7 grzechów głównych – czyli jak nie pożyczać pieniędzy

jak nie pożyczać pieniędzy

7 grzechów głównych, czyli jak nie pożyczać 

Pożyczki to łatwa forma szybkiego zastrzyku gotówki. Łatwo jednak wpaść przez nie w problemy finansowe, dlatego trzeba wiedzieć jak pożyczać z głową. Sprawdź, jakie błędy najczęściej popełniamy, by samemu ich uniknąć. 

  1. Kierujemy się emocjami, nie rozumem. Kiedy potrzebujemy szybko pieniędzy na nagły wydatek, działamy impulsywnie. Przeszukując oferty z pożyczkami, nie do końca rozumiemy warunki zaciągnięcia kredytu. Zanim zdecydujemy się na wzięcie pożyczki, należy przemyśleć, czy na pewno jej potrzebujemy i nauczyć się słownictwa ekonomicznego, by w pełni zrozumieć na co się zgadzamy, biorąc zastrzyk gotówki. 
  2. Nie sprawdzamy wcześniej swojego pożyczkodawcy. Z polecenia znajomego, czy z Internetu – nie ma znaczenia, gdzie znajdziesz swojego pożyczkodawcę. Jeżeli chcesz zdecydować się na podpisanie umowy, najpierw “prześwietl” firmę, z której usług zamierzasz skorzystać. Najważniejsze by był on godny zaufania. 
  3. Niedokładnie czytamy umowy. Regulaminy wyskakujące na niektórych stronach w Internecie od razu pomijamy, zaznaczając krzyżyk, by móc przejść dalej. Tak też wiele osób robi w przypadku umów o pożyczki. Pobieżnie przeglądamy i podpisujemy, co potem może wiązać się z kłopotami. Przed decyzją o pozostawieniu swojego nazwiska na dokumencie, zawsze trzeba uważnie go przejrzeć! 
  4. Bez zastanowienia udostępniamy swoje dane. Często decydując się na pożyczkę, by otrzymać ją jeszcze szybciej, ubiegamy się o nią przez Internet. Wtedy należy pamiętać, by korzystać jedynie z bezpiecznych źródeł, ponieważ ktoś może wykraść nasze dane. Nie należy zawierać umów internetowych, będąc podłączonym do nieznanej sieci Wi-Fi czy korzystając z komputera w kafejce internetowej.
  5. Pożyczamy więcej, niż potrzebujemy. Kiedy pojawia się możliwość wzięcia wyższej pożyczki, niż wcześniej oczekiwaliśmy, często na nią przystajemy. Nie myślimy o późniejszych konsekwencjach spłaty, a przecież im więcej pożyczymy, tym więcej będziemy musieli później oddać. Pożyczać należy taką kwotę, jaką wcześniej oszacowaliśmy. 
  6. Nie spłacamy pożyczki w terminie. Wybierając sumę pożyczki, mamy możliwość także wyboru okresu jej spłaty. Warto zastanowić się, czy budżet pozwoli nam na jej dokonanie w terminie, ponieważ opóźnienia mogą skutkować problemami z uzyskaniem kredytu w przyszłości. 
  7. Łatwo wpadamy w spiralę kredytową. Dziurę w budżecie na spłatę jednej pożyczki, próbujemy zakleić kolejną. Wpadamy tym samym w błędne koło, z którego coraz ciężej będzie się wydostać. Jeżeli sytuacja finansowa nie pozwala nam na spłatę pożyczek, warto zastanowić się nad wydłużeniem okresu zwrotu należności, bądź skonsolidować swoje zobowiązania w jedno.
Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły