Będzie dodatek do drewna. Ile wynosi dopłata do drewna opałowego i komu przysługuje?

dodatek do drewna

Niezależnie od tego, jakim sposobem ogrzewasz dom, nadchodząca zima może wiązać się ze sporymi wydatkami. Na szczęście rządzący przygotowali dla mieszkańców Polski Pewne dofinansowania i dotacje, które obniżą koszt ogrzewania nieruchomości. Osoby, które nie wiedziały skąd wziąć pieniądze na zakup drewna opałowego, powinny zapoznać się z naszym dzisiejszym artykułem. Dodatek do drewna 2022 pozwoli otrzymać nawet tysiąc złotych. Jak złożyć wniosek o dofinansowanie na zakup drewna i komu przysługuje to świadczenie?

Dodatek energetyczny na zakup drewna opałowego

Polski rząd wprowadził nowe przepisy, które nazwano tarczą antyinflacyjną. Rosnące ceny gazu, węgla, oleju opałowego i drewna kawałkowego są spowodowane wydarzeniami z ostatnich lat – to skutki pandemii, a także rosyjskiej agresji na Ukrainę i związanych z nią sankcji. Wiele osób zastanawia się już dziś, jak zaoszczędzić energię cieplną, warto natomiast także postarać się o dodatkowe pieniądze. Zapewne koszt ogrzania domu lub mieszkania w najbliższym sezonie i tak będzie wyższy, niż dotychczas, warto jednak zminimalizować tę różnicę. I zamiast starać się o pożyczkę lub chwilówkę na zakup opału, skorzystać z dodatku na zakup drewna opałowego.

Wnioski o dofinansowanie na zakup drewna można składać od 20 września. Tego dnia rusza bowiem rządowy program opisany w przepisach, które 17 września 2022 podpisał Prezydent RP Andrzej Duda. Te przepisy to Ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw.

W ramach nowych przepisów tzw. tarczy antyinflacyjnej Polacy mogą liczyć na spore dopłaty do zakupu węgla, oleju opałowego, drewna na opał, gazu LPG, pelletu i innych paliw. W zależności od źródła ciepła, wysokość dofinansowania na opał jest różna. Można skorzystać z jednej dopłaty do ciepła, w zależności od deklaracji. Warto dodać, że w trakcie debaty na temat dofinansowania, Sejm odrzucił możliwość dodatków na ogrzewanie przy pomocy energii elektrycznej, czy dla małych i średnich przedsiębiorstw. Nie przyjęto też pomysłu opozycji – zakładał równą kwotę w wysokości 3.000 złotych niezależnie od źródła ciepła.

Wysokość dopłaty do drewna 2022

Nie trzeba spełniać żadnego kryterium dochodowego, aby móc otrzymać dopłatę na zakup drewna opałowego. Jej wysokość to 1000 złotych na jedno gospodarstwo domowe.

Koszt ogrzewania domu drewnem jest uzależniony od ceny metra sześciennego drewna, a także zużytej ilości drewna opałowego. Jeszcze niedawno ogrzewanie drewnem kawałkowym było uznawane za jedno z najtańszych źródeł ciepła. 

Dla kogo dodatek do drewna?

Dodatek do drewna opałowego kierowany jest dla gospodarstw domowych, w których głównym źródeł ciepła jest kocioł na paliwo stałe, koza, ogrzewacz powietrza, kominek, trzon kuchenny, piec kaflowy lub piecokuchnia. Muszą być oczywiście zasilane drewnem opałowym. Zdaniem Ministerstwa Środowiska i Klimatu ponad 500.000 gospodarstw domowych w Polsce korzysta z takiego sposobu ogrzewania nieruchomości. Dofinansowanie do drewna w wysokości 1000 złotych otrzymają wszyscy mieszkańcy takich  gospodarstw – jedna dopłata na jeden adres. Nie ma tu żadnego limitu dochodów. Ważne natomiast, że nie można skorzystać z dofinansowania na zakup drewna, jeśli wcześniej został wypłacony inny dodatek energetyczny – np. na kupno węgla.

Jak dostać dodatek do drewna?

Dodatek do drewna kawałkowego 1000 złotych z pewnością nie pokryje kosztu ogrzewania, być może nie zrekompensuje także wzrostu cen związanego z ostatnimi podwyżkami. Dla wielu osób będzie to jednak cenne wsparcie finansowe. Jak otrzymać dodatek do drewna? Proces wnioskowania wygląda tak samo jak w przypadku innych dodatków, na przykład dodatku węglowego, czy dodatku na zakup pelletu.

W tym celu trzeba złożyć wniosek o dodatek na zakup drewna. Niezbędne jest również wpisanie pieca opalanego drewnem do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Niezależnie od decyzji o złożeniu wniosku o dodatek na drewno, trzeba wpisać się do CEEB – w przeciwnym wypadku możesz spodziewać się kary!

Gdzie złożyć wniosek o dodatek do drewna?

Podobnie, jak w przypadku innych dofinansowań na ogrzewanie, wniosek o dodatek do drewna składamy w urzędzie gminy właściwym dla adresu danej nieruchomości. W niektórych przypadkach osobiste złożenie wniosku lub wysłanie go pocztą jest możliwe w gminnym lub miejskim ośrodku pomocy społecznej. Wnioski można również składać drogą elektroniczną – przez ePUAP. Tam zalogujesz się poprzez swoją bankowość elektroniczną lub używając Profilu Zaufanego.

Jak wypełnić wniosek o dodatek na drewno?

Uzupełnienie wniosku jest proste – na rządowej stronie (link poniżej) znajduje się wzór. Wystarczy wypełnić go wielkimi literami lub na komputerze (wniosek do pobrania w formacie .doc – do edycji np. w programie MS Word). Następnie trzeba czytelnie podpisać wniosek.

We wniosku wpisujemy nie tylko źródło ciepła i dokładny adres. Ważne też, aby podać w nim dane pozostałych członków gospodarstwa domowego. Na jedno gospodarstwo (jeden adres) przysługuje jedno dofinansowanie do zakupu drewna.

Wzór wniosku o dodatek osłonowy na drewno opałowe

Udostępniono oficjalny wzór wniosku o dodatek osłonowy na zakup drewna kawałkowego. Jest dostępny do pobrania na rządowych stronach. Wniosek o dodatek osłonowy uzupełniamy i przekazujemy do urzędu gminy, aby otrzymać 1000 złotych na zakup drewna.

Deklaracja CEEB jest niezbędna do otrzymania 1.000 złotych na zakup drewna

Pamiętaj, że w celu otrzymania dodatku do drewna w 2022 roku należy wypełnić deklarację Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Zgodnie z informacjami dostępnymi na rządowych stronach, czas na wypełnienie deklaracji i wpisanie tam głównego źródła ciepła upłynął 11 sierpnia 2022 roku.

Termin składania wniosków o dodatek na zakup drewna opałowego

Wnioski o dodatek na drewno opałowe można składać od dnia wejścia przepisów w życie. Nowa ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw 19 września 2022, co oznacza, że przepisy wchodzą w życie 20 września. Od tego dnia można składać wniosek o dodatek na drewno 2022. Termin upływa natomiast 30 listopada 2022 roku.Polacy mają więc nieco ponad dwa miesiące na wnioskowanie o dofinansowanie. Podobne terminy znajdziemy zresztą w przypadku dodatków na zakup innych paliw – źródeł ciepła (gaz LPG, węgiel, itp.).

Dotacje do drewna uruchomiono w związku z rekordowo wysokimi cenami opału w tym roku. Poza sytuacją na świecie, wpływ na wzrost cen mają również nowe zasady sprzedaży drewna przez Lasy Państwowe.

Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

16 komentarzy

Daduś

Moja Teściowa otrzymała 3000 po miesiącu od złożenia wniosku bo częściowo ogrzewa węglem, gmina Marki

Odpowiedz
Jolanta

Ja ogrzewam na pięterku swoje mieszkanie drewnem kominkowym, na dole córka ogrzewaniem podłogowym. Jeden adres, a więc nie składałam o dopłatę do drewna 1000, bo podawano, że pod jednym adresem tylko jedna dopłata, czekałam, aby weszła dopłata do prądu 1500 złotych, aby nie blokować córki. A tu niespodzianka: 1 grudnia podano weszła ta dopłata, ale podano, że jak jeden adres, a dwa źródła ogrzewania – można składać na oba źródla. Ale termin na drewno właśnie wczoraj minął, czyli 30 listopada. A kuku! Dostałam kopa w cztery litery od polityków.

Odpowiedz
Jacek Wirstnik

już czekam ponad 2 miesiące i dopłaty nie widać Warszawa gmina Wawer oszustwo

Odpowiedz
    Iwona

    Ja czekam 1.5 msc na dopłatę do drewna Otwock

    Odpowiedz
R

Ja Mam też taki problem ,nie wiem gdzie mam się udać a mam 3 małych dzieci ,a Ciotka która wzięła dodatek do węgla mieszka sama w domu u siebie ,ja na dole — ona dostała, a ja nie , proszę doradcie mi gdzie mam się z Tym udać ,do kogo dzwonić, jak się odwołać

Odpowiedz
Regina

Ja też mam z Tym problem,nie wiem gdzie mam się udać a mam 3 małych dzieci ,a Ciotka która wzięła dodatek do węgla mieszka sama w domu u siebie ,ja na dole i ona dostała a ja nie , proszę doradcie mi gdzie mam się z Tym udać ,do kogo dzwonić, jak się odwołać

Odpowiedz
Daga

A co jeśli ktoś ma dwa główne źródła ciepła i tak też jest podane w deklaracji jest kominek i węgiel czy wtedy należą się dwa doddatki

Odpowiedz
Seweryn

Niestety to nie jest prawda że środki zostały uruchomione. Ja dostałem odmowę z gminy z informacją że nie maja środków na wypłatę . Nie mam też żadnej informacji że mogę się odwołać. Moja gmina to Kocmyrzów Luborzyca w małopolsce.

Odpowiedz
    Iwona

    Nie. Tylko jeden czyli ten który jest jako główne źródło ogrzewania.

    Odpowiedz
      Iwona

      Dostałam odmowę,bo nie jestem zameldowana,posiadam mieszkanie i tam mam meldunek ale mieszkam w domu. Odmowa była zasadna?

      Odpowiedz
    imie

    to najlepiej złożyć zażalenie do ministra ochrony środowiska

    Odpowiedz
Elżbieta

Jeden dodatek na jeden adres? A co w przypadku , kiedy pod jednym nr domu (chodzi głównie o wsie) mieszka kilka rodzin w kilku odrębnych mieszkaniach , niespokrewnionych ze sobą i mających osobne źródła ciepła. Kto pierwszy ten lepszy usłyszałam od urzędnika w gminie. Mieszkania nie mają osobnych numerów tylko jeden, numer domu . Sytuacja wygląda tak , że należy zrobić podział budynku, nadać mieszkaniom numery porządkowe w starostwie i zmienić numer na X/Y w gminie a haczyk jest tu bo gmina ma zakaz zmiany adresów od sierpnia. I w ten oto sposób władze robią z nas idiotów a cel jest prosty – skłócić ludzi . Właśnie w takiej sytuacji jestem i nie ważne , że płacę podatek od nieruchomości, jestem właścicielem swojego mieszkania – ważne ,że płacę za śmieci i dodatku nie dostanę. Weryfikacja jak ta lala, śmieci są ważne. Nic tylko złożyć pozew zbiorowy przeciw władzy bo to jest upokarzanie obywateli .

Odpowiedz
    M

    Też mam z tym problem

    Odpowiedz
Maria

Dziękujemy za te cenne informacje

Odpowiedz
    Karolina

    haha 1700 zł przyczepa drewna a tona węgla 2000 zł więc skąd takie kwoty dodatku tym bardziej że drewna zużyje się więcej ?!! pieprz… pisiory!! lepiej palić gównianym węglem i truć środowisko!!!

    Odpowiedz
      Karina

      Szczera prawda drewno idzie bzyk i niema.

      Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły