Proces ubiegania się o pożyczkę jest niezwykle prosty nawet dla nowych klientów. Obecnie wszelkie formalności można załatwić przez Internet, bez potrzeby wychodzenia z domu. Jednym z podstawowych etapów wnioskowania o pożyczkę jest prawidłowe wypełnienie formularza. Ten krok zazwyczaj nie sprawia klientom większych trudności. Jednak czasem bywa, że gdzieś wkradnie się jakiś błąd. Stres, pośpiech czy po prostu zwykła pomyłka – powodów może być kilka. Takie sytuacje mogą się zdarzyć, dlatego warto wiedzieć, jak na nie zareagować. Poniżej spróbujemy podpowiedzieć, co zrobić, gdy pojawią się błędy we wniosku o pożyczkę.
Wniosek o pożyczkę – jakie dane są wymagane?
Każda instytucja finansowa ma własne wymagania wobec klientów, więc formularze mogą się różnić między sobą. Zależy to również od wybranego produktu finansowego. Na przykład wzięcie chwilówki wymaga mniej formalności niż chociażby w przypadku pożyczki ratalnej. Niemniej jednak wypełnienie wniosku nie jest skomplikowanym procesem. To, co w pierwszej kolejności należy zrobić, to przygotować podstawowe informacje osobowe oraz kontaktowe. Sprawdźmy więc, jakie dane są najczęściej wymagane we wniosku pożyczkowym:
- imię i nazwisko,
- numer PESEL,
- numer i seria dowodu osobistego,
- adres zamieszkania,
- numer konta bankowego,
- numer telefonu komórkowego,
- adres e-mail,
- stan cywilny,
- informacje o dochodach (wysokość oraz źródło dochodu).
Ważne jest podanie informacji o uzyskiwanych źródłach dochodu. Dzięki temu pożyczkodawca może określić zdolność kredytową klienta, która jest kluczowa w przyznaniu zobowiązania finansowego. Jeśli natomiast sytuacja finansowa jest niestabilna lub co gorsza, klient posiada wpisy do baz dłużników, to szanse na pożyczkę mogą zmaleć. Nie oznacza to jednak, że będą one zerowe. Dla osób ze słabą historią kredytową zostały przygotowane specjalne produkty finansowe, takie jak pożyczki bez BIK oraz pożyczki dla zadłużonych.
Co zrobić, gdy pojawią się błędy we wniosku o pożyczkę?
Błędy we wniosku o pożyczkę zdarzają się, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nimi poradzić. Im dłuższy wniosek, tym łatwiej o pomyłkę. Główną przyczyną pomyłki jest pośpiech bądź niezrozumienie, jakie dane powinno się tam umieścić. W momencie, gdy pożyczkodawca wykryje błędy w formularzu, to zostanie on automatycznie odrzucony. Jeśli zauważysz błędy podczas wypełniania wniosku, a niestety został on już wysłany, to jest coś, co możesz zrobić. Rozwiązaniem jest jak najszybsze skontaktowanie się z pożyczkodawcą. Najlepiej zadzwonić na infolinię i szczegółowo wyjaśnić, w czym tkwi problem. W rozmowie z doradcą klienta należy wskazać, jaki błąd oraz z jakiej przyczyny został popełniony. Musimy również pamiętać o tym, że obecnie pożyczkodawcy błyskawicznie rozpatrują wnioski, a część analizy jest rozpatrywana automatycznie. Dlatego trzeba liczyć się z tym, że niestety, ale wniosek może zostać odrzucony.
Odrzucony wniosek – co dalej?
Co natomiast zrobić w sytuacji, gdy wniosek zostanie odrzucony? Jeśli kontakt z doradcą wybranego parabanku nie przyniesie rezultatów, to można sięgnąć po inne rozwiązanie. Mianowicie złożyć wniosek w innej firmie pożyczkowej. Akurat na rynku nie brakuje ofert pożyczek od wiarygodnych pożyczkodawców. Zawsze można skorzystać z rankingu pożyczek online lub chwilówek. Jest to o tyle wygodniejszy sposób, że w ciągu kilka minut można znaleźć pasującą ofertę, a następnie złożyć wniosek. Przy kolejnym wnioskowaniu warto przeczytać wszystko bardzo szczegółowo, nawet kilka razy, by uniknąć kolejnych błędów we wniosku.
Celowe błędy we wniosku – jakie są konsekwencje?
Błędne dane nie zawsze są wynikiem nieświadomej pomyłki lub pośpiechu. Niektórzy klienci świadomie wpisują nieprawdziwe dane bądź informacje z nadzieją na ich niewykrycie. Najczęściej dotyczy to informacji o kwocie miesięcznych dochodów i wydatków oraz zaległych zobowiązaniach. Nawet jeśli wniosek zostanie automatycznie zaakceptowany, to firma pożyczkowa w każdej chwili może wykryć to kłamstwo i rozwiązać umowę z klientem. Nie jest to jedyna konsekwencja podania fałszywych danych we wniosku. W takiej sytuacji klient może zostać nawet pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Warto o tym pamiętać! Dlatego nigdy nie wpisuj fałszywych danych oraz informacji we wniosku o jakiekolwiek zobowiązanie finansowe.
Błędy we wniosku o pożyczkę – jak ich uniknąć?
Na koniec krótki poradnik, jak uniknąć błędów we wniosku o pożyczkę:
- Skup całą swoją uwagę na wypełnianiu formularza. Być może brzmi to banalnie, ale pełne skupienie może być kluczem do sukcesu. Nic nie powinno Cię rozpraszać. W końcu nietrudno jest o pomyłkę. Przed kliknięciem „wyślij”, jeszcze raz przeczytaj wypełniony wniosek i sprawdź, czy oby na pewno wszystko się zgadza. I pamiętaj – nie wpisuj fałszywych danych oraz informacji.
- Przed wypełnieniem wniosku przeanalizuj, jakie dane oraz informacje będą niezbędne. Sprawdź, czy należy również dołączyć do wniosku dodatkową dokumentację. Jeśli tak, to przygotuj ją wcześniej.
- Nie wypełniaj wniosku na szybko. Najlepiej zrobić to za pomocą komputera w domu, gdzie masz pewność, że jest stabilne łączę internetowe. Unikaj natomiast wypełniania wniosku przez telefon poza domem, na przykład w trakcie jazdy autobusem. Wnioskowanie o pożyczkę nie potrwa długo, ale mimo wszystko trzeba poświęcić na to trocho czasu.
- W razie problemów z wypełnieniem wniosku nie bój się prosić o pomoc. Zawsze możesz zadzwonić na infolinię pożyczkodawcy, gdzie z pewnością uzyskasz od nich odpowiedź na swoje pytania.