Abonament radiowo-telewizyjny – ile wynosi w 2024 roku i jak go opłacić?

abonament radiowo-telewizyjny

Praktycznie w każdym domu znajduje się telewizor, na którym można obejrzeć ogólnodostępne kanały. Niektórzy mogą też posiadać radio, gdzie odtwarzane są tematyczne piosenki, ciekawe audycje oraz angażujące słuchowiska. Warto jednak pamiętać, że już samo posiadanie odbiornika telewizyjnego lub radiowego nakłada na posiadacza pewien obowiązek. Mowa o daninie, jaką jest abonament radiowo-telewizyjny, którą każdy posiadacz radia lub TV musi rokrocznie opłacać.

Abonament radiowo-telewizyjny – co to jest?

Być może część osób słyszy o takim podatku po raz pierwszy, choć ma w swoim domu telewizor lub radio. Inni celowo unikają płacenia takiej daniny, bo w praktyce ściągalność abonamentu RTV jest niewielka. Ani nieznajomość prawa, ani problemy z egzekwowaniem podatku nie zwalniają nikogo od konieczności regulowania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Nie ma znaczenia, czy oglądamy tylko podstawową telewizję naziemną, czy też korzystamy z satelity lub telewizji cyfrowej.

Wysokość abonamentu ustalana jest rokrocznie przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji w wydawanym rozporządzeniu. Organem nadzorującym płatność tego podatku jest – uwaga – Poczta Polska, a kontrolerem listonosz. Brzmi absurdalnie? Jeśli tak, to mamy kolejną ciekawą informację: taki abonament płaci się niezależnie od tego, czy korzystamy z odbiorników. Nie jest istotne, czy posiadamy telewizję kablową, satelitarną, aplikacje PPV czy połączenie z YouTube.  Kolejnym absurdem są statystyki związane z uiszczaniem opłat, o których powiemy nieco więcej w dalszej części tekstu.

Czy wszyscy płacą abonament radiowo-telewizyjny?

Tak jak wspomnieliśmy we wcześniejszym akapicie, do opłaty RTV zobligowani są wszyscy posiadacze radio lub telewizorów. Istnieje grupa osób wyłączonych z tego obowiązku:

  • Osoby, które ukończyły 75. rok życia;
  • Niepełnosprawni zakwalifikowani do I grupy inwalidzkiej;
  • Weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi;
  • Osoby, które ukończyły 60. rok życia i przysługuje im emerytura nie wyższa niż 50% średniego wynagrodzenia

Jak więc radzą sobie pozostałe osoby, które nie chcą płacić abonamentu radiowo-telewizyjnego? Po prostu nie zgłaszają faktu posiadania odbiornika w placówce Poczty Polskiej. Mimo wymogu, iż każdy posiadacz telewizora lub radioodbiornika jest zobligowany do zgłoszenia się na Poczcie, statystyki są porażające. Na 6,44 miliona zgłoszonych gospodarstw domowych tylko 2,3 miliona reguluje opłaty z tytułu abonamentu RTV.  Przypomnijmy, że według najnowszych szacunków nasz kraj zamieszkuje 38 milionów osób, które to tworzą ponad 15 milionów gospodarstw domowych. Zestawiając to z 2,3 milionami płatników, niespełna 15% gospodarstw domowych wywiązuje się z obowiązków podatkowych.

Ile wynosi abonament RTV w 2024 roku?

Dla wszystkich osób martwiących się o koszt takiego abonamentu mamy dobrą wiadomość: nie są to horrendalne stawki. Nie musicie zaciągać pożyczki online, by uregulować ewentualną należność – wystarczy niespełna 300 złotych za cały rok. Zapłaty możecie dokonać w trzech formach:

  • Za samo radio – 8,70 złotych miesięcznie przy comiesięcznych wpłatach;
  • Za telewizor lub radio i telewizor – 27,30 złotych miesięcznie przy comiesięcznych wpłatach;
  • 94,00  złotych za samo radio lub 294,90złotych za telewizor lub telewizor i radio, jeśli abonament zostanie opłacony z góry za cały rok do 25 stycznia 2024 roku;

Uzyskanie zniżki jest też możliwe, jeśli zapłacimy z góry za więcej, niż jeden miesiąc. Tabelę z rozpiską, jaki będzie koszt za określony okres znajdziemy na stronie Poczty Polskiej. (Teoretycznie taka dziesięcioprocentowa obniżka ma zachęcić do zwiększenia gospodarstw domowych ujawniających ciążący na nich obowiązek. W praktyce jednak wystarczy cofnąć się do wcześniejszego akapitu: dwóch na trzech zadeklarowanych posiadaczy odbiornika jest zwolnionych z podatku. Przypomnijmy, że osób 75+ jest w Polsce około 3,5 miliona, a 1,1 miliona to osoby z I stopniem niepełnosprawności.

Jak zapłacić abonament RTV?

Aby uregulować należność za abonament radiowo-telewizyjny, konieczne będzie zgłoszenie odbiornika w najbliższej placówce Poczty Polskiej. Tam, podczas rejestracji, otrzymamy specjalny, indywidualny numer rachunku bankowego składający się z 26 cyfr. Na to konto możemy dokonywać wpłat poprzez przelew bankowy lub przy pomocy klasycznych blankietów. Dysponując tym numerem, możemy dokonać wpłaty osobiście przy najbliższym oddziale Poczty Polskiej lub w oddziale bankowym. Alternatywnie, można się zarejestrować na stronie Poczty Polskiej i tam z panelu klienta dokonywać operacji. Ważne jest, by na blankiecie lub w nazwie odbiorcy wpisać poniższe dane:

Poczta Polska S.A.
COF Wydział Abonamentu RTV,
ul. Bernardyńska 15
85-940 Bydgoszcz

Wysokość opłat za abonament radiowo-telewizyjny 2024

Wysokość opłat abonamentowych za używanie odbiornika radiofonicznego z uwzględnieniem zniżki z tytułu wnoszenia opłat za okres dłuższy niż 1 miesiąc.

Liczba miesięcyWyliczenieWysokość opłaty abonamentowej (zł)
2 m-ce16,90 zł
3 m-ce25,10 zł
4 m-ce3 + 133,80 zł
5 m-cy3 + 242,00 zł
6 m-cy49,60 zł
7 m-cy6 + 158,30 zł
8 m-cy6 + 266,50 zł
9 m-cy6 + 374,70 zł
10 m-cy6 + 3 + 183,40 zł
11 m-cy6 + 3 + 291,60 zł
12 m-cy(rok)94,00 zł

Wysokość opłat abonamentowych za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego z uwzględnieniem zniżki z tytułu wnoszenia opłat za okres dłuższy niż 1 miesiąc

Liczba miesięcyWyliczenieWysokość opłaty abonamentowej (zł)
2 m-ce53,00 zł
3 m-ce78,70 zł
4 m-ce3 + 1106,00 zł
5 m-cy3 + 2131,70 zł
6 m-cy155,70 zł
7 m-cy6 + 1183,00 zł
8 m-cy6 + 2208,70 zł
9 m-cy6 + 3234,40 zł
10 m-cy6 + 3 + 1261,70 zł
11 m-cy6 + 3 + 2287,40 zł
12 m-cy(rok)294,90 zł

Kto i jak może sprawdzić, czy płacimy abonament RTV?

Tutaj dochodzimy do najciekawszej sytuacji: dopóki sami nie zgłosimy posiadania radio lub telewizora, Poczta Polska nie wie, że faktycznie takowymi dysponujemy. Każdy obywatel traktowany jest tak, jakby nie posiadał odbiornika. Dopiero samodzielne zgłoszenie się do abonamentu sprawia, że widniejemy na liście płatników danin. Aby się z niej wypisać, również wystarczy zgłoszenie. Możemy jednak się spodziewać, że do naszych drzwi zapukają osoby odpowiedzialne za kontrole abonamentowe.

Do ewentualnej kontroli gospodarstwa domowego uprawniony jest listonosz. Jednak – jak powszechnie wiadomo – nie jest on traktowany jako funkcjonariusz publiczny. Nie ma więc prawa wejść do domu na podstawie swoich przypuszczeń w poszukiwaniu TV. Co więcej – w przypadku prośby listonosza możemy zwyczajnie odmówić wejścia na teren naszej posesji. Wobec naszej odmowy również nie będzie mieć narzędzi prawnych, by zweryfikować nasz stan posiadania.

Mam telewizor, ale nie oglądam TV naziemnej – czy muszę płacić abonament?

Na forach można przeczytać liczne komentarze w stylu:

  • Ale ja nie oglądam telewizji publicznej
  • Nie będę sponsorować ze swoich pieniędzy TVP!
  • Płacę 75 złotych za telewizję do Canal+ i wystarczy!
  • Telewizor służy mi tylko do oglądania HBO GO, po co mam płacić abonament?
  • Mam telewizor, ale nie jest on podpięty do kabla antenowego i co mi zrobicie?
  • Kurski dostał dwa miliardy od rządu więc to załatwia sprawę abonamentu
  • Po co płacić, skoro nikt tego nie kontroluje?

Niestety, każda z tych osób jest w błędzie, a prawo dotyczy wszystkich w równym stopniu. Takie tłumaczenia na nic się zdają w przypadku ewentualnej kontroli i nie będą honorowane przez Pocztę Polską. Reguła jest prosta i niepodważalna: masz odbiornik = płacisz. Nieważne, czy oglądasz tylko i wyłącznie kanały satelitarne, czy też w przerwie na TVP1 przeskakujesz na TVP2.

Co grozi za nieopłacenie abonamentu radiowo-telewizyjnego?

Tutaj odpowiedź jest prosta: czeka nas kara finansowa, która będzie – obok faktycznej opłaty – windykowana. Jeśli Poczta Polska w niepodważalny sposób dowiedzie, że posiadamy niezarejestrowany odbiornik, otrzymamy obciążenie. To z kolei wynosi trzydziestokrotność miesięcznej należności, a zatem 225 złotych za samo radio lub 735 złotych za telewizor. Te środki mogą stanowić dla niejednego gospodarstwa domowego pewne obciążenie. Można więc sfinansować zapłatę kary chwilówką od ręki, by po kilkudziesięciu dniach spłacić ją i uniknąć windykacji.

Źródłlo:

  • https://www.gov.pl/web/krrit/abonament-2024
  • https://rankomat.pl/nieruchomosci/abonament-rtv
Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły