Aplikacje do inwestowania na giełdzie

Aplikacje do inwestowania na giełdzie

Obecnie coraz więcej osób szuka możliwości dobrego zainwestowania swoich pieniędzy. Do wyboru mamy mnóstwo opcji – od produktów bankowych (lokata czy konto oszczędnościowe), przez kupno nieruchomości, aż po giełdę. Jeśli wybierzesz tę ostatnią opcję, możesz robić to na kilka sposobów. Dziś przedstawimy aplikacje do inwestowania na giełdzie, które uruchomisz na swoim telefonie lub tablecie. To wygodny i szybki sposób na stały wgląd do swojego konta inwestora. Sprawdźmy, którą aplikację pobrać i na co zwrócić uwagę przy wyborze.

Inwestowanie na giełdzie

Już na wstępie muszę przekazać jasno pewną wiadomość – inwestowanie na giełdzie nie jest dla każdego. Choć dla wielu osób może wydawać się kuszące, czasami przynosi też spore zyski, ma kilka minusów. Przede wszystkim chodzi o spore ryzyko inwestycyjne. Cały proces inwestowania na giełdzie – jeśli ma rzeczywiście dawać nadzieję na zarobek – wymaga też sporej wiedzy. Nie każdy ją ma, nie każdy ma też możliwości i chęci, by ją zdobywać. Na szczęście niektóre aplikacje do inwestowania na giełdzie przychodzą tu z pomocą, mają specjalne tryby dla osób rozpoczynających swoją przygodę z giełdą.

W co warto inwestować w tym roku?

No właśnie – aplikacje do inwestowania w giełdę. Dzięki nim możemy robić to w dość prosty sposób. Dzięki nim coraz częściej Polacy decydują się także na samodzielne inwestowanie. Alternatywą jest korzystanie z pomocy doradcy, czy wybór bardziej przewidywalnej inwestycji w fundusze inwestycyjne. Szczególnie duży wzrost zainteresowania giełdą zobaczyliśmy w momencie pandemii – od 2020 roku. Wtedy wiele osób myślało, jak zabezpieczyć swoje środki. W późniejszym czasie inflacja wpłynęła na chęć ochrony pieniędzy przed utratą wartości. Wszelkie dane wskazują na pojawienie się większej liczby nowych kont maklerskich. Najwyraźniej wiele osób uwierzyło w to, że inwestowanie na giełdzie pomoże uchronić się przed sporą zmiennością rynków finansowych w tamtym okresie.

Jak inflacja wpływa na raty kredytów?

Aplikacje do inwestowania

Inwestowanie na giełdzie jeszcze nigdy nie było tak proste, jak dziś. Rozwój kolejnych narzędzi, w tym aplikacji mobilnych, wpływa na zainteresowanie giełdą. Sporo klientów na rynku oznacza z kolei, że poszczególne programy dla maklerów (także amatorów!) stają się bardziej intuicyjne. Spora konkurencja wpływa również na obniżenie kosztów związanych z inwestowaniem na giełdzie.

Każdy ma w kieszeni urządzenie pozwalające rozpocząć przygodę z inwestowaniem. To oczywiście nasz smartfon, na którym wystarczy zainstalować odpowiednią aplikację mobilną do inwestowania. Możemy też pobrać ją na tablet, czy otworzyć stronę (lub program komputerowy) na laptopie lub komputerze PC. Zdecydowana większość  platform dla maklerów pozwala na dostęp z poziomu różnych urządzeń. Wszystko to wpływa na wygodę użytkowania.

Najlepsze aplikacje do inwestowania

Ciężko wskazać jedną aplikację, która sprawdziłaby się w rękach wszystkich inwestorów. Co innego spodoba się zawodowcom, inne funkcje są natomiast przeznaczone dla początkujących. Warto natomiast wymienić najpopularniejsze aplikacje do inwestowania i to, co je wyróżnia:

Oto lista najlepszych aplikacji mobilnych do inwestowania na giełdzie wraz z ich największymi zaletami:

  • XTB – brak prowizji za transakcje do pewnej kwoty, szeroka oferta instrumentów finansowych (akcje, ETF, kontrakty CFD), dostęp do narzędzi analitycznych i edukacyjnych, szybka i intuicyjna aplikacja
  • eToro – funkcja social tradingu, możliwość kopiowania ruchów innych inwestorów, szeroki wybór aktywów (akcje, kryptowaluty, forex), brak prowizji za handel akcjami
  • Revolut – tu opcje dla inwestorów znajdziemy w aplikacji Revolut. Jest tam łatwa integracja z kontem bankowym, możliwość inwestowania w akcje i kryptowaluty bez prowizji do pewnej kwoty, prosta i przejrzysta aplikacja, dodatkowe funkcje finansowe (np. e-kantor walutowy)
  • Plus500 – szeroka gama dostępnych instrumentów finansowych, brak prowizji za transakcje, łatwa w użyciu platforma, zaawansowane narzędzia analityczne
  • Degiro– niskie prowizje, szeroki wybór rynków i instrumentów finansowych, intuicyjna platforma, wysokie standardy bezpieczeństwa
  • Robinhood – brak prowizji za handel akcjami i ETF, przyjemna i prosta w obsłudze aplikacja, możliwość inwestowania w kryptowaluty
  • Trading 212 – brak prowizji za handel akcjami i ETF-ami, intuicyjna aplikacja, dostęp do konta demo, szeroki wybór instrumentów finansowych
  • mBank eMakler – usługa połączona z kontem bankowym mBanku, szeroki dostęp do polskich i zagranicznych rynków, intuicyjna obsługa, korzystne prowizje dla aktywnych inwestorów
  • Alior Trader – dobre warunki prowizyjne, szeroki wybór rynków i instrumentów, zaawansowane narzędzia analityczne, wsparcie merytoryczne i techniczne.

