9000 brutto wynagrodzenia – ile to netto?

9000 brutto

Obliczając faktyczną wysokość wynagrodzenia, należy brać pod uwagę fakt, iż początkowa suma zostaje nam przedstawiona w formie brutto. To oznacza, że kwota, która faktycznie przysługuje pracownikowi “na rękę” będzie mniejsza. Widząc w ogłoszeniu oferty o pracę napis “wynagrodzenie w wysokości 9000 złotych brutto” można dojść do błędnego wniosku, iż to właśnie taka kwota będzie miesięcznie wpływać na nasze konto bankowe. W rzeczywistości jest jednak całkowicie inaczej, dlatego szczególnie ważnym jest, aby poznać różnicę między wynagrodzeniem brutto a netto. 

Wynagrodzenie brutto i netto – czym się różnią?

Wynagrodzenie brutto to kwota wynagrodzenia nie uwzględniająca obowiązkowych potrąceń. Nie w każdym przypadku przelicznik kwoty brutto na netto będzie taki sam – wiele zależy od rodzaju podpisanej umowy. O ile w przypadku umowy o pracę pracodawca musi odprowadzić składki ubezpieczenia zdrowotnego, chorobowego, emerytalnego i rentowego, tak nie przy każdym rodzaju umowy jest to regułą. 

Wynagrodzenie netto to kwota, którą pracownik faktycznie dostaje na rękę, dlatego z punktu widzenia osoby zatrudnionej jest to najważniejsza informacja. Sugerując się jedynie kwotą brutto, można doznać niemiłego zaskoczenia. Nie dotyczy to jednak studentów do 26. roku życia, którzy mogą skorzystać z ulgi “netto=brutto”, pracując na umowie zleceniu. 

Co 9000 brutto oznacza dla pracodawcy?

9000 złotych brutto wynagrodzenia to kwota, jaką płaci pracodawca za zatrudnianie danego pracownika. To, że nie płaci pracownikowi całej kwoty brutto, nie jest jego złą wolą – wręcz przeciwnie. Dodatkowe opłaty wynikające z ubezpieczeń ZUS są obowiązkowe, i dotyczą nawet osób samozatrudnionych. 

Mimo iż dla wielu osób będzie to uciążliwa niedogodność, to nie ma żadnego sposobu na to, aby uniknąć składek. Mogłoby się wydawać, że rozwiązaniem problemu będzie praca “na czarno”, jednak tak nie jest. W ten sposób pracodawca narażony jest na konsekwencje prawne, a pracownik nie ma szansy na uzbieranie środków na swoją przyszłą emeryturę. 

9000 brutto na netto. Jakie są faktyczne zarobki?

Zastanawia was, ile będzie wynosić faktyczne wynagrodzenie na rękę, jeżeli jego kwota brutto to 9000 złotych? Postanowiliśmy to sprawdzić, mając na uwadze różne typy umów. 

Ile to 9000 złotych brutto?

 • Na umowie o pracę – 6 372 zł netto
 • Umowa zlecenie – 6 182 zł netto
 • Na umowie o dzieło – 7 776 zł netto
 • Umowa B2B – 7 243 zł netto

Poszczególne systemy wynagradzania pracowników przewidują bonusy i premie. Liczba nadgodzin, praca w weekendy, a także praca na nocnych zmianach mogą przyczynić się do zwiększenia wynagrodzenia w danym miesiącu. Warto o tym pamiętać, obliczając swoje roczne wynagrodzenie netto. 

Chcecie w prosty sposób przeliczyć inne kwoty brutto na netto? Skorzystajcie z naszego kalkulatora: Kalkulator pensji brutto-netto.

Co wpływa na przeliczenie brutto na netto?

Wbrew pozorom, nie tylko obowiązkowe potrącenia przyczyniają się do różnicy między kwotą brutto a netto. Poszczególne czynniki mogą wpłynąć na wysokość otrzymywanej sumy, zarówno negatywnie, jak i pozytywnie. 

Co kształtuje roczną wysokość pensji netto?

 • rodzaj umowy – przelicznik brutto na netto wygląda inaczej w zależności od tego, na podstawie jakiej umowy wykonuje się czynności zarobkowe. Osoby pracujące na podstawie umowy B2B muszą brać pod uwagę koszty uzyskania przychodu, sposób rozliczenia podatku i rodzaj składki ZUS (preferencyjna lub normalna). 
 • miejsce zamieszkania – jeżeli dana osoba pracuje z dala od miejsca zamieszkania i ponosi wydatki związane z dojazdem, to może z tego tytułu zapłacić niższy podatek PIT. 
 • wspólne rozliczanie – rozliczenie podatkowe małżonków może być wspólne, pod warunkiem, że będzie to rozliczenie według skali podatkowej. W ten sposób jeden ze współmałżonków może uniknąć wyższego podatku, związanego z przekroczeniem progu podatkowego
 • wymiar pracy – pracując na pół, ¾, lub inną niestandardową część etatu, musisz liczyć się z tym, że przelicznik nie będzie dotyczył zwykłego etatowego wynagrodzenia. Pracując na dwa pełne etaty u dwóch różnych pracodawców, należy przeliczyć kwotę brutto na netto osobno dla każdego z wynagrodzeń. 
 • dodatki i premie – bonusy za pracę nocą, w weekendy lub ponad standardowym wymiarem mogą zwiększyć kwotę wynagrodzenia. Uwzględniając premie i bonusy w przeliczeniu zarobków na kwotę netto, o wiele łatwiej zaplanować swój budżet. 
 • wiek pracownika – masz mniej niż 26 lat, a Twoje przychody nie przekroczyły kwoty 120 000 złotych (umowa o pracę) lub 85 528 zł (umowa zlecenie) w danym roku? Możesz skorzystać ze zwolnienia z PIT. Dotyczy to:
  • pracy nakładczej,
  • umowy o pracę i zlecenie,
  • spółdzielczego stosunku pracy,
  • praktyk i staży studenckich. 
 • koszty uzyskania przychodu – dotyczą przede wszystkich tych osób, które swoją pracę zarobkową wykonują na podstawie umowy o dzieło. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, dla takich pracowników przewidywane są ulgi podatkowe.

Czy 9000 złotych brutto to dużo?

Wskazanie, czy dane zarobki są wysokie, wydaje się być problematyczną kwestią. Każdy człowiek znajduje się w innej sytuacji życiowej i finansowej. O ile na jednych 9000 brutto nie będzie robiło wrażenia, tak dla innych będzie wręcz fortuną. Z tego powodu uznaliśmy, że rozsądniej będzie przytoczyć dla porównania obiektywne informacje o zarobkach. 

Minimalne wynagrodzenie w 2023 roku wynosi 3490 zł brutto. Przy takiej kwocie, zarobki rzędu 9000 złotych zdają się być imponujące – są niemal trzykrotnością najniższego krajowego wynagrodzenia. Z kolei średnia krajowa w 2023 wynosi 7335,20 zł brutto, co nie stanowi już tak sporej różnicy między przytaczaną wcześniej sumą. 

Niestety, wiele wskazuje na to, że z czasem 9000 brutto będzie znaczyło coraz mniej. Mimo iż mamy do czynienia ze spadającymi wskaźnikami inflacji, ta nadal występuje. Ceny towarów i usług wciąż rosną, jednak w wolniejszym tempie, i żeby to się zmieniło, musielibyśmy mieć do czynienia z deflacją. 

Co, gdy 9000 złotych wynagrodzenia nie wystarcza?

Nawet większe sumy mogą okazać się niewystarczające, gdy dana osoba musi radzić sobie z równie dużymi wydatkami. Dotyczy to w szczególności tych, którzy mierzą się ze zobowiązaniami wobec innych podmiotów. Co można zrobić w takiej sytuacji? Pierwszą myślą, która się nasuwa, jest kredyt gotówkowy. Bankowe produkty finansowe cieszą się zaufaniem klientów, pozwalając na uzyskanie niezbędnych środków. 

Nie każdy może jednak sięgnąć po wyżej wspomniany kredyt w banku. Na przeszkodzie może stać wiele czynników – zdolność kredytowa, historia poprzednich zobowiązań, czy też liczba osób na utrzymaniu. Wartym uwagi substytutem może okazać się pozabankowa pożyczka. Jest to rozwiązanie o mniejszej skali, które ma relatywnie niskie wymagania i daje klientowi sporą swobodę. 

Źródła:

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19910800350/U/D19910350Lj.pdf

https://www.gov.pl/web/finanse/bez-pit-dla-mlodych

Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły