Anonimowe konto bankowe – czy da się je założyć?

anonimowe konto bankowe

Powszechny dostęp do internetu sprawia, że użytkownicy mogą zaznać anonimowości na wielu płaszczyznach. Tworząc konta w poszczególnych usługach i portalach nie ma konieczności ujawniania swoich prawdziwych danych osobowych. Dla wielu osób taka sytuacja jest niezwykle komfortowa, toteż nie dziwi fakt, że zainteresowani szukają sposobu na anonimowe konto bankowe. Sprawdźmy, czy taki rodzaj konta istnieje i jakie mogą być dla niego alternatywy. 

Czy istnieje anonimowe konto w banku?

Zakładając konto osobiste w instytucji bankowej, zostaniesz poproszony o wypełnienie formularza odpowiednimi informacjami. Wymagane dane to m.in. imię, nazwisko, numer PESEL i adres zamieszkania. Niestety, nie da się pominąć tego kroku, a ponadto niezbędne będzie także potwierdzenie swojej tożsamości, np. z użyciem dowodu osobistego. Z tego względu odpowiedź na to, czy istnieje anonimowe konto bankowe, jest przecząca. 

Na chwilę obecną żaden z funkcjonujących w Polsce banków nie daje klientom takiej możliwości. Co jest tego powodem? Przede wszystkim będzie to konieczność podpisania umowy z instytucją bankową. W dokumencie tym zawsze widnieją informacje o obu stronach, co oznacza że zachowanie anonimowości nie jest w tej kwestii możliwe. 

Tajemnica bankowa – co to jest?

Użytkownicy często chcą założyć anonimowe konto bankowe ze względu na obawy o to, że podmioty trzecie mogłyby zyskać dostęp do wrażliwych informacji. Tak jednak nie jest, ponieważ każdego klienta chroni tzw. tajemnica bankowa. Jest to przepis, którym objęta jest każda instytucja bankowa w Polsce, i który chroni prywatność klientów. Banki nie mogą ujawniać niepowołanym do tego organom, podmiotom ani osobom informacji na temat użytkownika danego konta ani jego finansów. 

Komu bank musi przekazać nasze dane?

Banki są zobligowane prawnie do udostępniania odpowiednich informacji określonym podmiotom i organom, i to nie tylko w przypadku, w którym doszłoby do przestępstwa. Pełna lista podmiotów, którym bank musi udzielić informacji o kliencie, znajduje się w Art. 105. ustawy o prawie bankowym. Wśród nich są m.in. inne banki, izba rozliczeniowa, Szef Krajowej Administracji Skarbowej, czy też zakłady ubezpieczeń.

Czy anonimowość jest legalna?

Mogłoby się wydawać, że chęć zachowania anonimowości oznacza, że dana osoba ma coś do ukrycia. Dyskrecja nie jest jednak jedynie domeną oszustów i przestępców, i wielu klientów szuka sposobu na anonimowe konto  bankowe ze względu na własny komfort. Niestety, instytucje bankowe nie pomogą w tej kwestii, przez co w internecie aż roi się od porad dotyczących alternatywnych rozwiązań. Część z nich jest całkowicie legalna i bezpieczna, ale istnieją także ryzykowne metody, z których korzystanie naraża na negatywne skutki. 

Jakie sposoby na zachowanie anonimowości są ryzykowne?

  • założenie konta bankowego na dane innej osoby
  • ukrywanie swojego majątku, np. przed wierzycielami i komornikiem
  • kupno konta bankowego założonego przez inną osobę
  • prowadzenie rachunku w instytucji, która nie ma zezwolenia na prowadzenie takiej działalności

Wyżej wymienione sposoby na anonimowość są nie tylko ryzykowne, ale często też nielegalne i niebezpieczne. Spora część rozwiązań, które określają się jako w pełni anonimowe konto bankowe, mogą być tak naprawdę próbą oszustwa. Zaślepienie koniecznością zachowania prywatności może doprowadzić do tego, że pieniądze i dane osobowe wpadną w niepowołane ręce. Nietrudno wówczas o tzw. wyłudzenie kredytu.

Chcesz dowiedzieć się, na czym polega wyłudzenie kredytu i jak się przed nim chronić? Przeczytaj nasz wpis na ten temat: Wyłudzenie kredytu – jak mu zapobiec?

Karty przedpłacone – sposób na anonimowość bez konta bankowego

Wszelkiej maści karty prepaid cieszą się sporą popularnością. Z takiego rozwiązania korzystają zarówno sklepy internetowe i stacjonarne, jak i wirtualne rachunki płatnicze, takie jak PayPal. W dużym skrócie, karta przedpłacona to zasilenie konta w danej usłudze, bez konieczności podpisywania umowy i podawania swoich danych osobowych. Ze względu na swoją naturę, nie znajdziemy na rynku kart przedpłaconych dla instytucji bankowych.

Czy karta prepaid to dobry sposób na zachowanie anonimowości? W pewnym sensie tak, ale należy zwracać uwagę na obowiązujące ograniczenia. Poszczególne rodzaje takich kart mogą mieć bardzo wąskie zastosowanie. Doładowane środki wykorzystać można zazwyczaj jedynie w określonej usłudze, przez co zakres możliwości może być dla klientów zbyt mały. Zamiast kupować kartę przedpłaconą do poszczególnego sklepu, rozsądniejsze będzie doładowanie swojego internetowego portfela, np. w Revolut, aby potem wykorzystać środki w dowolny sposób. 

Anonimowy przelew – jak go wykonać?

W celu dokonywania bezpiecznych przelewów bez podawania odbiorcy zbyt dużej ilości informacji, nie jest potrzebne anonimowe konto bankowe. Obecnie wiele usług pozwala na wykonywanie anonimowych przelewów, dzięki czemu dane takie jak imię, nazwisko i adres, nie wpadną w niepowołane ręce. Przykładem jest BLIK, czyli wygodne internetowe płatności, które dają możliwość wykonania przelewu znając jedynie numer telefonu odbiorcy. 

Anonimowe przelewy to nie jedyna funkcja, jaką może poszczycić się BLIK. Poza tą opcją, zainteresowani mogą także dokonywać bezpiecznych wpłat i wypłat z określonych wpłatomatów. Całość odbywa się przy zachowaniu odpowiednich standardów bezpieczeństwa, ponieważ każdą operację należy potwierdzić wygenerowanym kodem w aplikacji mobilnej.

Ciekawi was, jak działa BLIK i jakie inne możliwości oferuje? Niezbędne szczegóły znajdziecie w naszym wpisie na ten temat: Płatności BLIK. Jak z nich korzystać i dlaczego to się opłaca?

Anonimowe konto bankowe za granicą 

Polskie konta bankowe nie tylko wymagają odpowiedniej ilości danych osobowych do ich założenia, ale też są poddane nieustannej kontroli. Odpowiednie algorytmy instytucji bankowych i odpowiednich organów mogą z łatwością wychwycić podejrzane operacje. Ogromne sumy wpływające często na konto bez wyraźnego powodu, lub inne niestandardowe sytuacje mogą przyczynić się do przeprowadzenia kontroli. Z racji tego, że anonimowe konto bankowe w Polsce nie istnieje, część zainteresowanych zastanawia się, czy otworzenie konta za granicą nie będzie lepszym pomysłem. 

Bankowość offshore – co to znaczy? 

Konta bankowe założone w państwach członkowskich UE działają na bardzo podobnej zasadzie do polskich rachunków płatniczych. Jest tak, ponieważ każdy z tych krajów musi spełniać regulacje unijne, toteż nie ma co liczyć na w pełni anonimowe konto. Z tego powodu swoistą niszą jest tzw. bankowość offshore, czyli rozliczanie się za pomocą rachunku płatniczego założonego w odległym kraju, zazwyczaj poza obszarem Unii Europejskiej. Takie rachunki zakładane są m.in. na Karaibach i na Kajmanach.

Otworzenie konta w banku należącym do dalekiego kraju może mieć swoje zalety. Nie bez powodu część państw określa się mianem raju podatkowego. Niestety, luźny system prawny i podatkowy jest także ryzykiem. Duża odległość fizyczna i bariera językowa przyczyniają się do trudności z uzyskaniem niezbędnych informacji, na skutek czego sporadycznie dochodzi do problemów i nieporozumień. Założenie konta offshore jest więc sporym ryzykiem, którego dany klient musi mieć świadomość. 

Kryptowaluty – gwarancja prywatności?

Kryptowaluty to popularny w ostatnich latach temat, przez co poszczególne portfele internetowe, a nawet konta bankowe, pozwalają rozliczać się w ten sposób. Sporą przeszkodą w transakcjach kryptowalutowych może być dostępność, ponieważ na chwilę obecną, tylko niektóre sklepy i podmioty obsługują płatności w ten sposób. Dużo wskazuje jednak na to, że w najbliższych latach rozwiązanie to będzie coraz popularniejsze, i więcej sklepów z niego skorzysta. 

Nie w każdym sklepie obsługiwana jest każda jednostka, przez co zainteresowani muszą dokonać przewalutowań. Wystarczy wspomnieć, że obecnie funkcjonują ponad 4 tysiące różnych walut polegających na cyfrowym szyfrowaniu, a giełdy nimi handlujące liczone są w kolejnych tysiącach. Najpopularniejszymi obecnie kryptowalutami są Bitcoin i Ethereum. 

Główne zalety kryptowalut 

Wspomnieliśmy wyżej o ewentualnych wadach, jednak takie rozwiązanie posiada również sporo zalet. Obrót krypotwalutwami jest w pełni legalny w świetle Polskiego prawa, przy jednoczesnym zachowaniu prywatności. Anonimowe konto bankowe może nie być potrzebne, skoro już teraz można rozliczać się w inne sposoby. Dokonując płatności kryptowalutą, odbiorca nie otrzyma dostępu do cennych informacji, a nabędzie jedynie określoną ilość jednostek, w formie zaszyfrowanej transakcji. 

Sprzedaż kont “z drugiej ręki” 

Wbrew pozorom, handel anonimowymi kontami, założonymi na inną osobę lub fałszywe dane, nadal występuje. Proceder ten jest nie tylko nielegalny, ale także niebezpieczny dla samego nabywcy. Pod pozorem prywatności, użytkownik naraża się na utratę wpłaconych na takie konto środków. Co więcej, korzystanie z takiego rachunku płatniczego przy jednoczesnej egzekucji komorniczej może być uznane za próbę zatajenia części majątku, co niesie za sobą konsekwencje prawne. 

Korzystając z konta bankowego założonego “na słupa” użytkownik nie ma żadnej gwarancji działania konta i dostępu do środków. Może okazać się, że po dokonaniu sowitej wpłaty na taki rachunek, dane do logowania zostaną nagle zmienione, a odzyskanie utraconych pieniędzy nie będzie możliwe. Z tego powodu standardowe konto osobiste będzie o wiele lepsze, ponieważ bezpieczeństwo jest równie ważne, co prywatność. 

Konto numeryczne – sposób na anonimowe konto bankowe?

Pisząc o sposobach na anonimowe konto bankowe, nie sposób nie wspomnieć o kontach numerycznych. Ich dostępność jest bardzo ograniczona, i nie funkcjonują one obecnie w większość państw Europy. Istnieją oczywiście wyjątki, czyli kraje o specyficznym podejściu do bankowości, takie jak Szwajcaria i Austria, gdzie założenie tego rodzaju rachunku będzie możliwe. 

Czym jest samo konto numeryczne? Otóż jest to rachunek płatniczy, który wymaga od użytkownika wyjątkowo niewielkiej liczby danych osobowych. Kluczowym czynnikiem jest specjalne hasło, do którego dostęp ma sam założyciel konta i niewielka liczba pracowników banku. Ze względu na brak wymagań dotyczących innych, kluczowych informacji, takie konta w przeszłości były wykorzystywane do tzw. prania brudnych pieniędzy. Przez to taki rodzaj konta jest zakazany w wielu krajach. 

Kto może założyć konto numeryczne?

Anonimowe konto bankowe w postaci rachunku numerycznego to specyficzne rozwiązanie, którego próg wejścia jest wysoki. Wystarczy wspomnieć o tym, że założenie takiego konta wiąże się często z koniecznością wniesienia wkładu własnego, odłożonego na depozyt. Sumy mogą wynosić od kilku, do nawet kilkudziesięciu tysięcy dolarów, a to nie koniec opłat. Prowadzenie rachunku numerycznego zobowiązuje także do uiszczania rocznej opłaty, której wysokość może wynosić nawet kilkaset dolarów. 

Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły