W życiu każdego z nas przychodzi czas na większe wydatki. Poza tymi największymi (kupno domu lub mieszkania, a także zakup samochodu) spore sumy wydajemy także na wyposażenie miejsca, w którym mieszkamy. Szczególnie kosztowne są zakupy sprzętu RTV i AGD. Na szczęście możemy skorzystać wtedy z korzystnego sposobu finansowania – nie musimy więc wydawać gotówki – swoich oszczędności. Dziś zajmiemy się sposobem finansowania zakupu telewizora – czy warto wziąć kredyt na telewizor?
- Pożyczka lub kredyt na zakup sprzętu RTV i AGD
- Dlaczego warto pomyśleć o kredycie na telewizor?
- Czy są kredyty na telewizor?
- Kto może starać się o kredyt lub pożyczkę na telewizor?
- Co wpływa na historię i zdolność kredytową?
- Jakie formalności będą niezbędne do kredytu na telewizor?
- Na co zwrócić uwagę wnioskując o kredyt na telewizor?
- Koszty kredytu na TV
- Czy warto wziąć kredyt na telewizor?
- Podsumowanie artykułu
- Najczęściej zadawane pytania
Pożyczka lub kredyt na zakup sprzętu RTV i AGD
Jak finansować zakup telewizora? Zwykle mamy kilka możliwości. Możemy po prostu zapłacić gotówką lub kartą, korzystając z posiadanych środków. To oczywiście najprostsza metoda – unikamy jakichkolwiek formalności, płatność zajmie też najmniej czasu. Jest to oczywiście dość wygodne, musimy mieć jednak odpowiednie oszczędności. Nawet mając odpowiednie środki na koncie, nie każdy chce kupować sprzęt RTV i AGD za gotówkę. Wydatek opiewający zwykle na sumę kilku tysięcy złotych. Jeśli chcemy zachować pieniądze lub wydać je w inny sposób, pomyślmy nad alternatywą dla płatności gotówkowej.
Ciekawe rozwiązanie proponują nam same sklepy. Mowa oczywiście o ratach 0% w elektromarketach. Oferta ta oznacza, że w sumie zapłacimy tylko tyle, ile wynosi cena sprzętu w sklepie. Możemy więc z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że elektromarkety zawyżają nieco regularną cenę, aby następnie móc zaoferować raty z RRSO równym 0%. Być może najlepszą opcją będzie więc pożyczka na telewizor i poszukanie sprzętu w dowolnym sklepie?
Dlaczego warto pomyśleć o kredycie na telewizor?
Dzisiejszy poradnik nie jest kierowany jedynie do osób, które nie mają telewizora lub planują wymianę starego sprzętu. Czasem szukamy po prostu sposobu zakupu telewizora do sypialni, dla dziecka lub do biura. Rozwiązania, które dziś prezentujemy, mogą być też zastosowane do innych urządzeń RTV lub AGD, jak kino domowe, konsola do gier, zestaw Hi-Fi lub sprzęt do kuchni.
Kredyt na telewizor może być doskonałym rozwiązaniem, które pozwoli na wygodną spłatę całkiem drogiego zakupu. Kupując TV za gotówkę zwykle po prostu wybieramy jeden z najtańszych modeli. Pożyczka na telewizor pozwoli natomiast nieco “zaszaleć” i wybrać droższe, znacznie lepszy model. Różnica w wysokości miesięcznej raty nie musi być znaczna, możemy też zawsze spróbować rozłożyć spłatę na dłuższy czas.
Czy są kredyty na telewizor?
Skoro w bankach znajdziemy oferty kredytów samochodowych, czy są też kredyty na sprzęt RTV? Prawdopodobnie nie znajdziemy wśród propozycji banku kredytu na telewizor, możemy jednak uzyskać wymaganą sumę ze zwykłego kredytu gotówkowego. Najczęściej kredyt konsumencki pozwala po prostu otrzymać przelew pieniędzy, nie ma sprecyzowanego konkretnego celu. Możemy więc wydać środki w dowolny sposób- także na zakup telewizora.
Podobnie będzie w przypadku instytucji pozabankowych. Pożyczka na telewizor powinna po prostu mieć odpowiednio wysoką kwotę – najczęściej od nieco ponad tysiąca do 7-8 tysięcy złotych. Oczywiście, na rynku są również droższe telewizory, których wartość może wynosić kilkanaście tysięcy złotych. Podobną sumę możemy uzyskać, jeśli do telewizora dobierzemy soundbar, kino domowe lub inny sprzęt. Niektóre firmy mogą nazywać swoje propozycje pożyczkami na zakup telewizora. Zwykle chodzi jednak po prostu o to, że po otrzymaniu środków to klient decyduje, na co je wyda.
Kto może starać się o kredyt lub pożyczkę na telewizor?
Oferty kredytów gotówkowych są dostępne w bankach dla każdego klienta.Wystarczy spełnić podstawowe warunki, aby móc ubiegać się o kredyt na telewizor. Do otrzymania zgody na wypłatę środków niezbędne będzie jednak oczywiście posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej. Bank na pewno sprawdzi też historię kredytową każdego klienta. Jeśli jednak zarabiasz odpowiednio dużo i nie masz długów, nie powinno być problemów z otrzymaniem zgody na wypłatę kredytu na zakup TV. Najczęściej kwota takiego zobowiązania nie jest bardzo wysoka.
Nieco mniejsze wymagania względem swoich klientów mają natomiast w przypadku pożyczek na telewizor. W porównaniu do banku analiza wniosku jest zdecydowanie mniej restrykcyjna. Nawet osoby z gorszą zdolnością kredytową mogą liczyć na pożyczkę przez Internet, a sporo firm oferuje też pożyczki dla zadłużonych.
Co wpływa na historię i zdolność kredytową?
Podczas wnioskowania o kredyt na telewizor lub na inny cel, bank zawsze weryfikuje zdolność kredytową. Pojęcie to określa, jakie są Twoje możliwości spłaty nowego zobowiązania. Największy wpływ na zdolność kredytową ma wysokość zarobków i ich źródło. Bank porównuje je ze średnimi wydatkami w Twoim gospodarstwie domowym. Zwraca się tu też uwagę na inne zobowiązania – raty kredytów, pożyczek, czy nawet miesięczną opłatę za takie usługi, jak telefon i Internet. Im więcej “wolnych” środków pozostaje Ci w każdym miesiącu, tym wyższa może być pojedyncza rata nowego zobowiązania. Brak odpowiedniej zdolności kredytowej lub zła historia kredytowa to główne przyczyny odrzucenia wniosku o kredyt lub raty.
Na szczęście są pewne sposoby na poprawę zdolności kredytowej. W największym skrócie: chodzi o zwiększenie zarobków przy jednoczesnym ograniczeniu wydatków. Warto spłacić kartę kredytową, zrezygnować z niepotrzebnych zakupów, czy poszukać lepiej płatnej pracy. Poza zdolnością, dla banku ważna jest również Twoja historia kredytowa. Sprawdza ją w Biurze Informacji KRedytowej, choć istotne mogą być też dane z rejestrów dłużników. Jeśli w przeszłości pojawiły się problemy ze spłatą zobowiązań, bank może odmówić udzielenia kredytu na telewizor. Wtedy można jednak poszukać finansowania tego wydatku poza bankiem – na przykład w jednej z firm pożyczkowych.
Jakie formalności będą niezbędne do kredytu na telewizor?
Jak już wspomnieliśmy, kredyt na TV nie różni się w zasadzie od zwykłego kredytu konsumenckiego. Mamy więc takie same dokumenty, które należy dostarczyć do banku. Podstawowym dokumentem jest ten potwierdzający tożsamość – na przykład dowód osobisty. Poza tym bank może wymagać potwierdzenia wysokości i źródła otrzymywanych pieniędzy. Przydatne będzie więc zaświadczenie o zatrudnieniu od pracodawcy. Osoby samozatrudnione mogą natomiast udowodnić swoje dochody w inny sposób. Przydatne może być okazanie wyciągu z konta, danych z Urzędu Skarbowego lub ubiegłorocznego zeznania podatkowego PIT.
Oczywiście, należy też uzupełnić i przekazać do banku wniosek kredytowy. Zwykle znajdują się w nim takie informacje, jak:
- dane osobowe wnioskodawcy
- informacje o zarobkach
- średnie koszty utrzymania i posiadane zobowiązania
- miejsce pracy, stanowisko, źródło dochodu
- wykształcenie
- dane kontaktowe – telefon komórkowy, adres e-mail
- czytelny podpis, data uzupełnienia
Na co zwrócić uwagę wnioskując o kredyt na telewizor?
Kredyt na TV znajdziesz w każdym banku – to po prostu zwykły kredyt gotówkowy. Otrzymane pieniądze przeznaczysz na kupno wymarzonego telewizora. Ważne jest więc, aby wysokość kredytu była odpowiednia – uzależnij ją od ceny wybranego modelu telewizora lub innego sprzętu, który planujesz kupić.
Drugi istotny parametr to okres spłaty. Jeśli szybko spłacisz kredyt na TV, jego łączny koszt będzie niższy. Zapłacisz wtedy mniej odsetek do banku. Oznacza to jednak wysoką ratę płatną co miesiąc. Dłuższy okres spłaty to niska rata, ale bank zarobi wtedy na nas odpowiednio więcej. Zwykle najlepiej jest więc znaleźć złoty środek.
O co spyta nas pracownik banku podczas składania wniosku?
Gdy udasz się do banku po kredyt na telewizor, zapewne czeka Cię krótka rozmowa z doradcą. Najczęściej należy mu udzielić odpowiedzi na pytania o:
- sumę pieniędzy, której potrzebujesz
- wysokość i źródło Twoich zarobków
- posiadane zobowiązania, np. pożyczki i kredyty
- jak długo chcesz spłacać kredyt?
Po uzyskaniu odpowiedzi na takie pytania, pracownik banku może zaproponować jeden z dostępnych kredytów. Najczęściej banki mają bowiem sporo ofert, często pojawiają się też różne promocje. Jeśli będzie to możliwe, skorzystaj z jednej z nich, a łączny koszt kredytu spadnie.
Koszty kredytu na TV
Ile kosztuje kredyt na telewizor? Wszystko zależy od kilku czynników:
- koszt zakupu telewizora (wysokość kredytu)
- okres spłaty (im krótszy, tym koszt kredytu jest niższy)
- oprocentowanie, prowizja banku i inne opłaty
Wszelkie koszty kredytu możesz sprawdzić, patrząc na parametr RRSO. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania podsumowuje wszelkie opłaty, odsetki i oprocentowanie. Dzięki niej łatwo porównasz ze sobą propozycje różnych banków i firm pożyczkowych.
Czy warto wziąć kredyt na telewizor?
Kredyt lub pożyczka na telewizor to rozwiązanie, na które decyduje się sporo osób. Nie ma w tym nic dziwnego – dzięki finansowaniu możemy kupić sprzęt za kilka tysięcy złotych, płacąc miesięcznie tylko niewielką ratę. Obciążenie dla naszego portfela jest więc dużo niższe, niż płacąc za sprzęt gotówką.
Warto sobie jednak zdawać sprawę z tego, że bank chce zarobić na takiej pożyczce. Uwzględnij to podczas wybierania jednej z ofert. Często kredyt na TV w banku jest lepszym rozwiązaniem, niż kupno tego samego modelu w elektromarkecie na “raty 0%”. Jeśli znajdziesz dane urządzenie w niższej cenie w innym sklepie, rozwiązanie to i tak będzie opłacalne.
Podsumowanie artykułu
Nie znajdziemy dziś w bankach produktu nazywającego się “kredyt na zakup telewizora”. Możemy natomiast skorzystać ze zwykłego kredytu gotówkowego na dowolny cel. Środki z niego można wydać właśnie na kupno telewizora. Porównaj oferty różnych banków, zwracając szczególną uwagę na RRSO. Niższe oprocentowanie zwykle oznacza mniej pieniędzy oddanych bankowi. Ta suma zależy jednak również od wysokości pożyczonej sumy, czy okresu spłaty.
Najczęściej zadawane pytania
Czy można kupić telewizor na kredyt?
Tak, możesz skorzystać z kredytu gotówkowego na dowolny cel i przeznaczyć środki na kupno telewizora.
Co to jest kredyt na telewizor?
Kredyt na TV to zwykle po prostu zwykły kredyt na dowolny cel. Najczęściej wysokość kredytu musi wynosić kilka tysięcy złotych – równowartość ceny telewizora.
Czy warto wziąć kredyt na telewizor?
Tak, zakup telewizora na kredyt dla wielu osób jest o wiele korzystniejszy, niż kupno za gotówkę. Rozkładając spłatę na wiele miesięcy nie odczujesz dużego obciążenia finansowego. Dzięki zewnętrznemu finansowaniu można też pozwolić sobie na zakup nieco droższego telewizora.
Źródło:
- https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20111260715/U/D20110715Lj.pdf
- https://www.bankier.pl/wiadomosc/Gdzie-wziac-kredyt-na-nowy-telewizor-2690101.html
- https://www.totalmoney.pl/kredyty_gotowkowe
Powinno Cię zainteresować
Dlaczego bank odmawia kredytu? 7 najczęstszych powodów
Odmowa udzielenia kredytu przez bank jest sytuacją niezwykle frustrującą, która jest szczególnie dotkliwa, gdy mierzymy się z nagłym wydatkiem. Spotykając...
Pożyczka leasingowa
Jaki kredyt przy najniższej krajowej?
Kredyt gotówkowy a intercyza
Kredyt na leczenie