Aktualne koszty używania aplikacji Revolut

Każda z tych aplikacji oferuje różne funkcje i zalety, które mogą być atrakcyjne w zależności od indywidualnych potrzeb i strategii inwestycyjnej. Osoby początkujące mogą rozważyć start przygody z giełdą z aplikacją do inwestowania, która daje także inne możliwości (np. Revolut). Z drugiej strony, być może najlepszą i prostą opcją będzie też inwestowanie z wykorzystaniem posiadanej już aplikacji własnego banku. Często polskie banku dają taką możliwość swoim klientom.

Czy można inwestować na giełdzie i nie płacić prowizji?

Tak, niektóre aplikacje do inwestowania dają taką możliwość. Mowa choćby o XTB – jednej z najpopularniejszych obecnie platform dla inwestorów. W XTB nie zapłacimy za inwestowanie w akcje i ETF do kwoty 100 tysięcy euro miesięcznego obrotu. Potem zapłacimy natomiast 0,2% prowizji, ale co najmniej 10 euro.

Na podobne warunki możemy liczyć także na innych platformach. Zawsze warto dobrze poznać wszystkie warunki i opłaty.

Jak wybrać najlepszą aplikację do inwestowania na giełdzie?

Przede wszystkim warto sprawdzić kilka opcji. Zwykle założenie konta i rozpoczęcie inwestowania są darmowe. Aplikacja Plus500 oferuje natomiast możliwość “inwestowania na niby” – bez użycia prawdziwych pieniędzy. Wydaje się, że dla osób początkujących może być to dobra nauka.

Wybierając aplikację do inwestowania w giełdę warto sprawdzić wszelkie koszty. Poza tym istotny jest duży wybór instrumentów finansowych – od akcji, przez ETF, surowce i waluty, aż po kryptowaluty. Dzięki temu nie będziemy ograniczeni, jeśli zechcemy skorzystać z nowych możliwości Kolejnym istotnym aspektem jest intuicyjna obsługa aplikacji. Na szczęście obecnie większość aplikacji mobilnych jest całkiem prosta i przyjazna dla użytkowników. W niektórych plusem są plany przeznaczone dla osób początkujących, gdzie ryzyko inwestycyjne może być znacznie ograniczone. Wtedy odradzane jest choćby inwestowanie w kontrakty CFD – obarczone naprawdę sporym ryzykiem szybkiej utraty środków.

Edukacja finansowa w aplikacji mobilnej jest bardzo ważna. Każdy może skorzystać z darmowych szkoleń czy filmów instruktażowych wyjaśniających mechanizmy giełdowe. Warto szukać też pomocy gdzie indziej – choćby w sieci, czy szukając podcastów o tematyce finansowej.

Czy inwestowanie z aplikacją mobilną się opłaca?

Aplikacja do inwestowania jest jedynie narzędziem. Warto natomiast zdawać sobie sprawę z tego, że sporo inwestorów po prostu traci. Dla przykładu weźmy kontrakty CFD, gdzie  ponad 3/4 rachunków inwestorów notuje straty. Inwestowanie na giełdzie zawsze wiąże się z większym lub mniejszym ryzykiem.

Dla osób, które nie chcą go ponosić, dostępne są natomiast inne formy inwestowania. Bardzo małe ryzyko inwestycyjne zwykle oznacza jednak potencjalnie niski zysk. Mowa choćby o lokatach oszczędnościowych oprocentowanych zwykle nawet poniżej wartości inflacji. Innymi popularnymi opcjami są obligacje skarbowe, czy inwestowanie w nieruchomości. Także inwestycje w srebro lub złoto najczęściej przynoszą zyski, choć raczej w ujęciu długofalowym.

Co warto wiedzieć o inwestycjach w złoto?

Podsumowanie artykułu

Kupno i sprzedaż różnych instrumentów inwestycyjnych na giełdzie może być sposobem na powiększenie swojego kapitału. Przede wszystkim warto zdawać sobie sprawę z tego, że to całkiem ryzykowne. Jeśli mimo tego chcesz grać na giełdzie, pozwolą na to aplikacje mobilne do inwestowania. Jest ich naprawdę dużo, każdy inwestor może więc wybrać najbardziej przyjazny i opłacalny produkt z odpowiednimi funkcjonalnościami. Osoby początkujące powinny w szczególności zwrócić uwagę na dostępność materiałów edukacyjnych i dedykowane tryby szkoleniowe dla inwestorów – amatorów.

Najczęściej zadawane pytania

Czy warto pobrać aplikację do inwestowania na giełdzie?

Jeśli korzystasz z jednej z platform do inwestowania, aplikacja pozwala na bardzo wygodne dysponowanie swoimi środkami. Obecne większość portali dla inwestorów ma bardzo dobre i intuicyjne w obsłudze aplikacje mobilne.

Którą aplikację do inwestowania wybrać?

Na rynku jest obecnie kilkanaście polecanych aplikacji dla inwestorów giełdowych. Wśród najlepszych znajdziemy choćby XTB, Plus500, czy eToro.

Źródło:

  1. https://android.com.pl/finanse/591706-platforma-do-inwestowania-aplikacje-co-wybrac/
  2. https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/inwestowanie/aplikacja-do-inwestowania-na-gieldzie-co-powinna-zawierac-jak-ja-znalezc/bss1dkp
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły