależności kobiet w Polsce?

Myśląc o braku niezależności finansowej części polskich kobiet, raczej nie mamy na myśli ich dochodów pasywnych. Większość poruszających tę kwestię osób myśli raczej o tym, że kobiety czasami są zdane na utrzymanie swojego partnera. Może być tak w sytuacji, gdy to partnerka zajmuje się domem i dziećmi, a mąż pracuje. Jeżeli po wielu latach trwania tej sytuacji, w związku dochodzi do problemów, kwestie finansowe stają się powodem sporów.

Trzeba natomiast pamiętać, że wspólne ustalenie małżonków (lub po prostu pary), kto zajmuje się zarabianiem pieniędzy nie powinno prowadzić do przemocy finansowej. Szantaż, czy brak dostępu do pieniędzy. W razie rozwodu żona może się też ubiegać o alimenty. Sytuacja, w których kobieta cierpi przez brak niezależności finansowej od partnera powinny być więc powodem do zastanowienia się. To znak ostrzegawczy, którego nie wolno ignorować.

Najczęściej zadawane pytania

Czy niezależność finansowa oznacza, że zarabiam wystarczająco dużo?

Nie. W przypadku pojęcia “niezależność finansowa” mówimy o dochodzie pasywnym. Odpowiednie zarobki są natomiast sposobem na osiągnięcie samodzielności finansowej.

Co to jest dochód pasywny?

Dochód pasywny to źródło pieniędzy, które nie wymaga wykonywania pracy. Przykładami dochodów pasywnych mogą być zyski z obligacji, albo kwota uzyskana z tytułu wynajmu mieszkania.

Co to jest poduszka finansowa?

Poduszka finansowa to odłożona w bezpiecznym miejscu suma pieniędzy, która pozwoli na utrzymanie się przez pewien czas. Wiele osób twierdzi, że powinna to być równowartość półrocznych zarobków.

Jak osiągnąć niezależność finansową mając małe zarobki?

Osoby, które nie mogą sobie pozwolić na inwestycje i budowanie “poduszki finansowej”, powinny postawić na rozwój osobisty. Zdobywając nowe umiejętności zwiększamy szansę na to, że w przyszłości sytuacja finansowa się poprawi.

Dlaczego warto dążyć do niezależności finansowej?

Niezależność finansowa to pewnego rodzaju wolność. Ludzie, którzy nie muszą się martwić o pozyskiwanie pieniędzy, mogą skupić się na wielu innych rzeczach. To też spory komfort pod względem psychicznym.

Źródło:

  1. https://faktoria.pl/porada/niezaleznosc-finansowa
  2. https://www.money.pl/gospodarka/jak-osiagnac-finansowa-niezaleznosc-strategie-i-kroki-do-realizacji-celu-6889387789421152a.html
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły