300 zł dla Ukraińców i inne świadczenia pieniężne. Jak się o nie ubiegać?

300 zł dla Ukraińców

Interesuje Cię otrzymanie dodatkowej pomocy finansowej od polskiego rządu? Takie możliwości pojawiły się w marcu 2022 roku w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Przebywający w Polsce Ukraińcy mogą skorzystać ze świadczenia 500 plus, a także inne formy pomocy, na przykład 300 zł dla Ukraińców. Jak otrzymać 500 plus? Jak Ukraińcy mogą ubiegać się o jednorazowe świadczenie 300 plus? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.

Pomoc finansowa dla osób z Ukrainy

24 lutego 2022 roku rozpoczęła się rosyjska inwazja na terenie Ukrainy. Od tego czasu widzimy również masową ucieczkę części mieszkańców zaatakowanego kraju. Wśród krajów, do których Ukraińcy uciekają przed wojną są Węgry, Czechy, Niemcy, czy Słowacja. Zdecydowanie największą liczbę uchodźców przyjęła jednak Polska. Polacy chętnie i masowo udzielają pomocy swoim wschodnim sąsiadom, przyjmując ich pod swój dach oraz uczestnicząc w licznych zbiórkach. Także polski rząd przygotował sporo możliwości pomocy dla Ukraińców, Również banki uczestniczą w pomocy, oferując darmowe prowadzenie konta bankowego dla Ukraińców, czy atrakcyjne pożyczki dla Ukraińców. Dla wielu osób zza wschodniej granicy to nieoceniona pomoc w tych trudnych czasach.

Jak działa 300 zł dla Ukraińców? Świadczenie 300 dla osób z Ukrainy

Po przyjechaniu do Polski uciekając przed rosyjskim wojskiem, wielu Ukraińców musi liczyć się z wydatkami. Pierwsze koszty można pokryć korzystając ze wsparcia 300 złotych dla Ukraińców. Takie wsparcie zaproponowali przedstawiciele polskiego rządu już w marcu 2022, czyli tuż po rosyjskiej inwazji. Wiele osób określa ten zasiłek socjalny jako pomoc “na dzień dobry”. Co prawda nie pozwoli to na komfortowe “życie na socjalu”, z pewnością dla części uchodźców jest nieocenioną pomocą. 

W założeniu 300 zł dla Ukraińców można przeznaczyć na podstawowe potrzeby pierwszej konieczności. Należą do nich zakup żywności, środków higienicznych, leków, odzieży lub opłaty związane z mieszkaniem. Bardzo ważną cechą tego świadczenia jest to, że 300 zł dla Ukraińców to wysokość pomocy dla jednej osoby. Kilkuosobowa rodzina otrzyma więc wsparcie znacznie większe. Przykładowo matka z trójką dzieci otrzyma aż czterokrotność tej sumy, czyli 1200 złotych.

Jak wypłacane jest świadczenie 300 zł dla Ukraińców?

300 zł dla Ukraińców najczęściej wypłacane jest po prostu w gotówce. Istnieje jednak także możliwość otrzymania zapomogi przelewem. Należy jednak posiadać w tym celu rachunek osobisty w polskim banku.

Kto może złożyć wniosek o 300 złotych dla uchodźców z Ukrainy? Warunki niezbędne do otrzymania 300 zł dla Ukraińców

Otrzymanie świadczenia 300 zł dla Ukraińców jest uzależnione od spełnienia kilku warunków. Nie są to wysokie wymagania, zapomogę w wysokości trzystu złotych może więc otrzymać spore grono osób.

Przede wszystkim niezbędne jest legalne przebywanie na terenie Polski i udokumentowanie tego. Należy być wpisanym do rejestru PESEL. Uzyskanie numeru PESEL nie jest trudne dla uchodźców z Ukrainy – pomagają w tym najnowsze przepisy, tzw specustawa ukraińska. Jest to możliwe dla osób, które przekroczyły polską granicę po 24 lutego 2022, przybyli do Polski bezpośrednio z Ukrainy lub posiadają Kartę Polaka. Wsparcie kierowane jest dla osób z ukraińskim obywatelstwem. Na wsparcie mogą także liczyć małżonkowie uchodźców z Ukrainy, nawet gdy są innego obywatelstwa. Także mogą otrzymać pieniądze w ramach 300 zł dla Ukraińców, jeśli przybyli na teren Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio z Ukrainy.

PESEL dla Ukraińców – jak otrzymać numer PESEL?

Do odebrania 300 zł dla Ukraińców, ale także w wielu innych sytuacjach, niezbędne jest wyrobienie numeru PESEL. Jak wyrobić PESEL, by móc otrzymać zapomogę dla uchodźców z Ukrainy? Jednym z prostszych rozwiązań jest po prostu zameldowanie się w Polsce. Wszyscy obcokrajowcy, którzy są zameldowani na terenie naszego kraju, otrzymują bowiem automatycznie wpis do rejestru PESEL. W praktyce oznacza to, że po zameldowaniu w Polsce, Ukraińcy otrzymają od razu numer PESEL.

Zameldowanie na terenie Polski może jednak nie być takie proste dla uchodźców z Ukrainy. Oznacza to bowiem konieczność znalezienia stałego miejsca zamieszkania w naszym kraju lub otrzymanie zgody na meldunek od właściciela mieszkania. Mimo sporej chęci niesienia pomocy uchodźcom zza wschodniej granicy, pozwolenie na meldunek w mieszkaniu jest często problematyczne. W takiej sytuacji można po prostu złożyć wniosek o nadanie numeru PESEL. Gdzie złożyć wniosek o PESEL? Zrobisz to w każdym urzędzie gminy.

Dokumenty niezbędne do otrzymania numeru PESEL

Podczas składania wniosku o nadanie numeru PESEL musisz przedstawić dokumenty potwierdzające tożsamość. Może być to Karta Polaka, paszport, dowód osobisty, zaświadczenie z Ambasady Ukrainy w Polsce, czy dokument podróży. W celu szybszego otrzymania numeru PESEL i przyspieszenia wypłaty 300 zł dla Ukraińców można złożyć wniosek o PESEL w trybie przyspieszonym.

Wniosek o 300 zł dla uchodźców z Ukrainy – co zawiera? Gdzie złożyć wniosek o 300 złotych dla Ukraińców?

Jakie dane powinien zawierać wniosek o 300 zł dla Ukraińców? Lista niezbędnych danych nie jest zbyt długa:

  • imię, nazwisko
  • data urodzenia osoby, która ma otrzymać zapomogę
  • obywatelstwo
  • płeć
  • numer dokumentu potwierdzającego tożsamość, rodzaj dokumentu będącego podstawą przekroczenia granicy
  • data przyjazdu do Polski
  • adres pobytu w Polsce
  • dane do kontaktu – numer telefonu, e-mail
  • polski numer PESEL

Wniosek o 300 zł dla uchodźców z Ukrainy trzeba złożyć w urzędzie gminy. To jednorazowe świadczenie jest wypłacane właśnie przez Gminę. Najlepiej udać się do urzędu właściwego dla miejsca aktualnego pobytu w Polsce.

Czy Ukraińcy mogą liczyć także na inne świadczenia?

Polski rząd szybko zareagował na konieczność pomocy uchodźcom z Ukrainy. Podjęto więc wiele działań ułatwiającym uchodźcom nie tylko przedostanie się na teren Polski, czy podejmowanie tu czynności codziennych (np. zapisanie dziecka do przedszkola, szkoły), ale również zapewniających wsparcie finansowe. Poza 300 zł dla Ukraińców, uchodźcy przede wszystkim otrzymali prawo otrzymywania 500 plus. Jak długo trzeba czekać na wypłatę 500 plus? Zapoznaj się z naszym artykułem. Każdy może odebrać 500 złotych na dziecko, niezależnie o dochodów. Należy jednak posiadać numer PESEL.

Kolejną przydatną formą pomocy dla uchodźców przed działaniami wojennymi w Ukrainie jest dofinansowanie mieszkania dla Ukraińców. Dopłata wynosi około dwieście złotych miesięcznie. Trzeba tu jednak spełnić także pewne kryteria dochodowe do zasiłku socjalnego.

Rodzice dzieci między 12 a 36 miesiącem życia mogą też skorzystać ze świadczenia rodzinnego. W ramach tej formy pomocy otrzymamy nawet 12.000 złotych w ciągu roku (1000 zł miesięcznie przez rok lub 500 zł miesięcznie odbierane przez 2 lata).

Do kiedy potrwa finansowe wsparcie dla Ukraińców?

Pomoc dla Ukraińców będącymi uchodźcami to w dużej mierze takie same świadczenia, do których mają prawo Polacy. Ukraińcy po prostu otrzymali prawo do odbierania ich. 300 zł dla Ukraińców jest świadczeniem jednorazowym. W przypadku odbierania 500+ na dziecko zapewne zasada będzie taka sama, jak w przypadku dzieci mieszkańców Polski – można je będzie pobierać do osiągnięcia pełnoletniości przez dziecko.

Rozbudowana pomoc dla Ukraińców uciekających przed wojną była już wielokrotnie przedłużana przez polski rząd. Aby być na bieżąco warto więc śledzić kolejne decyzje rządzących w tej sprawie. Zapewne pomoc dla uchodźców będzie świadczona jeszcze przez długi czas nawet po zakończeniu działań zbrojnych w ich kraju.

Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

1 komentarz

Oksana

czy na dany moment wypłacają 300zl dla ukrsincow..i gdzie złożyć wniosek .mieszkam na Pradniku Czerwonym. Dziekuje

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły